پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۱۰۰۴۹
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۱
روز شنبه عراق برای ساخت یک راکتور هسته ای که صرفا جنبه صلح آمیز دارد، درخواست کمک کرد. این در حالی ست که بیش از ۲۵ سال از تخریب راکتور اتمی عراق که در زمان صدام، دیکتاتور سابق این کشور، ساخته شده بود، می گذرد.
به گزارش گیتی انلاین، ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: "عراق از کشورهای دارنده نیروی هسته ای می خواهد تا برای ساخت یک راکتور هسته ای در جهت مقاصد صلح آمیز ... و مطابق با پیمان منع گسترش سلاحهای هسته ای (NPT)، به این کشور کمک کند".

عراق در گذشته سه راکتور هسته ای در شهر التويثه داشت. این شهر در جنوب عراق واقع شده و پایگاه اصلی تحقیقات هسته ای این کشور بوده. یکی از این راکتور ها در سال ۱۹۸۱ به وسیله هواپیمای اسرائیلی و دو راکتور دیگر به وسیله هواپیما های آمریکایی در سال ۱۹۹۱ و در طول جنگ خلیج فارس، به کلی نابود شدند.

طبق پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای کشورهای دارای سلاح هسته‌ای نباید به طور مستقیم یا غیرمستقیم به کشورهای غیربرخوردار در راه تحصیل این سلاح کمک کنند و کشورهای غیربرخوردار متعهد می‌شوند تا در این راه تلاش نکنند، هر چند به موجب ماده ۴ برخوردارها متعهد شده‌اند که فناوری هسته‌ای صلح آمیز را در اختیار غیربرخوردارها قرار دهند.

تا کنون ۱۸۸ کشور جهان با امضای پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای، به این معاهده پیوسته‌اند. هند، پاکستان، و اسرائیل این پیمان‌نامه را نپذیرفته‌اند. کره شمالی نیز پس از نقض پیمان در نهایت از این پیمان‌نامه خارج شد.

منبع: تابناک
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: