پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۱۰۴۶۰
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۹
/یادداشت/ حجت الاسلام علیزاده
گیتی آنلاین - دو عنصر «۱. ایستادگى و مقاومت» با نگاه به گرگهاى در کمین نشسته و مهیاى تهاجم به‌عنوان دشمنان بیرونى و «۲. بصیرت و هشیارى» با عنایت به شرایط داخلى و ضعف‌ها و آسیبهاى مرموز درونى، در جهت حیات یک موجود زنده و پویا به‌طور همزمان لازم و ضرورى است.
به گزارش گیتی آنلاین، متن دو یادداشت حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیزاده با عنوان «همزمان مراقب گرگها و موریانه‌ها باشیم» و « بازى آمریکا با برجام‌» به شرح ذیل است

قال الله تعالى: «یُریدُونَ لِیُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْکافِرُون‌»(صف، 8) مى‌خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش کنند و حال آن‌که خدا -گرچه کافران را ناخوش اُفتد- نور خود را کامل خواهد گردانید.
گرگها وقتى حمله مى‌کنند، زوزه مى‌کشند و با صداى بلند حمله مى‌کنند و لذا فرصتى براى واکنش خواهد بود (فرار یا مقاومت) اما موریانه‌ها چون هجوم آورند اولاً پنهان و ناپیدا هستند و از درون، زمینه را براى هجوم مى‌یابند و ثانیاً بى‌سروصدا و به نرمى بافتشان به جان داشته‌ها و سرمایه‌ها مى‌افتند.
ایستادگى در مقابل گرگها شجاعت مى‌خواهد و آمادگى و دفع خطر موریانه‌ها، بصیرت و رصد و پیشگیرى!
گرگها معمولاً در کمین فرصتها هستند تا با هزینه و ضربه کمترى، شکارشان را بدام اندازند و موریانه‌ها به‌صورتى نرم و مرموز از درون، سستى و ضعف را به همراه آورده و سرطان‌گونه، موجود زنده را در معرض مرگ و نابودى قرار مى‌دهند.
بنابراین دو عنصر «1. ایستادگى و مقاومت» با نگاه به گرگهاى در کمین نشسته و مهیاى تهاجم به‌عنوان دشمنان بیرونى و «2. بصیرت و هشیارى» با عنایت به شرایط داخلى و ضعف‌ها و آسیبهاى مرموز درونى، در جهت حیات یک موجود زنده و پویا به‌طور همزمان لازم و ضرورى است.
چه آن‌که گاهى یک درخت تنومند و ذى‌ثمر از ناحیه تهاجم آفتهاى بیرونى در معرض بى‌خاصیتى و نابودى قرار مى‌گیرد و گاهى کرمهایى از درون درخت، سلامت و آرامش آن‌را به مخاطره مى‌اندازد.
گرگ البته ذاتش گرگى است و مشخصه و ویژگى‌اش تهاجم وحشیانه و بى‌رحمانه است که اگر به قول پروین اعتصامى در قصیده (گرگ و شبانش)، گله گوسفند بى‌ چوپان و یا چوپان خواب رفته ببیند و ندرد، گرگ نیست ولی موریانه که از مصادیق روشن نرم‌تنان است، روزنه نفوذى به درون پیدا مى‌کند و به‌طور پنهان و نامرئى، مغز و باطن یک بنا و یا هدف ذى‌قیمت را پودر مى‌سازد.
حکایت این روزهاى جامعه و کشورمان ایران که در معرض تهاجمات گوناگون سیاه و سفید، پنهان و آشکار و نرم و سخت قرار گرفته است، حکایت همین گرگها و موریانه‌هاست که البته در پایان دهه چهارم انقلاب و در آستانه چهل سالگى آن، ملت بزرگ و امتحان پس‌داده و غیورمان در سایه هدایتها و منویات رهبرى حکیم و فرزانه‌اش، به‌سان همیشه با ایستادگى و مقاومت و بصیرت و ایمانى راسخ - به‌فضل الهى - این‌بار هم کشتى انقلاب را با اقتدار و عزتى مثال‌زدنى از امواج فتنه‌ها و توطئه‌ها عبور خواهد داد و مصونیت و ثبات و جاودانگى خواهد بخشید. البته شرمندگى و بلکه رسوایى در دنیا و آخرت براى خواص بى‌درد و بى‌بصیرت و سیاست‌زدگان بى‌سروپایى خواهد ماند که دل به غرب و اروپا داده و در تکاپوى خوش‌خدمتى به دشمنان ملت ایران به‌ویژه آمریکا، انگلیس و اسرائیل هستند. به‌راستى چه کسانى از مبارزه بى‌امان با عوامل و سرچشمه‌هاى فساد و بى‌عدالتى در کشور هراس دارند که این‌روزها سنگین‌ترین هجمه‌ها و بى‌شرمانه‌ترین اتهامات و دروغها و شایعات را به قوه قضائیه نثار کرده و مسؤولان دلسوز و خدوم آن‌را به جرم داشتن روحیه ایستادگى و برخورد انقلابی با جریانهاى ضدانقلاب و فسادبرانگیز و فتنه‌گر، مورد تهاجمات کور قرار داده‌اند.
به‌راستى شکسته شدن اقتدار قوه قضائیه و به‌تبع آن نظام اسلامى براى چه کسانى سود و بهره به‌دنبال خواهد داشت؟! قطعاً همانها که قوه قضائیه را مورد تهاجم قرار مى‌دهند تا بدین‌سان مسیر فساد و دست‌یازى به بیت‌المال مسلمین را در کنار بازگذاردن دست عوامل ناامنى و نفوذ موریانه‌ها در پیکره فرهنگ، اقتصاد، سیاست و مدیریت کشور فراهم مى‌سازند.
همانانند که از بیگانگان و امپریالیسم خبرى و گلوگاه‌هاى تولید و نشر اکاذیب و شایعات فرمان گرفته و به پشتوانه‌هاى اقتدار و سربلندى کشور یعنى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى و دیگر نهادهاى جوشیده از متن انقلاب و بعضاً مرتبط با اصل نظام و رهبرى انقلاب، تهاجمات بى‌وقفه و ناجوانمردانه و احمقانه‌اى را تدارک مى‌بینند.
و این‌بار آمریکا که در تحقق فتنه‌ها و نقشه‌هاى شوم منطقه‌اى‌اش ناکام مانده و عمله و عوامل داعشی و تکفیری‌اش با قدرت جبهه مقاومت، نفس‌هاى آخر را مى‌کشند، ضمن تحریک مسؤولان اقلیم کردستان مبنی بر همه‌پرسى استقلال یا تجزیه عراق، در خصوص برجام نیز اتهامات واهى مبنى بر عدم رعایت روح برجام مطرح نموده و یا طرح ضرورت مذاکرات مجدد براى اصلاح متنى که به‌عنوان معاهده بین‌المللى ثبت گردیده است و به‌هیچ‌وجه قابل مذاکره مجدد نمى‌باشد را در دستور کار قرار داده‌ است. عدم پایبندى آمریکا به معاهده‌هاى بین‌المللى و اتخاذ مواضع قلدرمآبانه چیزى نیست که براى ملت ما و بلکه جهان تازگى داشته باشد که جزء لاینفک سیاستهاى سلطه‌طلبانه و ذات گرگى آمریکاست اما آنچه نباید از آن غافل شد، عبرت از تاریخ و پیشینه مذاکرات هسته‌اى و فرایند برجام است که طبق فرمایشات رهبرى حکیم انقلاب به‌عنوان یک تجربه تلخ باید از آن بهره گرفت و با قاطعیت و شجاعت در مقابل زیاده‌خواهى‌ها و هجمه کور جبهه استکبار، مقاومت و ایستادگى نمود که قطعاً هزینه‌هاى مقاومت و ایستادگى به‌مراتب از هزینه‌هاى انفعال و ارتجاع و سازش کمتر خواهد بود.
در همین راستا به‌جاست از مواضع قاطعانه فرماندهى محترم سپاه انقلاب اسلامى و مقاومت و مجاهدت مجموعه نهادهاى نظامى و انتظامى اعم از سپاه، بسیج، ارتش جمهورى اسلامى، نیروى انتظامى و سربازان گمنام امام زمان(عج) تقدیر و تشکر کرد که علی‌رغم توطئه‌هاى دشمنان، در تأمین امنیت فراگیر و ناکامى عوامل داخلى آنان، گامهاى مؤثری برداشته و البته هزینه‌هاى سنگینى همچون حججى‌ها را نیز پرداخت نموده‌اند.

بازى آمریکا با برجام‌

15 اکتبر یا 23 مهرماه سال جارى پایان سه ماهه‌اى است که به‌صورت مسلسل، زمان اعلان نظر رئیس جمهورى آمریکا پیرامون تعهدات برجامى است.
آنچه راهبرد جبهه استکبار به‌ویژه آمریکا در حال حاضر است، فشار بر جمهورى اسلامى ایران در عین حفظ برجام مى‌باشد. به نظر مى‌رسد آمریکا در استراتژى جدید خود درباره ایران که سه‌شنبه  آن‌را اعلام خواهد کرد، تمرکزش به‌ویژه روى مهار سپاه پاسداران انقلاب اسلامى قرار خواهد داشت و در واقع بعضى از ارزیابى‌ها و تحلیلها نشان‌دهنده این است که هدف اصلى آمریکا از همه این بحث‌هایى که درباره برجام به‌راه‌انداخته این است که اروپا را در قضیه تحریم سپاه با خودش همراه کند. حتى یک احتمال جدى وجود دارد که دولت ترامپ بخواهد سپاه را به‌عنوان یک گروه تروریستى معرفى نماید که البته تا اینجا با واکنشهاى انقلابى و قاطع مردم ایران به‌ویژه سپاه و مسؤولان کشور مواجه گردیده است. باید دید این اقدام دولتمردان آمریکا که حتى فراتر از اقدام کنگره مى‌باشد، چگونه خواهد بود تا با دقت و هوشمندى بتوان در مقابله با آن قاطعانه برخورد نمود، آنچه مسلم است این است که هفته آینده از این‌جهت هفته خاصى خواهد بود و خود ترامپ هم وقیحانه گفته است «همه این وضعیت و شرایط فعلى که مى‌بینید، آرامش قبل از توفان است» که به نظر مى‌رسد نهایت کار خطرناک و به‌دور از عرف و عقلشان همین باشد که سپاه را به‌عنوان گروه تروریستى اعلام نمایند و در عین حال در برجام نیز باقى بمانند. از این‌روى با جلب همکارى اتحادیه اروپا در راستاى فشار بر جمهورى اسلامى، امید دارند اقدامات مشترکى را علیه سپاه که یکى از اساسى‌ترین کانونها و مؤلفه‌هاى قدرت و عزت ملت ایران است، ترتیب بدهند. وجه خطرناک بودن این اقدام، به مقابله به مثل و اقدامات قاطعانه و انقلابى ایران اسلامى معطوف مى‌باشد چراکه قطعاً در برابر این ظلم آشکار و اقدام بى‌شرمانه آمریکا، جمهورى اسلامى ساکت نخواهد نشست و این کمترین توقع توده مردم شریف و انقلابى ایران اسلامى از نهادهاى کشورى و لشکرى به‌ویژه دستگاه دیپلماسى است که متناسب با شأن انقلاب و نظام و ملت ایران در برابر زورگوئیها و فتنه‌ها و توطئه‌هاى بیگانگان با توکل به خدا و به پشتوانه نصرت الهى ایستادگى نمایند چه آن‌که وعده الهى است: «إِنْ یَنْصُرْکُمُ اللَّهُ فَلا غالِبَ لَکُم‌»(آل‌عمران، 160) اگر خدا شما را یارى کند، هیچ‌کس بر شما غالب نخواهد شد و «لَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرینَ عَلَى الْمُؤْمِنینَ سَبیلا» (نساء، 141) خداوند هرگز بر [زیانِ‌] مؤمنان، براى کافران راه [تسلّطى‌] قرار نداده است.
جالب این‌که در سفر وزیر امور خارجه به نیویورک و در حاشیه مجمع عمومى سازمان ملل، کمیسیون مشترک برجام تشکیل گردید، رویکرد 1+5 تأکید داشتند که در جریان کمیسیون مشترک، پیامى به آمریکائیها مبنى بر ضرورت پایبندى به برجام منتقل گردد. صحبتهاى نمایندگان 1+5 در واقع دو بخش داشت، یکى این‌که ماندگارى برجام ضرورى است و خروج از آن براى جامعه بین‌المللى شرمسارى است و در این دیدگاه جز آمریکا تمامى اعضاء حتى انگلیس، آلمان و فرانسه همزبان بودند؛ دیگر این‌که در خصوص نگرانى‌هاى آمریکا مبنى بر سیاستهاى منطقه‌اى ایران و حقوق بشر و صنایع موشکى نیز نگرانیهایى را مطرح نمودند و البته اذعان داشتند که آن‌ها با معاهده برجام ارتباطى ندارد.
در این‌میان روسیه قاطعانه از ایران حمایت کرده و حتى تحریمهاى جدید آمریکا را نقض برجام اعلام کرد.
تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در این کمیسیون، صحبتهاى تکرارى آمریکا را دوباره مطرح کرد و وقیحانه ادعا کرد که ایران نقش به‌سزایى در برهم زدن صلح و ثبات در منطقه و به‌طور مشخص در سوریه دارد، ایران حملاتی همچون سایبرى به منافع آمریکا دارد و اعلام کرد که این‌ها نقض برجام از ناحیه ایران است و چون نسبت به برجام نیز کنگره تأیید نهایى نکرده، از نظر ما رسمیت ندارد و چون دولت جدید آمریکا را مردم روى کار آورده‌اند، لذا دیدگاه جدید، اصلاح برجام و یا خروج از آن است.
در ادامه جناب آقاى ظریف در ضمن صحبت‌هاى خوبى که داشتند، با صراحت اعلام کردند که تیلرسون توجیه نیست و ایشان باید بدانند که برجام قرارداد بین‌المللى است نه قراردادى فی‌مابین ایران و آمریکا و البته مبانى روشنى نیز دارد.
در نتیجه همه اعضاء در مخالفت مواضع آمریکا صحبت کردند و باعث شد که تیلرسون خیلى رفتار و گفتار ابتدایى و به‌دور از هوش و ذکاوت دیپلماسى از خود نشان بدهد و با استیصال، عنوان داشت که خب این مواضع ماست و شما هم که همه مخالفید، حالا بگوئید ما چه‌کار کنیم؟ (همه به این بیان وى خندیدند.)
پس از آنچه که در کمیسیون گذشت، مواضع غیرمنطقى سران آمریکا تا جایى پیش رفت که علاوه بر تهدید، به تحریمهاى جدید به‌ویژه علیه نهادهاى انقلابى همچون سپاه پاسداران انقلاب اسلامى (تهدید به اجرای قانون کاتسا)، سناریوهاى احتمالى در رابطه با خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و یا بازى کردن با برجام و معطل نگهداشتن و قفل کردن بهره‌مندى ایران از منافع برجام و یا آن‌که با پاس دادن نظریه نهایى به کنگره و تعلیق 60 روزه منافع برجام براى ایران و نیز اصرار بر تحریمهاى جدید هم‌چنان بر ریل بدعهدى پیش رفته و بر طبل ناسازگارى و قلدرى و بدذاتى خود می‌کوبد.
لذا خواسته توده مردم عزتمند ایران با تأسى از رهنمودهاى امام خامنه‌اى(مدظله‌العالى) این است که مسؤولان امر به‌ویژه دولتمردان دولت دوازدهم با هوشمندى، براى تمامى این احتمالات طرح و برنامه قاطع و انقلابى تدبیر نموده و به تناسب عملکرد و مواضعى که آمریکا اتخاذ خواهد کرد، بدون کمترین ملاحظه از حقوق ملت ایران پاسدارى نموده و در مقابل زیاده‌خواهى‌هاى شیطان بزرگ آمریکا با قاطعیت اقدام نمایند. البته در این‌راستا مواضع انقلابى وزیر امور خارجه قابل تقدیر است و امید داریم در برابر نظام سلطه و جبهه استکبار، عاشورایى و انقلابى ایستادگى نمایند و قطعاً آحاد مردم ایران پشت سرشان خواهند بود و از مواضع انقلابى دولتمردانشان حمایت خواهند کرد، ان‌شاءالله‌.

انتهای پیام/
منبع : تسنیم 
نویسنده:رحمت گلستانی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: