پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۱۴۵۹
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۲
گیتی آنلاین - عتبات عالیات به مزارهای مقدس امامان شیعه گفته می‌شود که در شهرهای نجف اشرف، کربلا، کاظمین و سامرا در عراق واقع‌اند. عتبات عالیات جزو زیارتگاه‌های اصلی و شهرهای زیارتی شیعیان به شمار می‌روند. گاه تعبیر «اعتاب مقدسه» و «عتبات» نیز برای اشاره به آنها به کار می‌رود.
به گزارش گیتی آنلاین؛عتبات عالیات (به معنای آستانه‌های بلندمرتبه)، به مزارهای مقدس امامان شیعه گفته می‌شود که در شهرهای نجف اشرف، کربلا، کاظمین و سامرا در عراق واقع‌اند. عتبات عالیات جزو زیارتگاه‌های اصلی و شهرهای زیارتی شیعیان به شمار می‌روند. گاه تعبیر «اعتاب مقدسه» و «عتبات» نیز برای اشاره به آنها به کار می‌رود.


واژه عتبات در زبان عربی به معنای آستانه‌ و درگاه است. در معنای خاص و تاریخی آن عتبات عالیات به مزارهای مقدس امامان شیعه اطلاق می‌شود که در شهرهای نجف اشرف، کربلا، کاظمین و سامرا در عراق عرب واقع‌اند. این شهرها احترام و تقدس خاصی برای شیعیان دارند و از همین روست که به آنها عتبات مقدسه، یا عتبات عالیات می‌گویند.نجف در ۱۶۰ کیلومتری جنوب بغداد و ۱۰ کیلومتری کوفه مرکز استان نجف در عراق، از مقدس‌ترین شهرهای شیعیان و مرکز قدرت سیاسی شیعیان در عراق است. مرقد امیرالمؤمنین امام علی (ع) در این شهر قرار دارد و حوزه علمیه نجف نیز جزو مهم‌ترین حوزه‌های علمیه جهان تشیع به شمار می‌رود.شهر کوفه نیز که محل زیارت گاه‌های متعدد شیعه است در ۱۰ کیلومتری این شهر قرار دارد و تقریباً با شهر نجف ادغام شده است.


کربلا محل وقوع حادثه عاشورا است و شهدای کربلا همه در این شهر دفن شده‌اند. مهم‌ترین این قبور عبارت‌اند از: حرم امام حسین (ع) که به حائر حسینی معروف است و حرم حضرت ابوالفضل(ع). قبر حضرت علی اکبر (ع) نیز در همان بقعه امام حسین (ع) و پایین پای ایشان قرار دارد.


کاظمین در ساحل رود دجله و روبه روی بغداد است. این شهر محل دفن امام هفتم شیعیان حضرت امام موسی کاظم (ع) و نیز امام نهم شیعیان حضرت امام جواد (ع) است. 

سامرا در ۱۲۰ کیلومتری شمال بغداد در ساحل شرقی دجله مدفن دو تن از امامان شیعه است. امام دهم، امام هادی (ع) و امام یازدهم، امام حسن عسکری (ع). هم‌چنین سرداب مقدس که محل عبادت امام دوازدهم شیعه قبل از دوران غیبت بوده نیز در همین شهر است.
نویسنده:رحمت گلستانی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: