پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۲۱۱۹
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۶
در این شب های زمستانی فرصت مناسبی برای رصد سیارات در آسمان صبح گاهی خواهید داشت و اگر سحرخیز باشید و چنانچه آسمان ابری نباشد شکار موفقی از ارباب حلقه ها، زحل تا غول سیارات "مشتری" و سیاره جنگ، یا همان مریخ خواهید داشت.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از خبرگزاری علم و فناوری، این شب ها آسمان میزبان اجتماعی از سیارات خواهد بود و می تواند فرصت مناسبی  را برای علاقمندان به رصد سیارات رقم بزند. چنانچه تازه کار هستید و می خواهید با شگفتی های آسمان آشنا شوید سیارات گزینه مناسبی خواهند بود.

مقارنه ماه و سیاره مشتری: در ساعت ۱:۱۵ دقیقه بامداد ۱۹ بهمن ماه ، در افق می توانید شاهد مقارنه ماه و سیاره مشتری باشید. سیاره مشتری با قدر منفی ۲/۰۲ در فاصله ۳/۸ درجه ای از ماه می درخشد. اگر می خواهید ملاکی برای تعیین این فاصله داشته باشید قطر ظاهری ماه در آسمان نیم درجه است.  این مقارنه در محدوده صورت فلکی میزان رخ می دهد. سیاره مشتری را به راحتی می توانید پیدا کنید زیرا هیچ ستاره ای در نزدیکی های ماه به اندازه خودش پرنور نیست. رصد قمرهای این سیاره و کمربند های رنگی جو آن با تلسکوپ هیجان انگیز و وصف ناپدیر است. لازم به ذکر است هرچه زمان بیش تری می گذرد این اجرام از افق فاصله بیش تری می گیرند و تا طلوع خورشید فرصت رصد این پدیده را خواهید داشت. پس چنانچه افق بسته ای در رصد گاه خود دارید، نگران این موضوع نباشید.

مقارنه ماه و مریخ: ۲۰ بهمن ماه نیز بازهم دقایقی پیش از طلوع خورشید و در افق شرقی شاهد منظره زیبایی از مقارنه ماه و مریخ خواهید بود. در این زمان نیز سیاره سرخ رنگ مریخ در فاصله چهار درجه ای از ماه قرار گرفته است.

مقارنه ماه و خوشه ستاره ای M23 : در این پدیده بسیار زیبا ماه و این خوشه ستاره ای در فاصله ۱/۲ درجه ای از هم قرار گرفته اند. برای رصد چنین  پدیده ای به ابزار مناسب رصد نیاز خواهید داشت. عکاسان اعماق آسمان نیز می توانند این فرصت را غنیمت بشمارند. این مقارنه جذاب حوالی ساعت 4 بامداد و در افق شرقی رخ می دهد.

وضعیت کلی سیارات: در روزهای پایانی بهمن ماه و در افق شرقی، آسمان بامداد زمستانی مهمان سیارات زحل، مشتری و مریخ است که در حوالی صورت های فلکی تابستانی می درخشند. زحل در آسمان با قدر ۰/۵۶ و زرد رنگ دیده می شود و اگر با یک تلسکوپ مناسب آن را رصد کنید می توانید حلقه های زیبا و سحر آمیز آن را ببینید. برای پیدا کردن جایگاه سیارات از نرم افزارها و نقشه های آنلاین کمک بگیرید. نزدیکی سیاره سرخ، به قلب سرخ عقرب نیز منظره جالبی را در این شب ها پدید می آورد. برای تشخیص جزئیات سطح مریخ به تلسکوپ های قوی تری نیاز دارید. مشتری و حرکت بی وقفه قمرهایش هم که هیچ گاه برای شما تکراری نخواهد شد.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: