پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۲۱۲۰
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۱
تولیت حسینیه اصفهانی ها در کربلا توسط حضرت آیت الله سیستانی به حضرت آیت الله صافی اصفهانی واگذار گردید.
به گزارش گیتی آنلاین، تولیت حسینیه اصفهانی ها در کربلا توسط حضرت آیت الله سیستانی به حضرت آیت الله صافی اصفهانی واگذار گردید.

در همین راستا و به مناسبت مجلس اعلام رسمی و رونمایی از حکم مرجعیت اعلای شیعه، حضرت آیت الله سیستانی (حفظه الله) از برای اعطای تولیت شرعی و قانونی حسینیه مرکزی اصفهانی‌ها در شهر مقدس کربلا، به وکیل و نماینده خود در اصفهان، حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی (حفظه الله) گفتگویی اختصاصی با فرزند ارشد حضرت آیت الله صافی اصفهانی، حجه الاسلام شیخ مصطفی صافی اصفهانی، مدیر و مسئول روابط عمومی و عضو ارشد هیات منصوب از جانب مرجعیت اعلا، برای تولیت حسینیه مرکزی اصفهانی ها در کربلای معلی که به شرح ذیل است:

* لطفا در ابتدا کمی در مورد تاریخچه حسینیه اصفهانی ها در کربلای معلی توضیحاتی بیان بفرمایید:

بسم الله الرحمن الرحیم.. این حسینیه و زوارخانه حدود صد سال قبل توسط یک خیر اصفهانی برای اسکان زائرین اصفهان و برگزاری مجالس اهل بیت علیهم السلام در یکی از بهترین نقاط سرزمین مقدس کربلا در نزدیک ترین مکان به حرم حضرت اباعبدالله علیه السلام وقف شده و همانند کلیه موقوفات در همان زمان وقفنامه ای تنظیم شده و متولیانی تعیین گردیده که به اجرای شروط وقف و مسائل مربوط نظارت داشته باشند و نسل بعد از آنها هم با تعین قبلی و پیگیر کلیه امور باشند که خارج از شروطی که واقف قرار داده، استفاده نشود اما به علت مشکلات و موانعی که بخاطر حاکمیت ظالم در عراق در چند دهه ی اخیر صورت گرفته بود که حتی زیارت برای شیعیان مجاور حضرت سیدالشهدا ممکن نبوده، لذا اینگونه امور که نه تنها این حسینیه بلکه کلیه موقوفاتی که در عراق برای زوار ابی عبدالله و دیگر زوار حرم اهل بیت علیهم السلام در این سرزمین به فراموشی و بعضا به نابودی کشیده شده، چون متولیان معلوم و مشخصی که مسئولیت این موقوفات را به عهده بگیرد، نبوده است.او همچنین افزود: در چنین مواردی که نمونه های آن هم کم نیست – موقوفاتی که متولیان معلوم الحال و مشخص و ذی صلاح ندارد – حاکم شرع و مجتهد اعلم موظف است طبق شروط وقفنامه اشخاص مربوطه بعنوان متولیان و ناظران بر وقفنامه، قرار دهند تا به بهترین نحو برای حفظ و نگهداری و استفاده به احسن وجه، به شروط وقفنامه عمل کنند. این حسینیه و زوارخانه اصفهانی ها از این قاعده استثنا نبوده و بر طبق پیگیری های متعدد که بنده مدت ها انجام دادم و با تمام مشکلات و جریان های مختلفی که در کشور عراق بخاطر نبود قوانین و ضوابط مشخص برای ما اتفاق افتاد، که اینجا مجال برای بازگو کردن آن نیست، اما مختصرا عرض کنم که این کار جز با لطف و عنایت خود حضرت سیدالشهدا ممکن نبود تا ما بتوانیم خدمتی کوچک برای زائرین و عزاداران حضرتش انجام دهیم.

مدیر و عضو هیئت امنای تولیت حسینیه افزود: با لطف و عنایت و حسن ظن مرجعیت اعلی شیعه، حضرت آیت الله سیستانی و بیت محترم و شریف ایشان و پیگیری ها متعدد که از جانب بنده و چندین نفر از عزیزانمان در کشور عراق انجام گرفت، مسئولیت ریاست تولیت این مجموعه عظیم که مورد استفاده شرعی نبوده، به حضرت آیت الله شیخ علی صافی اصفهانی واگذار گردید.

وی در ادامه درباره علت و حکمت این حکم و اعتماد مرجعیت به حضرت آیت الله صافی اصفهانی و هیأت معرفی شده از جانب ایشان، گفت: سابقه ارتباط بیت ما از زمان مرحوم جدم، آیت الله شیخ حسن صافی اصفهانی (رحمه الله علیه) که شناخت کامل، صمیمیت، دوستی و رفاقت با حضرت آیت الله سیستانی داشته اند و از همان زمان تا به امروز بیت ما مورد لطف و محبت و اعتماد و مرجعیت بوده و از همین رو سالیان درازی است که پدرم وکیل و نماینده مرجعیت اعلی شیعه در استان اصفهان هستند و در این مورد هم با درخواست کتبی برخی افراد از حضرت آیت الله سیستانی، این حکم صادر گردید. دست خط و مهر مبارک ایشان را تقدیم شما می کنم برای انتشار عمومی برای علاقمندان به مرجعیت.

* لطفا درباره برنامه های فعلی و آینده حسینیه و زوارخانه اصفهانی ها توضیحاتی بیان کنید:

در حال حاضر همشهریان عزیز اصفهانی که قصد زیارت کربلای معلی را دارند (چه بصورت کاروانی یا انفرادی)، شرایطی که در سایت و کانال و شبکه های اجتماعی مربوط به حسینیه می توانند برای اسکان و با کمترین هزینه ممکن با اطعام در سه وعده صبح و ظهر و شب، پذیرایی شوند و از کلیه خدمات و زمان دقیق مجالس که در حسینیه برگزاری می شود، مطلع شوند و اقدامات لازم را انجام دهند. اما برنامه آینده ما برای این مکان مقدس که بصورت کلی و خلاصه عرض می کنم، بعد از اتمام مراحل قانونی و اداری در کشور عراق این است که این زمین که نزدیک به ۱۳۰۰ متر مربع وسعت دارد، در یازده طبقه در چندین فاز مختلف برای ارائه کلیه خدمات به زائران مشغول به ساخت بشویم و با سرعت هر چه بیشتر به اتمام برسانیم و در اختیار عزیزان و بزرگواران شهر اصفهان قرار دهیم که البته این حرکت عظیم، کمک و یاری مردم و خیرین و محبان آل الله را می طلبد که بحمدلله مردم اصفهان ثابت کرده اند همیشه و همه جا وقتی اسمی از سیدالشهدا علیه السلام باشد، پیش قدم بوده و هستند که تاریخ شاهد این ابراز ارادت از این مردم ولایی بوده است. جزئیات امر را در آینده بسیار نزدیک برای جمع آوری نذورات و کمک های مردم و خیرین، از طریق شبکه اجتماعی روابط عمومی اطلاع رسانی خواهیم کرد و مردم را در جریان امور قرار خواهیم داد.

برای ورود به سایت حسینیه اینجا را کلیک کنید

وی در ادامه افزود: از همه مردم خوب و شریف اصفهان نیز خواستاریم با دعاهای خیرشان ما را یاری کنند تا بتوانیم به بهترین وجه، بالاترین حسنه عالم را یعنی خدمتگزاری زوار ابی عبدالله علیه السلام را انجام دهیم و مورد عنایت حضرتش باشیم و همچنین با کمک های نقدی و غیر نقدی خود برای کسانی که بضاعت مالی ندارند وعاشق زیارت حضرت سیدالشهدا هستند، زمینه ای حاصل کنند و در ثواب زیارتشان شریک شوند.

* شنیده شده که اخیرا حضرت آیت الله سید علی سیستانی، تولیت حسینیه مرکزی اصفهانی ها در کربلای معلی را به پدر حضرتعالی، حضرت آیت الله شیخ علی صافی اصفهانی سپرده اند. لطفا در این باره به طور مختصر توضیحاتی ارائه دهید:

بله همانطور که اطلاع دارید، مرجع عالیقدر و اعلای جهان تشیع، حضرت آیت الله سید علی سیستانی (حفظه الله) حسینیه مرکزی اصفهانی ها در کربلای معلی را به ابوی اینجانب، حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی اصفهانی سپرده اند. به همین مناسبت نیز چند روز پیش مراسمی تحت عنوان "مجلس اعلام و رونمایی از حکم مرجعیت اعلی شیعه” که درباره تولیت شرعی و قانونی حسینیه مرکزی اصفهانی ها در کربلا به وکیل و نماینده خود در استان اصفهان، یعنی ابوی بنده، برگزار گردید. بر همین اساس جا دارد از همه شرکت کنندگان در این مراسم که زحمت کشیدند و تشریف آوردند تقدیر و تشکر فراوان نمایم و هرگونه نقص و کمبودی در استقبال، پذیرائی و مهمان نوازی ما بوده را به بزرگواری خود ببخشند و امیدواریم همان گونه که با حضور خود ما را یاری نمودند، با دعای خیر خود ما را در ادامه این مسیر بهره مند سازند زیرا زبان ما قاصر است از تشکر تک تک عزیزان و حضرتعالی است که ما را یاری نمودند. یقینا اجرشان با صاحب این امر حضرت سیدالشهدا علیه السلام و مادر بزرگوارشان صدیقه طاهره سلام الله علیها است.

فرزند آیت الله صافی پیرامون مجلس رونمایی از حکم مرجعیت نیز این چنین گفت: همچنین لازم و واجب می دانم از طرف خودم و پدرم، حضرت آیت الله صافی اصفهانی و اعضای تولیت حسینیه از کلیه عزیزان، بزرگواران و مسئولان عتبه عباسیه که از کربلای معلی و بیت مرجعیت اعلی از نجف اشرف و نمایندگان مراجع عالیقدر و کلیه آیات عظام، حجج الاسلام، محققین، خطبا و دانشمندان بزرگوار از شهر مقدس قم و خیرین و مسئولان و روؤسای هیئت شهر اصفهان که قبول زحمت نموده و قدم بردیدگان ما گذاشته و به اصفهان آمدند، تشکر کنم.

حجت الاسلام صافی اصفهانی در پایان پس از تقدیر و تشکر از مدیریت رسانه هایی که در این زمینه اطلاع رسانی کرده اند، گفت: در خدمتی که در حال انجام برای زوار حضرت سیدالشهدا علیه السلام در حال انجام و اقدام است، کلیه افرادی که از این راه مطلع شده اند در ثواب آن سهیم خواهند بود، همان طور که امام صادق علیه السلام می فرمایند تا روز قیامت ثوابش در نامه اعمال خودشان و نسلشان ثبت و ضبط می گردد. این عمل عبادی از اعمالی است که ثوابش با هیچ یک از اعمال واجب و مستحب قابل مقایسه و مقابله نیست و یقینا مورد عنایت خاصه حضرت سیدالشهدا علیه السلام هستند.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: