پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۲۱۴۵
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
رشد ارزش افزوده بخش صنعت در فصل سوم سال ۹۵ به ۲.۱ درصد رسیده که حاکی از تغییر رو به بهبود تحولات در این بخش است.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از اقتصادنا، رتبه ۳۲ ایران در بین ۵۰ کشور از لحاظ حجم علمیات لیزینگ/ صنعت لیزینگ ایران به جایگاه شایسته خود نرسیده است

بانک جهانی به عنوان معتبرترین مرجع وضعیت اقتصادها به طور مرتب گزارش هایی از اقتصاد کشورها را منتشر می کند.

گزارش هایی که گذشته از ارائه چشم انداز اقتصاد هر کشور به قانون گذاران و سیاستگذاران آن کشورها نقشه راه آینده سرمایه گذاری در آن اقتصاد را نیز برای سرمایه گذاران به تصویر می کشد.

بانک جهانی پس از بررسی وضعیت ایران بیش پینی می کند که اقتصاد ایران در دوره سال های ۲۰۱۷ ، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب رشد ۵.۲ ، ۴.۸ و ۴.۵ درصدی را تجربه کند.

این نهاد مالی دلایل اصلی این افزایش نرخ رشد را افزایش درآمدهای نفتی و سرازیر شدن سرمایه های خارجی به کشور ایران بیان کرده است.

بر اساس گزارش مذکور، ایران در سالی که گذشت تحت تاثیر عواملی همچون افزایش سطح تولیدات نفت و بهبود در بخش های کشاورزی، خودروسازی، حمل و نقل و تجارت رشد قابل قبولی را تجربه کرده است.

همچنین ایران در شاخص های تورم نیز عملکرد قابل قبولی از خود به جای گذارده است.

با توجه به سیاست های پولی سخت گیرانه و همچنین کاهش قیمت مواد غذایی، نرخ تورم لجام گسیخته ای که در سال های اخیر بر اقتصاد ایران حکمفرما بوده روندی نزولی یافت؛ روندی که در نهایت به نرخ تورم تک رقمی منتج شد.

این بانک در گزارش خود یکسان سازی نرخ ارز و رسیدگی به نظام ضعیف بانک را از الزامات بانک مرکزی ایران در آینده دانسته است.

بر این اساس، نظارت و قوانین سخت گیرانه بخش بانکی باعث کاهش سطح وام های معوق و افزایش در سرمایه بانک های ایرانی خواهد شد.

همچنین وضع قوانین و مقررات لازم در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ، باعث سرعت بخشیدن به فرایند پیوستن نظام بانکی ایران به شبکه بانکداری جهانی می شود.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ رشد محصول ناخالص داخلی در نیمه اول سال ۹۵ حدود ۶.۵ درصد بوده که نرخ رشد گروه کشاورزی ۵.۹ درصد، گروه صنعت ۹.۱ درصد و گروه خدمات هم ۵ درصد برآورد شده است. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت هم ۴.۵ درصد بوده است.

از جمله تحولاتی که تاثیرات معناداری بر جهش رشد اقتصادی در سال جاری داشته می توان به افزایش تولید و صادرات نفت خام و میعانات گازی اشاره داشت.

در شش ماه نخست سال ۹۵ نسبت به همین مدت در سال ما قبل از آن تولید نفت خام ۱۴.۹ درصد و صادرات آن ۴۶.۵ درصد افزایش داشته که علاوه بر اثر مثبت در تولید ناخلص داخلی از طریق بودجه دولت بر رشد سایر بخش های اقتصاد نیز موثر بوده است.

رشد ارزش افزوده بخش صنعت در فصل سوم سال ۹۵ به ۲.۱ درصد رسیده که حاکی از تغییر رو به بهبود تحولات در این بخش است.

در این بین، هر چند صنعت لیزینگ از جایگاه مهمی در صنعت خدمات مالی جهان برخوردار بوده اما متاسفانه هنوز هم در ایران با قدمت چندین ساله به جایگاه شایسته خود دست نیافته است.

بر اساس آخرین گزارش های مندرج در سالنامه لیزینگ بین المللی، کشور ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی از نظر حجم علمیات لیزینگ بین ۵۰ کشور جهان در رتبه ۳۲ و از لحاظ نسبت حجم عملیات به تولید ناخالص داخلی در رتبه ۴۱ قرار گرفته است.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: