پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۱۲۴۴۶
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶
تاسیس مرکز مطالعات شهر یک نیاز اساسی برای کلانشهر اهواز
دانشگاه علمی کاربردی شهرداری از جمله مراکزی است که در حوزه پژوهش و تحقیقات سر آمد است و در جهت ارتقای علمی، مهارتی و کارآفرینی گام برداشت.

اسماعیل احمدی فر در گفت و گو با گیتی آنلاین اهواز، با اعلام این خبر اظهارداشت: دانشگاه علمی کاربردی شهرداری از جمله مراکزی است که در حوزه پژوهش و تحقیقات سر آمد است و در جهت ارتقای علمی، مهارتی و کارآفرینی گام برداشت. این مرکز علمی برای رفع نیازهای یک کلانشهر مدرن، پرورش نیروهای تحصیل کرده و با تجربه و همچنین ایجاد زیربنای مناسب برای انتقال تکنولوژی نو در سازمان‌های شهرداری اهواز را جزو اصلی ترین اهداف و رسالت های خود قرار داد.

وی افزود: با توجه به اینکه دانشگاه شهرداری اهواز در سه دوره به عنوان مرکز علمی برگزیده در حوزه پژوهش و تحقیقات انتخاب شد، با دعوت از اساتید بنام در حوزه های مختلف، اندیشه مهم راه اندازی مرکز مطالعات پایه گذاری گردید.

رییس دانشگاه علمی کاربردی شهرداری اهواز گفت: اقدامات اخذ مجوز جهت تاسیس مرکز مطالعات شهر در حال پیگیری است.

همچنین دکتر علی بختیارپور استاد دانشگاه آزاد اسلامی اهواز نیز در ادامه این گفت و گو با اشاره به اهمیت تاسیس مرکز مطالعات شهر در اهواز عنوان کرد: اگر نگاه ما به شهر نگاهی آکادمیک باشد متوجه می شویم، تصور هندسی و تعریف مهندسان از شهر، تعریف ایستایی است و هنگامی که با مسایل و مشکلات شهر مواجه شویم، می بینیم که این تصور و تعریف ارائه شده برای یک شهر، یک تعریف غلطی بشمار می رود.

وی افزود: چرا که اگر شهر بر اساس نگاه مهندسان، یک سازه باشد، این سازه هیچ چالشی با زندگی انسان نخواهد داشت؛ به جز اینکه با مرور زمان فرسایش پیدا می کند. ما شهر را یک واحد سکونتگاهی انسانی می شناسیم که در طول تاریخ به سبب علل وجودی خاص شکل می گیرد. به عبارتی یک شهر براساس کارکرد مهم خود ایجاد می شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: علت های وجودی شهر شامل علل تاریخی، اقتصادی، فرهنگی و ... است که مجموع این علت ها در کنار هم و باهم، هویت یک شهر را شکل می دهند. به همین دلیل است که ما نمی توانیم واژه شهرسازی را بپذیریم؛ شهر ساختنی نیست بلکه شهر بهینه سازی می شود. شهرهای جدیدی مانند شیرین شهر و امثال آن، در واقع سر زیر جمعیت شهر اهواز هستند و عنوان شهر را نباید به آن ها داد چرا که این شهرها علت وجودی خاصی ندارند.

بختیارپور گفت: هر شهری باید بر اساس برنامه ریزی و مطالعه، مدیریت شود و هر کلانشهر در هر استانی باید یک مرکز مطالعات داشته باشد و مطالعات شهرهای دیگر را نیز حمایت کند.

وی اظهارکرد: برای مطالعات شهری باید متخصصان حوزه های جامعه شناسی، روانشناسی اجتماعی، اقتصاد شهری، برنامه ریزی شهری، هنر و معماری و مدیریت شهری گردهم آیند و درباره این جامعه و مسایل آن مطالعه کنند تا نیازها مشخص شود. سپس برنامه ارائه دهند تا مهندسان، کالبد شهر را بر اساس همین برنامه بسازند.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی اهواز عنوان کرد: این مطالعات تنها در مرکز مطالعات شهر امکان پذیر خواهد بود و محقق خواهد شد. لذا بنده با همه دغدغه های علمی و دانشگاهی، احساس وظیفه کردم تا برای راه اندازی مرکز مطالعات شهر در اهواز تلاش کنم. از جمله اقدامات تحقیقاتی و علمی که در حوزه شهری و مدیریت شهر انجام شده است، می توان به انتشار دو مجله علمی اشاره کرد و ارائه این نشریات با سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی یکی از برنامه های آینده خواهد بود. این نشان از وجود ظرفیت های تحقیقاتی و علمی در شهر اهواز دارد. علاوه بر این نیز کارگاه های علمی و آموزشی ویژه شهرداران اهواز در جهت ارتقای دانش مدیریت برگزار شده است.

بختیارپور افزود: برای بهینه سازی یک شهر نباید آنچه که در ساختار اجتماعی آن شهر وجود دارد را دور بیندازیم چرا که ساختار اجتماعی یک شهر را هویت شهری آن می سازد. به طور مثال مناطقی در شهر اهواز وجود دارد که اقتصاد و هویت شهری آن ها هزاران سال قدمت دارد؛ بنابراین در مطالعات شهر باید به هویت شهر و علل وجودی آن توجه کرد.

وی با تاکید بر اینکه پروژه های عمرانی و شهری باید دارای پیوست مطالعاتی و پزوهش داشته باشد، تصریح کرد: لازم است از طریق آموزش این اندیشه را در مدیران ایجاد کنیم که داشتن پیوست مطالعات شهری برای پروژه های مختلف، نه تنها مانع کار آن ها نیست بلکه حامی آن ها خواهد بود.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: پروژه های مرکز مطالعات باید دارای بودجه های تحقیقاتی و ضمانت اجرایی باشد. همچنین مدیر مرکز علمی و تحقیقاتی مطالعات شهر با توجه به داشتن تسلط کافی بر قوانین و مقررات مراکز علمی و دانشگاهی، باید بتواند جایگاه حقوقی پژوهشگاه و مرکز مطالعات را احیا کند.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:احمد عامری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: