پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۱۲۵۱۹
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۲
پکن - ایرنا - سخنگوی وزارت دفاع چین با اشاره به انتشار 'گزارش راهبرد امنیت چین' از سوی پژوهشگاه دفاع ژاپن گفت: این گزارش غیر مسئولانه و بی اساس است.
به گزارش ایرنا 'وو چیان' سه شنبه شب در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی تاکید کرد: چین همواره قاطعانه بر راه توسعه صلح آمیز پایبند است و راهبرد باز مبنی بر منافع مشترک و برد - برد را رعایت می کند و همواره یک سازنده صلح جهانی، وفادار به توسعه بین المللی و مدافع نظم دنیا بوده است.
پژوهشگاه دفاع ژاپن چندی پیش با انتشار گزارش راهبرد امنیت چین سال 2018 با موضوع اصلی مناسبات چین و آمریکا، توسعه نیروهای نظامی چین را ارزیابی و سیاست چین درباره آمریکا و سیاست و پیشنهادات چین در مسایل مهم از جمله مساله دریای جنوب را ارزیابی کرد.
این هشتمین بار است که وزارت دفاع ژاپن گزارش راهبرد امنیت چین را منتشر می کند.
'وو چیان' در این مورد گفت: گزارش مرتبط با اتاق فکر وزارت دفاع ژاپن نظریات نامناسب درباره مدرن سازی ارتش چین و مناسبات چین با کشورهای دیگر داده و ادعای آن غیر مسئولانه و بی اساس است.
او با اشاره به اینکه امسال برابر با چهلمین سالگرد امضای پیمان صلح و دوستی چین و ژاپن است اظهار امیدواری کرد ژاپن به طور عینی و منطقی با سیاست داخلی و خارجی چین برخورد کند و با تلاش مشترک همراه چین به طور واقعی تمایل به بهبود در مناسبات دو کشور در اجرای سیاست ها و اقدامات داشته باشد.
در عین حال، 'ایتسونوری اونودرا' وزیر دفاع ژاپن نیز امروز چهارشنبه نگرانی عمیق خود را نسبت به افزایش بودجه دفاعی چین در سال جاری اعلام کرد.
دولت چین گزارش بودجه خود را در روز دوشنبه منتشر کرد این گزارش نشان می دهد هزینه کرد نظامی چین در سال جاری به 175 میلیارد دلار خواهد رسید این مبلغ 8.1 در صد بالاتر از سال گذشته است.
اونودرا گفت این افزایش هنگفت هزینه کرد نظامی نشان می دهد که چین به سرعت و به صورت گسترده در حال افزایش قدرت نظامی خود است در حالی که حضور دریایی خود را نیز افزایش می دهد.
وی گفت این روند به همراه عدم شفافیت چین، به یک نگرانی جدی امنیتی برای کشورهای اطراف این کشور از جمله ژاپن و همچنین جامعه بین الملل تبدیل شده است.
اونودرا گفت ژاپن در حالی که از طریق همکاری با سایر کشورهای مربوطه مصرانه از چین می خواهد شفافیت خود را افزایش داده و قوانین بین المللی را رعایت کند، سیاست های نظامی چین را از نزدیک زیر نظر خواهد داشت.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: