پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۲۶۰۷
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴
گیتی آنلاین - انتشار خبری با عنوان تخریب منزل خانواده معلول سروصدای زیادی به پا کرد در حالیکه این خبر شیطنت رسانه‌ای با عکس‌های ارسالی از یک نفر بود.
به گزارش گیتی آنلاین، عصر جمعه یک رسانه محلی با استفاده از عکس ارسالی مخاطبانش اقدام به انتشار خبری تحت عنوان «تخریب منزل خانواده معلول ۳ نفره(مادر، پسر و دختر) با توجیه غیرقانونی بودن ساخت و ساز در محله سه‌راهی ایثار ارومیه» کرد که این عکس/خبر به سرعت و به شکل گسترده در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخید به شکلی که علاوه بر انتشار در برخی رسانه‌های کشوری، کانال‌های طنز تلگرامی و رسانه‌های ضد انقلاب این خبر را دلیلی برای هجمه علیه کشور و بالاخص شهرداری ارومیه قرار دادند.


سرعت انتشار این خبر آنقدر بالا بود که انسانیت را زیر سوال برد و انتقادات عجیب و زیادی علیه عملکرد شهرداری ارومیه آن‌هم در آستانه عید نوروز و سال جدید درپی داشت.

تنها لحظاتی بعد از این اتفاقات سازمان مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری پاسخی به چرایی این اتفاق منتشر کرد:

پاسخ سازمان مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری ارومیه

به اطلاع می رساند تخریب منزل در حال ساختی در منطقه ایثار به صورت کاملا قانونی بوده و در جهت مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز انجام گرفته است.
همچنین صدور پروانه برای افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد رایگان است منتها باید در محل قانونی باشد.
یادآور می شود شهروندان ایرانی نیز از هر طیف و قشری باید خود را ملزم به رعایت قوانین و مصوبات نظام مقدس جمهوری اسلامی بدانند و قانون گریزی از طرف هر شخصی هم باشد نباید به امری عادی تبدیل شود.

شهردار ارومیه ساعتی بعد از این اتفاق طی پیامی ابتدا از اتفاق رخ داده عذرخواهی و دستور پیگیری این قضیه را صادر کرد.

واکنش شهردار ارومیه به تخریب منزلی در شهرک ایثار

محمد حضرت‌پور، شهردار ارومیه در واکنش به تصاویری در خصوص تخریب منزلی در شهرک ایثار،  ضمن عذر خواهی از خانواده محترم آن منزل  که از  اقدام مامورین  سازمان پیشگیری متضرر شده اند، تاکید کرد هرچند کار مامورین در چارچوب انجام وظایفشان بود اما میتوانستند با سعه صدر اقدام و خانواده محترم را برای اخذ مجوز به شهرداری مربوطه هدایت نمایند .
وی افزود: صدور مجوز برای خانواده های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد رایگان است و شهرداری در این زمینه به صورت رایگان پروانه صادر می کند.
حضرت پور در پایان گفت: به اداره بازرسی شهرداری  دستور داده ام  در خصوص  این موضوع بررسی لازم را انجام دهند و بعد از آن گزارش دقیق  را به مردم ارومیه خواهم داد.

و در نهایت شهرداری ارومیه طی اطلاعیه‌ای اصل قضیه را بازگو کرد.

رسانه ها در ماجرای شهرک ایثار فریب خوردند 

ماموران سازمان پیشگیری  و رفع تخلفات شهری  شهرداری ارومیه بر حسب وظیفه قانونی که دارند در موارد مختلف با ساخت و ساز غیر مجاز طبق گزارش های مردمی برخورد می کنند‌.
از چند روز پیش تخلف یک پیمانکار در محدوده سه راهی ایثار( خ شهید اسماعیل زاده) که در مسیر خیابان هم بوده است،  به سازمان پیشگیری گزارش می شود که ماموران به محل مربوطه مراجعه می کنند و با مقاومت و حاشیه سازی آن پیمانکار روبرو می شوند.
صبح امروز (جمعه) ماموران سازمان پیشگیری  که به اتفاق  ماموران نیروی انتظامی و حکم قانونی، قانون را اجرا می کنند و در آن لحظه هیچ نفری یا افرادی به عنوان ساکن دیده نمی شود و بعد از آن به اداره بر می گردند.
ساعتی بعد بنا بر گزارش اهالی فرد پیمانکار با سوء استفاده سه شهروند  معلول  ( که بنا بر تحقیقات صورت گرفته ساکن منطقه کشتار گاه هستند) را آنجا آورده و اقدام به تصویر برداری از حالات مختلف آن معلولان می کنند( که در تصاویر هم‌پیداست خانمی که به سوی خانه توسط چند مرد در حال انتقال است)  و در نقشه ای دور از اخلاق، خانه  را که در اختیار فرد پیمانکار است به این خانواده منتسب می کنند و اقدام به مظلوم نمایی در کانال های تلگرامی و تهییج احساسات شهروندان می کنند.
حال باید پرسید چرا بدون اطلاع کافی این امر به شهرداری منتسب و حتی بعد اقدام شایسته شهردار در عذرخواهی از شهروندان که این روزها رسمی فراموش شده در بین مسئولین است، منتظر گزارش شهردار نمی شوند و دنباله رو مطامع سیاسی خود می شوند.

پیگیری وزیر تعاون و سازمان بهزیستی

بعد از این ماجرا، همچنین ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز دستور پیگیری موضوع تخریب منزل مذکور را درخصوص خانواده معلول صادر کرد که مدیران کل تعاون و بهزیستی به پیگیری و چرایی ماجرا پرداختند.

این خانواده در منزل دیگری سکونت دارند

سعید فریور، مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی در خصوص خانواده معلول حاضر در این تصاویر گفت: این خانواده و فرزندان معلول آن در منزل دیگری ساکن بوده و پس از تخریب به محل ساختمان تخریب شده منتقل شده اند.

این ماجرا و اینکه چرا یک شایعه یا خبر نادرست به این سرعت در فضای رسانه‌ای کشور بدون بررسی چرایی و یا دلایل آن منتشر می شود تا آنجا که رسانه‌های منتسب به دولت سابق، رسانه‌های جناح‌های مختلف سیاسی و حتی رسانه‌های ضدانقلاب هم آنرا دست مایه هجمه به مبارزه با ساخت‌وسازهای بی‌قانونی می کنند، نیازمند بررسی و البته آموزش صحیح فرهنگ انتشار خبر است.

متاسفانه آمار ساخت‌وسازهای غیرقانونی در کشور و بالاخص شهر ارومیه با استفاده از رانت‌های پشت‌پرده، تبصره‌ها و همچنین عدم برخورد با تخلفات گسترده در این حوزه  باعث شده ارگان‌های ذیربط من‌جمله شهرداری ها و سازمان زیرنظر آن‌ها پلیس ساختمان توان مقابله با این تخلفات را نداشته باشند و حتی برخوردهای اندک نیز با هجمه‌های این چنینی مواجه شود.

در این راستا مسئولین رده‌بالای کشور در دولت و مجلس باید برای برچیده شدن تخلفات گسترده بازار مسکن که پاشنه آشیل شهرسازی و ساخت‌وساز در کشور شده باید بطور جدی به این فضیه ورود کنند تا امکان تخطی از قوانین موجود حتی با تصویب لوایح دورزننده قوانین وجود نداشته باشد.

انتهای پیام/*
منبع : خبر آنلاین
نویسنده:رحمت گلستانی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: