پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۱۳۲۳۷
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
وزیرنیرو از افزایش ظرفیت تولید نیروگاههای انرژی پاک و تجدید پذیر در کشور خبر داد
وزیر نیرو گفت: ظرفیت تولید نیروگاههای انرژی پاک و تجدیدپذیر در کشور، طبق برنامه ریزی انجام شده تا پایان برنامه ششم به میزان پنج هزار مگاوات توسعه می یابد.


به گزارش  گیتی آنلاین ، رضا اردکانیان، وزیر نیرو  چهارشنبه  شب ، در حاشیه آیین بهره برداری از 10 طرح صنعت برق خراسان رضوی در  جمع خبرنگاران افزود: ظرفیت ایجاد نیروگاههای انرژی پاک در کشور، بیشتر نیروگاههای خورشیدی را شامل می شود، تا پایان دولت دوازدهم چهار هزار مگاوات پیش بینی شده است.
وی خاطر نشان کرد: هر چند ایجاد این میزان ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر در مقایسه با نیاز کشور قابل توجه نیست ،اما اکنون در آغاز این راه هستیم و به طور یقین باید روشهای تشویقی متناسب را مانند سایر کشورها عملیاتی کنیم.
وی گفت: تعرفه ها به گونه ای است که سرمایه گذاران بخش خصوصی، داخلی و خارجی در مقایسه با فرصت های مشابه در منطقه ،علاقه زیادی به واسطه تضمین دولت برای خرید برق تولیدی، نشان داده اند.
اردکانیان  با بیان اینکه وزارت نیرو برای رسیدن به هدفهای تولید انرژی پاک و جوابگویی به تعهدات قانونی و کنوانسیون تغییر اقلیم برای کاهش قابل ملاحظه دی اکسید کربن از این طریق و اشتغالزایی در این زمینه، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد،
گفت: هم اکنون ایران از نظر پوشش خدمات برق،   در شمار کشورهای پیشتاز و پیشرو است.
اردکانیان  گفت : همانگونه که تمامی روستاهای بالای 10 خانوار استان خراسان رضوی برقدار هستند، در سطح کشور مناطق زیادی با این وضعیت داریم اما بخش کمی هم که از خدمات برق برخودار نیستند ، برای پوشش کامل آنها برنامه ریزی شده است.
وی همچنین با اشاره به وضعیت بحرانی منابع آبی کشور افزود: کاهش بارشها در سال آبی جاری در 50 سال اخیر بی سابقه بوده و اکنون شهرهای زیادی در کشور داریم که متکی به آبهای سطحی هستند و به همین  دلیل با کمبود منابع آبی نسبت به سال گذشته مواجه هستیم .
اردکانیان اظهار امیدواری کرد که با اصلاح شیوه های مصرف و صرفه جویی بتوان شدت تنش آبی را در تابستان امسال کاهش داد  زیرا که بی توجهی به این امر، تامین آب آشامیدنی شهروندان را با مشکل مواجه می کند.
وزیر نیرو  ضمن اظهار تاسف به دلیل تداوم خشکسالی و کاهش بارش ها در شرایط کنونی، گفت: با محدودیت منابع آبی مواجه هستیم اما درعین حال تامین آب شرب در مشهد مقدس و تمام کشور به عنوان یک اولویت جدی مد نظر قرار دارد.
علیرضا رشیدیان،استاندار خراسان رضوی نیز در سخنانی گفت: این استان در بخش نیروگاههای خورشیدی و بادی، به دلیل وجود فراوانی روزهای آفتابی، به عنوان سرزمین خورشید و تونل های بادی خوب در سطح کشور پیشرو است.
وی افزود: همکاری خوبی بین وزارت نیرو، بانکها و متقاضیان برای نصب نیروگاههای کوچک و بزرگ  انجام شده و شاهد نصب این نیروگاهها در دستگاههای دولتی هستیم.
 رشیدیان اظهار امیدواری کرد که در پهنه گسترده تری نصب نیروگاههای خورشیدی برای تامین برق در سطح استان خراسان رضوی و کشور گسترش  پیدا کند.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: