پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۱۳۳۷۶
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۷
زهرا قاسمی تحلیل گر روابط بین المل؛
در روزهای اخیر مواضع ترامپ در باره حمله به سوریه به یکی از مهمترین خبرها در فضای رسانه ای جهان تبدیل شده است. اما اینک و پس از انجام این حمله این سوال مطرح است که دلایل اصلی آمریکا از این حمله چه بود؟

در چند روز گذشته اظهار نظرهای متعددی از سوی رئیس جمهور آمریکا درباره حمله به سوریه مطرح شد تا اینکه این کشور بالاخره در صحرگاه 14 اوریل (25 فروردین 97) با همراهی انگلیس و فرانسه چهار نقطه از خاک سوریه را مورد اصابت موشک های خود قرار داد. در روزهای اخیر مواضع ترامپ در این باره  به یکی از مهمترین خبرها در فضای رسانه ای جهان تبدیل شده است. اما اینک و پس از انجام این حمله این سوال مطرح است که دلایل اصلی آمریکا از این حمله چه بود؟

حمله آمریکا به سوریه پس از آن صورت گرفت که رسانه های وابسته به مخالفان دولت قانونی سوریه در تاریخ 7 آوریل 2018 از وقوع حمله شیمیایی توسط دولت بشار اسد به شهر «دوما» در نزدیکی پایتخت سوریه خبر دادند. در روز بعد از انتشار این خبر، رئیس جمهور آمریکا در جلسه ای با فرماندهان ارتش این کشور پیرامون این حمله شیمیاییِ ادعایی با مقصر دانستن ارتش سوریه و حمایت روسیه و ایران از اسد، از احتمال حمله نظامی امریکا به سوریه خبر داد. این اظهارنظرها تا آنجا ادامه یافت که ترامپ در توئیتی در تاریخ 11آوریل 2018 (22 فروردین 97) از آمادگی موشک های آمریکا برای شلیک به سمت سوریه خبر داد. سه روز بعد از این توئیت یعنی در روز شنبه 14 آوریل، آمریکا با همراهی انگلیس و فرانسه به سوریه حمله کرد و چهار نقطه ی فرودگاه المزه، مرکز پژوهش ها در برزه، جمرایا و مصیاف در سوریه را مورد هدف موشک های خود قرار داد.

مقامات آمریکایی بعد از انجام این اقدام اعلام کردند که حمله به سوریه متوقف شده است و برنامه ای برای ادامه آن ندارند. آنها همچنین در اظهارات خود مراکز مورد هدف را مرتبط با توانمندی تسلیحات شیمیایی دولت سوریه معرفی کردند. نکته ای که در این زمینه باید مورد توجه قرار داد این است که این حمله در حالی صورت گرفت که دولت امریکا و متحدانش هنوز هیچگونه شواهد و مدارک محکمی برای اثبات وقوع حمله شیمیایی به دوما ارائه نکرده اند.  از سوی دیگر دولت سوریه بر اساس توافق خود با سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی در سال ۲۰۱۳، ذخائر اینگونه تسلیحات را تحت نظر بازرسان این سازمان کاملاً نابود کرده است، انجام این حمله شیمیایی را به شدت رد کرده است. علاوه بر این، گروه دیده بان حقوق بشر سوریه هم هنوز حمله شیمیایی به دوما را تائید نکرده است.

اما در مورد چرایی حمله آمریکا به سوریه و پاسخ به این پرسش که دلایل واقعی آمریکا از حمله به سوریه چه بوده است، چند مورد اصلی را می توان ارائه داد:

دلیل اول، دربردارنده نیت ترامپ برای احیای اعتبار از دست رفته امریکا در بحران سوریه است. در این چارچوب، حمله امریکا به سوریه با توجه به اتفاقات روی داده به ویژه شکست داعش در دیرالزور، تفاهم روسی- ترکی- ایرانی درباره سوریه، ورود اردوغان به عفرین، پیشروی ارتش سوریه در همه جبهه ها، سرنگونی جنگنده اسرائیلی توسط ارتش سوریه و ... قابل توجیه است. به عبارت دیگر همگی این اتفاقات سبب اتخاذ رویکردی از سوی امریکا به منظور ایفای نقشی فعال در سوریه و تغییر وضعیت موجود در این بحران به نفع خود شده است. در توضیح این دلیل باید گفت که امریکا از رهگذر انجام چنین حمله ای خواهان پایان بحران سوریه نیست، چرا که تحقق اهداف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و ... خود را در تداوم این بحران و حتی ایجاد بحران های دیگر در خاورمیانه می داند. با ادامه بحران سوریه، محور مقاومت و به ویژه ایران و حزب الله و ائتلاف تهران، مسکو و آنکارا سرگرم مبارزه با داعش و دیگر گروههای تروریستی در سوریه هستند و لذا از پرداختن به امریکا و اسرائیل و تحرکات آنها در منطقه باز داشته می شوند.

دلیل دوم حمله امریکا به سوریه، تمایل این کشور به ادامه بحران سوریه است. به عبارت دیگر در شرایط کنونی و درست زمانی که چشم اندازی مثبت برای برقرای آرامش و صلح در سوریه  به وجود آمده است، ایالات متحده با هدف افزایش تنش ها در سوریه و درگیر کردن بیشتر طرفین دست به چنین اقدامی زده است. آمریکایی ها با هدف قرار دادن چند موضع حکومت سوریه در پی تضعیف ارتش سوریه در مقابل داعش و دیگر گروه های تروریستی و بازگرداندن اوضاع به شرایط قبلی آن و ادامه بحران در سوریه هستند.

دلیل سوم این ماجرا به هدف آمریکا به ایجاد اختلاف در ائتلاف شکل گرفته بین سه کشور ایران، روسیه و ترکیه بر می گردد. با ایجاد این ائتلاف، جبهه مقابلِ آمریکا و متحدانش در بحران سوریه قوت گرفته است و امریکا می تواند با ایجاد اختلاف بین سه کشور مذکور تا حد زیادی قدرت عمل خود را در بحران سوریه و همچنین در خاورمیانه افزایش دهد. شاهد مدعای تأیید این دلیل را نیز می توان در موضع گیری چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه بلافاصله بعد از اعلام احتمال حمله نظامی ترامپ به سوریه مشاهده نمود که اعلام کرد: «بشار اسد باید حتماً از حکومت سوریه کنار زده شود». علاوه بر این، بعد از انجام حمله امریکا به چند نقطه در خاک سوریه،  وزارت خارجه ترکیه از حمله نظامی به سوریه استقبال کرد.

با توجه به آنچه بیان گردید و به عنوان نتیجه باید گفت مجموع اظهار نظرها، موضع گیری ها و اقدامات مقامات آمریکا به ویژه حمله موشکی این کشور به سوریه، تنها یک شوی رسانه ای بود که با استفاده از دیپلماسی توئیتری- رسانه ایِ ترامپ با هدف افزایش تنش ها در منطقه و به منظور کسب منافع اقتصادی مختلف انجام شد. به عبارت دیگر، در این جو تبلیغاتی، آمریکایی ها با اظهارات پروپاگاندا گونه ی خود سعی بر آن داشتند تا با معرفی دولت سوریه به عنوان عامل اصلی بحران مذکور و متهم کردن ایران و روسیه به عنوان حامیان اصلی بشار اسد، ضمن هدایت افکار عمومی جهان بر علیه این کشورها و آماده نمودن شرایط برای پیشبرد اهداف مطلوب خود، کشورهای عرب منطقه را از ترس آغاز جنگ گسترده در منطقه وادار به خرید تجهیزات نظامی و تداوم همان مسابقه تسلیحاتی سابق کنند که نتیجه آن، دستیابی این کشور به منافع سرشار اقتصادی است.

نویسنده: زهرا قاسمی - کارشناس روابط بین الملل

نویسنده:زهرا قاسمی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۱
0
0
احسنت
تحلیل بسیار خوبی بود
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: