پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۳۶۷۳
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۱
صعود دو تیم ریشه دار از شمال و جنوب کشور به لیگ برتر، باعث قوت قلب عمیق برای هواداران سینه چاک نساجی قائم شهر و نفت مسجد سلیمان شد.
اما با این حال، مسوولان استانی و مدیران این دو باشگاه ریشه دار باید این نکته حیاتی را ملکه ذهن خود کنند که بجای خوابیدن در باد این توفیق تازه، کلان نگری پیشه کنند و غرور کاذب و گرفتار شدن در مسلخ بی برنامگی، قطعا سمی مهلک برای نفت و نساجی خواهد بود و چه بسا نبود برنامه ریزی و سیاست های درست، این نشاط تازه را به نگرانی تبدیل کند.
راهیابی این دو تیم به لیگ برتر تحت هیچ شرایطی به سادگی حاصل نشد و شاهد بودیم که طی یک سال اخیر برای عبور از شاخ و برگهای مزاحم و کنار گذاشتن ابرهای غلیظ ناکارایی از آسمان قائم شهر و مسجد سلیمان، عرق جبین بسیاری ریخته شد و بارها طرفداران دو تیم در لاک اضطراب فرو رفتند.
لیگ برتر سطحی به مراتب رفیع تر از لیگ یک دارد و تجربه نشان داده این دسته از تیم ها اگر به خوبی از سوی مقامات ارشد استان و مسوولان باشگاههای متبوعه حمایت نشوند و بسان گذشته بذر ناکارایی و اصطکاک پاشیده شود، اینگونه موفقیت ها موسمی خواهد بود که فرجامی ناخوشایند در بر خواهد داشت.
یک مثال بارز، تیم نفت مسجد سلیمان تجربه حضور در لیگ برتر را در سال 93 بدست آورد اما نگاه مسوولان این شهر و مدیران باشگاه ، همان نگاه لیگ یکی و به اصطلاح سطحی بود و آنقدر این دست و آن دست شد که نفت روی لبه تیغ قرار گرفت بطوریکه سقوط زرد پوشان این شهر مستعد رقم خورد.
نساجی هم تیمی است مردمی که از سال 1370 تا 73 در لیگ آزادگان حضور داشت ولی این بار شرایط کاملا متفاوت تر از گذشته است و بی گمان اگر روحیه کار جمعی نباشد، نه تنها جواد نکونام بلکه حاذق ترین مربیان روز اروپا نیز نخواهند توانست این باشگاه ریشه دار را در لیگ برتر به سر منزل مقصود برسانند.
به هر حال، صعود به لیگ برتر در پارت نخست آرزویی بود که محقق شد اما اکنون آنچه که از نان شب برای نفتی ها و نساجی ها واجب تر می نماید، ایجاد چارچوبی اصولی و تقویت روز افزون این دوتیم پرطرفدار در ابعاد گوناگون است.
از یاد نبریم که مسائل فنی حداکثر 40 درصد موفقیت یک تیم را رقم می زند و پارامتر های دیگر نظیر حمایت های مدیریتی و عوامل لجستیکی 60 در صد کامیابی چنین تیمی را تضمین می کند. در واقع آیتم «تیم ورک» باید در داخل و بیرون یک تیم به شکلی تمام قد از قوه به فعل درآید که در آن صورت قطار این چنین باشگاهی بر ریل موفقیت قرار خواهد گرفت.
سقوط نفت تهران و سیاه جامگان مشهد از لیگ برتر که به تازگی بوقوع پیوست و عقب گرد تیم های ریشه داری همچون ملوان بندر انزلی، برق شیراز، ماشین سازی تبریز، صبای قم و راه آهن تهران مثالی بارز و عینی است که می توان آن را به ناکارایی مدیریتی و مواردی که در سطور بالا آمد، ربط داد.
حرف آخر: چنانچه نساجی و نفت بنا دارند در بر روی یک پاشنه نچرخد و همانند تیم های یاد شده از یک روزنه برای چندین بار گزیده نشوند، باید به این آدرسی که سرراست است مراجعه کنند:
«همه برای یکی، یکی برای همه»
--------------------
- کارشناس فوتبال
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: