پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۱۳۸۹۱
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۶
گیتی آنلاین - جشنواره بازی های بومی و محلی اقوام سیستانی و بلوچ در آزادشهر برگزار شد.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین از استان گلستان ؛ عصر امروز پنجشنبه 20 اردیبهشت ماه 1396 جشنواره بازی های سنتی ، بومی و محلی اقوام سیستانی و بلوچ در نگین شهر به صورت متنوع برگزار شد که مورد استقبال احاد مردم قرار گرفت.
همچنین این جشنواره با هدف حفظ آداب و رسوم به همت بنیاد نیمروز ، خانه فرهنگ و هنر سیستانی های استان گلستان ، برخی معتمدین و مسئولین نگین شهر برگزار شد و بخش هایی از آن جهت پخش از صدا و سیما ضبط گردید.
در این جشنواره فرماندار آزادشهر ، معاون فرماندار آزادشهر ، بخشدار مرکزی آزادشهر و جمعی از علاقه مندان به بازی های بومی و محلی و شهروندان حضور داشتند.
آیین چوب بازی سیستانی ، چاپ محلی ، کبدی و اجرای بازی خسو خسو از جمله برنامه های این جشنواره بود.
خسو یکی از بازی‌های محلی سیستان و از بازی‌های مهیج سنتی سیستانی هاست که در کنار بازی کودی کودی از گذشته‌های دور در سیستان انجام می‌شده‌است.
بازی خسو به این صورت است که دوتیم شش نفره در دو طرف میدان مستطیل شکلی که هر نیمه آن۸ متر در۱۰ متر است قرار می‌گیرند و در انتهای هر طرف نیز یک مربع یک متر در یک متر قرار دارد که به آن اته می‌گویند. 
هر تیمی که بتواند اته (هدف) را تسخیر کند یا سردار تیم مقابل را بزند برنده گیم است وهر تیمی در طول دو۲۰دقیقه دو نیمه گیم‌های بیشتری را برده باشد برنده است. 
در بازی خسو در تیم مدافع یک بازیکن که باید یک پیشانی بند هم داشته باشد تا از سایر بازیکنان قابل شناسایی باشد "سردار "نامیده می‌شود، در اختیار دارد. اگر تیم مهاجم بتواند سردار را از گردونه بازی خارج کند. تیم دارای سردار آن گیم را باخته‌است و باید گیم عوض شود و شرط سوختن سردار و بازیکن بازی خسوخسو این است که دست بازیکن که در موقع بازی باید به شست پایش باشد اگر از پایش جداشود ان فرد از گردونه بازی خارج می‌شود واگر این بازیکن "سردار"باشددیگر گیم ادامه نمی‌یابد. یعنی اینکه حتی اگر هر ۵بازیکن غیر سردار در جریان بازی باشند ولی سردار ضربه شود ودستش از پایش جدا شود تیم دارای سردار بازنده گیم می‌باشد.
خبرنگار و عکاس : رحمت ا... گلستانی 

انتهای پیام/*
نویسنده:رحمت گلستانی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: