پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۱۳۹۶۹
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
داوود نجفیان مطرح کرد:
مدیر عامل شرکت آب منطقه البرز گفت:البرز به لحاظ مصرف بیش از حد به آسیب های زیست محیطی دچار شده است. چرا که در هنگام بارگذاری ها و کاربری ها به برنامه آمایش توجهی نگردیده است.هر چند احیا آب های زیرزمینی در دستور کار قرار داده شده اما توفیق خاصی در این راستا حاصل نشده است.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، داوود  نجفیان مدیر عامل آب  منطقه ای البرز دراولین  نشست رسانه ای امروز (دوشنبه 24تردیبهشت ماه)  خود ضمن تشریح آخرین وضعیت منابع و مصارف منابع آبی استان، وضعیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و اتخاذ سیاستهای صحیح مدیریت منابع آب موجود در استان اظهار کرد: مشارکت مردم همه جا گره گشای بسیاری از مشکلات و معضلات و حتی بحران های جامعه بوده و هست. اگر امروز شکافی میان مردم و مسوولین بوجود آمده و راندمان مشارکتی انان در حوزه های مختلف کم شده به  نحوه رفتارغیر شفافی ما مدیران برمی گردد. چرا که در تمام دنیا مشارکت مردم ما را به سمت مدیریت چالش ها می کشاند.

نجفیان با بیان این که، ظرفیت اجتماعی باید مجدد احیاء گردد گفت: باید کاری کنیم که اعتماد مردم به ما بازگردانده شود که در این  راستا رسانه ها می توانند با نقد درست مسوولین را به پاسخگویی وادار نمایند. 

بخشی از محور سخنان مدیر عامل آب منطقه ای البرز به زیرساخت های آبی  و چالش های پیش روی استان اختصاص یافت و تصریح نمود: البرز برغم این که، به لحاظ وسعت استان کوچکی بحساب می آید لذا به صرف تراکم جمعیت در حد اشباع رسیده است و زیرساخت ها در قبال افزایش جمعیتی کافی نیست.

80درصد آب شرب به سفره های زیر زمینی وابسته است  دیگر موضوع مورد بحث و نگران کننده نجفیان بود که به آن اشاره داشت  ویادآورشد: بدلیل برداشتهای غیر متعارف و غلط عمق آب سفره های زیرزمینی  کاهش یافته. همین  استفاده  و برداشت بیش از حد  از آب شرب سفره ها باعث گردیده محل های تغذیه محدود شوند. باید خاطرنشان کنم که، سالانه 70میلیون متر مکعب بیش از ظرفیت آب ها، برداشت می شود.

وی خاطرنشان کرد: البرز به لحاظ مصرف بیش از حد به آسیب های زیست محیطی دچار شده است. چرا که  در هنگام بارگذاری ها و کاربری ها به برنامه آمایش توجهی نگردیده است.هر چند احیا آب های زیرزمینی در دستور کار قرار داده شده اما توفیق خاصی در این راستا حاصل نشده است. همین ها کافی است تا بدلیل کمبود آب ما شاهد خشک شدن تالاب ها باشیم.
توسعه پایدار مستلزم استفاده درست ازمنابع آبی است، دیگر محور سخنان مدیر عامل آب منطقه ای البرز بود که اذعان داشت: اگر قرار است کشور ما به توسعه پایدار برسد می بایست 3/1مصارف را دنیا را  در تمام بخش ها اعم از کشاورزی، صنعتی و خانگی داشته باشیم. 
نجفیان در ادامه افزود: تاکنون بیش از یک میلیاردو یکصد میلیون متر مکعب از آبخوان ها برداشت شده است که این تنها سهم ما نیست بلکه سهم نسل آینده نیز می باشد. این درحالی است که نورم  مصرف در دنیا20%  است که   این  نورم در ایران چیزی فراتر از حد بحران یعنی حدود 80درصد از پتانسیل های منابع آبی و در البرز این عدد به 95درصد استفاده شده که این موضوع مفاجعه ای اسف بار بحساب می آید.
مدیر عامل آب منطقه ای البرز با طرح این سووال که، آیا ما به امنیت غذایی و خودکفایی دست یافته ایم یا خیر؟ بیانات خود را به نوع کشاورزی در ایران سنجاق کرد و تاکید کرد: کشورهای ار.پایی با این که، محدودیت مصرف آب ندارند( آنهم بدلیل فرهنگ درست استفاده از منابع) اما بدنبال کشاورزی صنعتی رفته اند. ما نیز با توجه به بحث بحران آب بهینه سازی تولید بیشتر می بایست به سمت صنعتی شدن کشاورزی پیش برویم. نجات کشور بازنگری در بخش کشاورزی است.
نجفیان با اشاره به این مطلب که، اقتصاد ایران در حوزه کشاورزی در وضعیت مناسبی نیست گفت: سوبسیدها موجب شده که ما در این حوزه توجیه اقتصادی نداریم. 
این مقام مسوول در شرکت سهامی آب منطقه ای البرز تغییر الگوی مصرف را حفظ منابع آبی دانست و گفت: ما در کشور بحران آب نداریم بلکه بحران در مدیریت مصرف و رویکرد آب است . مردم باید در تغییر الگوی مصرف مشارکت نمایند.
توجه ویژه به اجرای صحیح طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی ، مدیریت صحیح تخصیص آب صنایع و پیگیری دریافت حق آبه پساب برای استان، رویکرد صحیح استفاده و ساماندهی حوزه های رودخانه های البرز در جذب توریست و قوت بخشی به صنعت توریسم، مدیریت و مسدود 11هزار حلقه چاه غیر مجازدر البرز و پیگیری مطالبات مردم در راستای مدیریت منابع آب از دیگر موضوعات مهم در این نشست بود که  نجفیان  مورد بررسی قرار داد.
مسیحا اقتداریان

نویسنده:مسیحا(محبوبه) اقتداریان
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: