پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۱۴۱۳۸
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
اعتماد ما باید به جوانان، صنعتگران، تولیدکنندگان و صادرکنندگان راهی برای توسعه اقتصادی
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: اقتصاد ایران بدون تعامل با اقتصاد جهانی پیشرفتی ندارد پس لازمست محور تصمیم های حاکمیت تصمیم سازی برای خروج پایدار و همیشگی از بحران های متعدد فعلی اقتصاد کشور باشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در اجلاس نمایندگان اتاقهای بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور:
محور تصمیم های حاکمیت باید  برنامه برای خروج از بحران های متعدد اقتصاد کشور باشد

به گزارش گیتی آنلاین،غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در اجلاس هیات نمایندگان اتاق های سراسرکشور که در سالن کنفرانس هتل خورشید تابان برگزارشد، افزود:تا از مهلکه بحرانهای اقتصادی  به شدت ضدتوسعه، رها نشویم، ریشه های تولید و صنعت در کشور ما پا نخواهد گرفت.
وی گفت : با تداوم این شرایط، سود فعالیتهای تولیدی ما قادر به رقابت با سود دلالان نخواهد بود و به طور دائم، شاهد فرار یا انحراف از بخشهای مولد اقتصاد به بخشهای نامولد آن خواهیم بود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران  با بیان اینکه نرخ بیکاری کشور 12 و نرخ تورم 10 درصد است، افزود:سهم بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص ملی حدود 13 درصد، نفت 12.3 درصد، کشاورزی 10 و خدمات 57 درصد است و طبق این آمار ما در بخشهای مولد بسیار ضعیف هستیم.
وی گفت: طبق فرامین رهبری قرار بود تا افق بلندمدت 1404، سهم بخش تولید افزایش  پیدا کند که تاکنون چنین نشده و در موقعیت حساس فعلی باید برای این موضوع فکراساسی کرد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران  با بیان اینکه آمریکا با خروج از برجام به ما ثابت کرد که نمی توان در اقتصاد جهانی به این دولت و دولتهای دیگر اعتماد داشت خاطرنشان کرد: اعتماد ما باید به جوانان، صنعتگران، تولیدکنندگان و صادرکنندگان خودمان باشد.
شافعی درباره برجام گفت: برجام تنها توافقی درباره برنامه هسته ای ایران نبود بلکه مسیری در حال آزمون برای اثربخشی گفت و گو بود که با رویکرد جدید آمریکا به نتیجه خوبی نرسید و این حرکت آمریکا در جامعه جهانی بازتابی منفی داشت.
وی افزود: موضع ایران درباره  خروج آمریکا از برجام به درستی و با درایت توسط رئیس جمهوری کشورمان اعلام شد و بخش خصوصی و اتاقهای بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تمامی توان از این موضع پشتیبانی می کنند.
رئیس اتاق ایران گفت: واقعیت این است که تحریم ها کاغذ پاره نیستند و نمی توان به صنعتگران و تولیدکنندگان کشور گفت که با وضع دوباره آنها مشکلی به وجود نمی آید ، و از مسئولان می خواهیم با مردم صادق باشند.
شافعی افزود: برای بی اثر کردن اقدامات احتمالی آمریکا گسترش روابط بین المللی به خصوص با کشورهای همسایه، انعقاد پیمانهای منطقه ای و قراردادهای ترجیحی  و تقویت دیپلماسی سیاسی و اقتصادی در شرایط موجود باید مورد توجه قرارگیرد.
وی  گفت : انتخاب ما در برابر مواضع  ترامپ باید تنش زدایی در سیاست خارجی، تعامل سازنده با دنیا و جدیت برای حرکت به سوی افزایش توان تولیدی و صادراتی کشور و رسیدن به توسعه اقتصادی باشد که همان سیاستهای اقتصاد مقاومتی است. 
رئیس اتاق ایران گفت: اقتصاد مقاومتی به مفهوم مشارکت مردم  و صاحبان اندیشه و بازیگران صحنه اقتصادی در انتخاب سیاستها، ابزارها و رویکرد اقتصادی کشور است که متاسفانه  کاملا فراموش شده و به جای آن کارهای روزمره دستگاههای دولتی در قالب پروژه های اقتصاد مقاومتی ارائه می شود.
شافعی  درباره انتخابهای مسئولین دولتی  درمداخله  بخش خصوصی یادآورشد و گفت: مسئولین دولتی در جلسات تصمیم گیری، خود افرادی را انتخاب و به عنوان نمایندگان بخش خصوصی معرفی می کنند که نظرات شخصی و گروهی را منعکس کرده و بعد هم این گونه مطرح می شود که ما بدون نظر بخش خصوصی کاری انجام نداده ایم.
وی با اظهار تاسف در مورد تحولات نرخ ارزکه از اتاق بازرگانی هیچ نظری خواسته نشد، خاطرنشان کرد:مسئولین دولتی بدانند آنهایی که خود انتخاب می کنند قابل احترامند اما نماینده اتاق بازرگانی نیستند و ما در بسیاری از تصمیم ها می بینیم که  افرادی معرفی می شوند که از اعضای اتاق بازرگانی نیستند. 
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: یکی از مهمترین مسائلی که باید برای آن چاره اندیشی شود، این است که نقدینگی ایران در پایان دیماه 1396، هزار و 463 هزار میلیارد تومان بوده است ومعلوم نیست  که این انباشت نقدینگی در غیاب رشد معمول تولید و عدم اصلاحات در ساختار نظام بانکی چه پیامدهایی  برای کشور دارد و چه کسی باید برای آن فکر کند، چون برای این موضوع حرکتی جدی در کشور نمی بینیم.

رئیس اتاق ایران گفت: تغییر و تحولات نرخ ارز خدشه ای جدی به اعتماد و اطمینان مردم زد که  این مسئله بسیار مهمی است  که اگر با سیاست گذاری های مناسب حل نشود،می تواند تمام داشته های سالهای اخیر را بهم بزند.
شافعی افزود: در چنین موقعیت خطیری که ما در آن واقع شده ایم نباید همچنان اقتصاد موظف به پرداخت یارانه به سیاست باشد


همچنین علیرضا رشیدیان، استاندارخراسان رضوی  با اشاره به نامگذاری سال گفت : از ضرورتهای تحقق این نامگذاری کاهش قیمت تمام شده کالاها، پیدا کردن بازارهای جدید، کاهش نرخ تسهیلات، عوارض و مالیات، ارتقا بازدهی، بهره گیری از فناوریهای دانش بنیان و شبیه سازی تولید از تولید تا عرضه است.
وی افزود: باید ظرفیتهای جدیدی غیر از خرید و فروش ارز برای سودآوری ملت ایجاد کرد تا بتوان از تب موقت این دو حوزه عبور کرد و این مساله ای که در حوزه ارز و طلای کشور به وجود آمده    حل شدنی است.

استاندار خراسان رضوی گفت: به بخش خصوصی اعتماد داریم و فکر می کنیم بخشهای دولتی و خصوصی با کمک هم بتوانند ظرفیت خوبی برای کشور فراهم کنند.
وی به سال حمایت از کالای ایرانی نیز اشاره  کرد  و گفت: وی افزود: خروج آمریکا از برجام بطور حتم تاثیرات خود را در حوزه اقتصادی کشور خواهد گذاشت و در این شرایط بیشترین نیاز کشور به آرامش، عقلانیت و تدبیر است.
قاسم تقی زاده خامسی،شهردار مشهد نیز به ظرفیتهای این کلانشهر برای جذب سرمایه اشاره کرد و گفت: شهرداری مشهد هم اکنون 100 بسته سرمایه گذاری برای آشنایی سرمایه گذاران با ظرفیتها و زمینه های سرمایه گذاری این شهر آماده کرده است. 
وی افزود: حمایت از کالای ایرانی یک چرخه است که نباید فقط به تولید خلاصه شود. بطور مثال هم اکنون سه میلیون واحد اقتصادی توزیعی در کشور وجود دارد که 30 درصد آنها به شکل غیرقانونی فعالیت می کنند. 
وی ادامه داد: وضعیت به شکلی است که در مشهد گاهی قیمت یک کالا از ابتدا تا انتهای یک خیابان دو یا سه کیلومتری 100 درصد تفاوت دارد و این موضوع هم با زور و روشهای بازرسی قابل حل نیست.
شهردار مشهد گفت: مشکل واحدهای اقتصادی توزیعی را باید با تجمیع واحدهای کوچکتر در فروشگاههای بزرگ حل کنیم تا دسترسی مردم به آنها آسانتر شود و هم نظارت و رصد فعالیتهایشان تسهیل شود.
وی  با بیان این مطلب که توقع ما از دولت  و معاون اول رئیس جمهوری این بود که در باره ارز صادراتی با اتاقهای بازرگانی مشورت می کرد، چون وقتی وضعیت کشور بحرانی می شود در دستگاههای دولتی و خصوصی کارشناسان و پیشنهاداتی وجود دارد که می تواند به نفع کشورباشد.
تقی زاده خامسی با اشاره به گذشته گفت: این وضعیت در چند دولت قبل به وجود آمد و موفق نشد، در حالیکه همه دنیا برای صادرات تشویق می کنند،  دولت ما تشویق هم نمی کنند.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: