پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۴۶۰۸
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۳
گفتگو با دکتر سرور علیجانی( آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر علیجانی)
بطور حتم تا به حال واژه آزمایشگاه را به شیوه های مختلفی در قالب آزمایشگاه تشخیص طبی، آزمایشگاه پاتوبیولوژی، آزمایشگاه ژنتیک و آزمایشگاه پاتولوژی شنیده اید. در قالب اقدامات تشخیص و درمانی بسیاری از مردم با این آزمایشگاه ها در ارتباط هستند اما برخی تفاوت این آرمایشگاه ها را نمی دانند

گفتگوی ویژه  خبرنگارگیتی آنلاین
بحث آزمایش و آزمایشگاه  از دیرباز بحثی جدی در حوزه سلامت بشمار می رفته است . چرا که با روح و جسم انسان عجین شده و یک امضای نهایی بر تشخیص دردهای روحی و جسمی افرادی است که پای در مکانی می گذارند که انتظارهای شان در افق سلامتی دست تکان می دهند.
بطور حتم تا به حال واژه آزمایشگاه را به شیوه های مختلفی در قالب آزمایشگاه تشخیص طبی، آزمایشگاه پاتوبیولوژی، آزمایشگاه ژنتیک و آزمایشگاه پاتولوژی شنیده اید. افراد با اینکه احتمالا بسیار زیاد با این آزمایشگاهها در ارتباط بوده اند ولی فرق آنها را معمولا نمی دانند . به همین خاطر و بواسطه معرفی آزمایشگاه  پاتوبیولوژی و تشخیص طبی دکتر علیجانی واقع در بلوار اصلی محمد شهر مجتمع پزشکی بوعلی سینا،  قصد داریم با خانم دکتر سرور علیجانی متخصص آسیب شناسی بالینی و تشریحی از دانشگاه تهران و همچنین  مدیر و موسس آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر علیجانی به گفتگو بپردازیم.

خانم دکتر علیجانی ضمن سپاس از پذیرفتن دعوت ما، خدمت شما عرض کنم که، با وجود این که ما با واژه های آزمایشگاهی زیادی بواسطه نوع آزمایش سروکار داشته و داریم لذا هنوز بسیاری از افراد نتوانسته اند تمایزی میان انواع ازمایشگاه ها را در قالب های تخصصی به لحاظ  پزشکی تشخیص دهند. اگر امکان دارد مختصر توضیح دهید؟

درود برشما، بسیار به نکته ظریف و دقیقی اشاره  فرمودید. بنده نیز به طور خلاصه و ساده این تفاوت ها را خدمت شما  بیان می کنم.

آزمایشگاه تشخیص طبی:
آزمایشگاه تشخیص طبی که نیازمند مجوز وزارت بهداشت و درمان می باشد شامل بخشهایی است که در آن روی نمونه های خون، ادرار، مدفوع، خلط، زخم و امثال اینها انجام می شود. بخشهای آزمایشگاه تشخیص طبی شامل بخش هماتولوژی، سرولوژی، هورمون شناسی، بیوشیمی، میکروب شناسی، الایزا و اسپرمو گرام می باشد و افرادی که در این بخشها کار می کنند دارای مدرک علوم آزمایشگاهی یا میکروبیولوژی می باشند.
آزمایشگاه پاتولوژی:
کلمه پاتولوژی از دو بخش Patho  و logy تشکیل شده وبه معنای آسیب شناسی می باشد.  این آزمایشگاه تحت نظارت متخصصین پاتولوژی اداره می شود. پاتلوژیست ها متخصصینی هستند که، پس از گذراندن دوره پزشکی عمومی و شرکت در آزمون تخصص وارد دوره  تخصصی آسیب شناسی شده و ر این دوره چهارساله علاوه بر آشنایی با انواع آزمایشات تشخیص طبی، مهارت تشخیصبیماری ها ازطریق بررسی میکروسکوپی بافتهای نمونه برداری شده را نیز کسب می کنند.  

آزمایشگاه ژنتیک:
در آزمایشگاه ژنتیک  که توسط همکاران دکترای ژنتیک اداره می شود، با کشت سلولی و بررسی دقیق ژنها و کروموزوم ها به تشخیص بیماری های ارثی با میزان احتمال بروز بیماری ژنتیکی در نسل آینده خانواده می پردازند. این روشها، روشهایی بسیار دقیق و در عین حال گران قیمت می باشند. در کنار این آزمایشات به طور معمول مشاوره  ژنتیک نیز انجام می شود به خصوص در موارد قبل از بارداری.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی:
به صورت مصطلح به آزمایشگاه های گسترده تری گفته می شود که تحت نظارت پزشک متخصص پاتولوژیست اداره می شوند و تمامی خدمات آزمایشگاه های تشخیص طبی و پاتولوژی شامل بررسی نمونه های خون، ادارا، مدفوع ، مایعات و بافتها را ارائه می دهند. استفاده  از کلمه پاتوبیولوژی تاکید بر پذیرش انواع آزمایشات است. بدیهی است که شامل انواع بخشهای خون شناسی بیوشیمی هورمون سرولوژی میکرب مولکولار و نیز بخش پاتولوژی بوده و در هر قسمت پرسنل مجرب و تحصیلکرده مربوط به آن بخش در آن مشغول به فعالیت هستند.

 خانم دکتر علیجانی،  عنوان نامی آزمایشگاهی  شما نیز در قالب آزمایشگاه پاتوبیولوژی است که ظاهرا قدمت زیادی از ساخت و تجهیز آن نمی گذرد در خصوص  بخش فیزیکی ساختمان  ، محدوده جغرافیایی و همچنین امکانات و تجهیزات آزمایشگاه دکتر علیجانی  توضیحات لازم را بفرمایید:  آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر علیجانی سال 92 در محمد شهر کرج فعالیت تخصصی خود را با کادری متخصص و مجرب آغاز نمود.
در حال حاضراین آزمایشگاه در فضایی به وسعت 400متر مربع  وبا حضور پرسنل متخصص و مجرب و در راس انها پزشک متخصص آسیب شناسی بالینی و تشریحی، خدمات تشخیص طبی آزمایشگاه، پاتولوژی و سیتولوژی را ارائه می دهد.

خانم دکتر همانطور که در بحث ابتدایی توضیح داده شد، آزمایشگاه پاتوبیولوژِی دکتر علیجانی؛ تلفیق آزمایشگاه های پاتولوژی و تشخیص طبی  تا چه اندازه توانسته تسهیلات لازم برای دسترسی بهترو رفاه مراجعین خود فراهم آورد تا آنها با طیب خاطر بیشتر این فضا را جهت انجام آزمایشهای خود برگزینند؟ یکی از اهداف مزیتی ما از ابتدایی که در صدد ساخت برآمدیم دسترسی آسان افرا د به آزمایشگاه بود که این مهم بسهولت تحقق یافت چرا که آزمایشگاه در بلوار اصلی محمد شهر و در طبقات اول و دوم ساختمان پزشکان بوعلی سینا بنا ومجهز گردید. در درجه بعدی سعی نمودیم تا با ایجاد فضایی مناسب و بزرگ جهت پذیرش با حضور پر تعداد پرسنل مجرب و استفاده از اتوماسیون پیشرفته میزان معطلی بیمار در پذیرش را به حداقل برسانیم. در بخش نمونه گیری نیز با استفاده از فضای وسیع با طراحی زیباف امکانات رفاهی کامل، استفاده از اصول روانشناسی و  فنگ شویی و همچنین با رعایت  کلیه الزامات استاندارد سازی شامل تخصیص کابینهای نمونه گیریمجزا، اتاق مخصوص نمونه گیری اطفال و حضور پرسنل مجرب در انواع نمونه گیری شامل نمونه گیری زنان، اطفال و پوست و ...بنابراین اگر مدعی شویم که بی رقیب هستیم بیراه ادعا نکرده ایم. 

اولین چیزی که به ذهن می رسد پس از مراجعه  ، گذر از آزمون وخطا در جوابدهی درست و دقیق آزمایشات می باشد .  آیا این دغدغه در خصوص آزمایشگاه دکتر علیجانی صدق می کند یا خیر؟ به لطف ایزد و تلاش پرسنل  مجرب و متخصصی که در آزمایشگاههای پاتوبیولوژی دکتر علیجانی مشغول به کار هستند وهمچنین با توجه حساسیت و اهمیت جواب ازمایشگاه  در تشخیص بیماریها سعی بر این داریم تا هرچه بیشتر به  استانداردهای جهانی در این زمینه در راستای کمک به شهروندان گرامی نزدیک شویم. باید متذکر شوم در هر بخش نمونه ها با استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک  و تکنولوژی نوین آنالیز شده و نتایج زیر نظرپرسنل متخصص و مجرب کنترل می شود و در صورت لزوم نتایج غیر طبیعی و مشکوک به منظور تایید صحت نتایج، توسط روش های دیگر تکرار می شود. در این آزمایشگاه نگاهی ویژه به افزایش و حفظ دائمی کنترل کیفیت و بهبود مستمر عملکرد آزمایشگاه از طریق دوره های آموزشی مداوم و نیز راه اندازی روشهای نوین انجام آزمایشهای تخصصی و فوق تخصصی وجود دارد. ازسویی پیاده نمودن سیستم کامل اتوماسیون، میزان خطاهای فردی را نیزدر این آزمایشگاه به حداقل رسانده است.

یکی از سووالات بنده که شاید دغدغه مندی بسیاری از مردم نیز باشد بحث بیمه تکمیلی است. همانطور که خود نیز مستحضرید قرارداد مستقیم مراکز درمانی با بیمه های تکمیلی زمینه رفاه هر چه بیشتر بیمه  شدگان را فراهم می کند. شما در این زمینه چه اقداماتی انجام داده اید: با فرمایشات شما کاملا موافق می باشم. آزمایشگاه دکتر علجانی طرف قرارداد کلیه بیمه های اصلی شامل تامین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح، کمیته امداد و بیمه روستاییان می باشد. همچنین در مبحث بیمه تکمیلی طرف قرارداد بیمه دی، ایران، آسیا، البرز، دانا، معلم، کوثر، آتیه سازان، حافظ و کمک رسان ایرانیان هستیم.

خانم دکتر علیجانی  وضعیت  آزمایشگاه های خصوصی  به لحاظ تعرفه گذاری  چگونه است؟ آزمایشگاه های خصوصی به علت عدم تعرفه گذاری های واقع بینانه و عدم حمایت سازمانهای بیمه گر تحت فشار شدید هستندتا جایی که برخی از آزمایشگاه های کوچک در آستانه تعطیل شدن می باشند.

همانطور که می دانید نمونه گیری کودک یکی از دغدغه های والدین می باشد و پزشک آزمایشگاه می بایست تبحر خاصی در آرامش و حفظ کنترل استرس مادرو بعضا کودکان داشته باشد. بعبارتی می بایست از اصول روانشناسی خاصی استفاده نماید تا مراحل نمونه گیری بخوبی انجام شود. آیا دراین آزمایشگاه  این موضوع رعایت شده یا خیر؟ بیماری کودک یکی از پر استرس ترین اتفاقات زندگی والدین است و دغدغه نمونه گیری از نوزادان و کودکان، بار روانی زیادی را به ایشان وارد می کند. در این آزمایشگاه کوشیده ایم تا با به کارگیری اصول روانشناسی کودک، حضور نمونه گیر مخصوص اطفال و ایجاد فضای شاد و قابل اعتماد برای کودکان، این نگرانی را به حداقل برسانیم.

خانم دکتر علیجانی با سپاس از این که وقت خود را بما اختصاص دادید. 
آدرس آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر علیجانی: کرج محمد شهر-بلوار اما- نبش بلوار دشت بهشت- مجتمع پزشکی بوعلی سینا- تلفن تماس....36273747  /36209062  /  36208954

مسیحا( محبوبه)  اقتداریان
نویسنده:مسیحا(محبوبه) اقتداریان
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: