پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۱۴۹۱۵
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۳
گفتگو ی ویژه خبرنگار گیتی آنلاین با هادی بشیری مدیر صندوق بیمه روستاییان و کشاورزان استان البرز
مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان کشاورزان و عشایر استان گفت:گفتگو ی ویژه خبرنگار گیتی آنلاین با هادی بشیری مدیر صندوق بیمه روستاییان و کشاورزان استان البرز


جناب مهندس بشیری به عنوان اولین سووال  ضمن تشریح صندوق بیمه اجتماعی روستاییان وکشاورزان و عشایر، بفرمایید صندوق فوق چه اهدافی را دنبال می کند؟ بله خدمت شما عرض کنم، 
ارائه خدمات بیمه اجتماعی به کاهش فقر‌، بهبود زیر ساخت‌های اقتصادی و در نتیجه توسعه اقتصادی و اجتماعی بخش کشاورزی، روستایی و عشایر می‌انجامد. در این راستا، دولت جمهوری اسلامی، مصمم است تا با رویکرد گسترش بیمه‌های اجتماعی در جهت کاهش فاصله طبقاتی جمعیت روستایی و شهری، کاهش محرومیت و گسترش عدالت اجتماعی گام‌های موثرتری بردارد.
و اما در خصوص پارت دوم سووال شما مبنی بر این که صندوق چه اهدافی را دنبال می کند؛ باید تصریح کنم،  در ایران نظام تأمین اجتماعی و بیمه‏‌های اجتماعی از اهمیت زیادی برخوردار میباشند، و صحت این گفته در اصل بیست و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز به  صراحت به این موضوع پرداخته است و همین اصل استناد به اهمیت  نظام بیمه را می رساند.از سویی علاوه بر آن در قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه هم اجرای بیمه‏ اجتماعی در سطح جوامع روستایی و عشایری مورد تأکید قرار گرفته است. از مهمترین اهداف این نظام می‌توان به جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه روستاییان به شهرها، کاهش اختلاف طبقاتی و بالا‌بردن سطح زندگی روستاییان و عشایر،تامین امنیت اجتماعی و بازتوزیع عادلانه درآمد اشاره نمود.
مهندس یشیری مهم ترین ویژگی‌های صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر چیست؟پرداخت دو برابر سهم بیمه‌شده توسط دولت،  امکان نقل و انتقال سوابق بیمه‌شده،  دریافت مستمری پیری پس از 15 سال پرداخت حق بیمه و داشتن 65 سال سن

جناب مهندس شاید برای خوانندگان مطلب کمی شبهه در خصوص بیمه تامین اجتماعی و بیمه کشاورزان پیش آید بطور خلاصه تفاوت میان این دو بیمه را از منظر مدیر بیمه اجتماعی روستاییان کشاورزان وعشایر بیان فرمایید: دقیقا به نکته ظریف و بسیار خوبی اشاره نمودید بله بسیاری از اقشار جامعه هنوز نتوانستند میان این دو را تمیز دهند. خدمت شما عارض هستم؛ در بیمه کشاورزان حق بیمه پرداختی با کمک 66% دولت به صورت بلاعوض انجام میشود ولی در تامین اجتماعی به صورت آزاد و یا با کمک کمتر انجام میشود .
از بعد دیگر، بیمه روستاییان و کشاورزان دارای 8 سطح واریزی متناسب با توان مالی افراد (از 210.000 تومان تا حداکثر 480.000 تومان برای یکسال) افرادی که سطح بالاتری انتخاب نمایند در زمان بازنشستگی دارای حقوق و مزایای بالاتری خواهند بود. مثلا اگر 210.000 را پرداخت کنند در زمان بازنشستگی با پایه حقوق 350.000 تومان بازنشسته میشوند ولی اگر 480.000 تومان را پرداخت نمایند با پایه حقوق 800.000 تومان بازنشسته میشوند. که این مبالغ در سال 1396 میباشد و تمامی این مبالغ نسبت به تورم افزایش میابد. 
بیمه روستاییان و کشاورزان دارای سه قسمت اصلی بیمه یعنی بازنشستگی ، از کار افتادگی و مستمری فوتی میباشد وهمانند کارکنان لشکری و کشوری یا کارگران شاغل در کارخانه ها و کارگاهها از مزایای بیمه اجتماعی شامل مسمری پیری ، کارافتادگی کلی و مستمری بازماندگان برخودارمی شوند.که بیمه سلامت هم در مبحث درمانی این بیمه فعالیت خود را ادامه میدهد.بازنشستگی این بیمه در سن 65 سالگی با حداقل 15 سال بیمه یا سن 70 سالگی با 10 سال حق بیمه میباشد که در بحث آینده دولت در مورد بازنشسته کردن افراد بیمه شده در سن های بالای 50 سال می باشد.

آقای بشیری آیا از کارافتادگی و بحث مستمری این دو بمه با هم تفاوت دارند یاخیر؟ خیر از کار افتادگی این بیمه و تامین اجتمای به یک صورت میباشد و حتی کمیسیون پزشکی هردو بیمه در یک مرکز میباشد
مستمری  نیز مانند تامین اجتمایی شامل افرادی که تحت تکفل فرد بیمه شده باشند ( همسر . دختر مجرد و بدون شاغل . پسر زیر 18 سال) می باشد.

جناب مهندس از وضعیت  صندوق بیمه روستاییان،، کشاورزان و عشایر استان البز و استقبال این قشر از صندوق را نیز اشاره بفرمایید:  قبل از هرچیز از مدیر عامل صندوق و معاونین ایشان که درراه اندازی این صندوق در استان نیز ما را یاری کردند کمال تشکر و قدردانی را دارم. همانطورکه می دانید10 حدود درصد از ساکنین استان متعلق به  جمعیت روستایی است . کل افراد تحت پوشش این صندوق چیزی حدود یک میلیون 600هزار خانوار در کشور است که در استان البرز نیز بالغ 10هزار خانوارروستایی و عشایری تحت پوشش  این صندوق قرار گرفته است .شاید اعداد و ارقام بهم نزدیک باشد اما در کل با میانگین کشوری فاصله داشت ما نیزبخاطر این که این گپ را  جبران  کنیم  شروع به ساماندهی پرونده های پراکنده روستاییان نمودیم. سال 96  نیز کارگزاری ها را  با چیزی بالغ بر 36کارگزار در استان  سامان بخشیدیم و در مجموع به 20کارگزاری مصوب نمودیم.سال 97 با کارگزارانی کار را آغاز نمودیم که نسبت به دوره های قبل فعالتر و متخصص این حوزه بودند. جمع بندی کلام این که، سعی شد این قشر از جامعه را به سمتی سوق دهیم که اقتصادی تر فکر کنندو بتوانند خودشان درآمدزایی نمایند. هر چند در این خصوص می شود گفت که در ابتدای راه هستی و بامید خداوند گام های بعدی مستحکم تر برداشته خواهد شد و در بحث کارگزارها به ثبات خواهیم رسید.

جناب مهندس جامعه هدف شما در این حوزه تنها معطوف می شود به تنها روستاییان و کشاورزان یا این که نه این مجموعه قرار است گسترده تر عمل نماید؟ آنچه که مد نظر ما می باشد این است که 8گروه را تحت پوشش قرار دهیم که شامل: تمامی کشاورزان شاغل در بخش کشاورزی‌، روستائیان و عشایر، شاغلین فصلی‌، زنان خانه‌دار روستایی و عشایری‌، ساکنان و  رانندگان حمل بار و مسافر بین‌شهری شهر‌های زیر 20 هزار نفر می‌توانند عضو این صندوق شوند و از مزایای بیمه اجتماعی شامل بازنشستگی‌، کارافتادگی کلی‌، مستمری بازماندگان، نقل و انتقال بیمه‌ای و... برخوردار شوند.

آقای بشیری میزان پرداخت حق بیمه این اقشار به چه صورت می باشد؟  افراد عضو صندوق ازحق بیمه 15 درصدی برای عضویت در صندوق برخوردار می باشند.دولت در پرداخت حق بیمه به مشمولین عضویت در صندوق یارانه 10 درصدی پرداخت می‌کند و بیمه شده تنها 5 درصد حق بیمه پرداخت می‌کند. حق بیمه یکساله برای تمامی مشمولان صندوق در سال 97 حداقل سطح درآمدی 400هزارتومان است که حق بیمه 240 هزار تومان  وبالاترین سطح درآمدی 900هزارتومان با حق بیمه 540 هزارتومان می باشد. 

و اما کلام آخر: ما یک بیمه اجتماعی هستیم. آنچه لازمه  مطرح کردن مسایل اجتماعی است فرهنگ سازی است و تعامل و همکاری تمامی دستگاه های ذیربط  را دراین بخش می طلبیم .حمایت آنها می تواند بزرگترین کمک باشد. متاسفاانه عملکرد نامطلوب بیمه ای باعث شده که مردم بخصوص میان قشر روستایی اعتماد لازم را به صندوق بیمه نداشته باشند. باید دست به دست هم بدهیم تا بی اعتمادی حل شود. مهمترین اتفاق لازم نیز بحث فرهنگ سازی است و باید به این مهم دقت بیشتر مبذول داشت.

آقای مهندس بشیری با سپاس از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.
نویسنده:مسیحا(محبوبه) اقتداریان
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: