پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۴۹۸۵
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
کاربرد بلاک چین و دفتر کل توزیع شده در صنعت بیمه
بیمه یکی از صنایع بالقوه برای مهاجرت به بلاک چین است. بهره وری بیشتر به همراه کاهش انواع ریسک های عملیاتی و ارائه خدمات نوآورانه بیشتر به مشتریان این صنعت، از مهم ترین چالش هایی است که می توان بر مبنای استفاده از بلاک چین راهکارهایی را ارائه نمود.

بی تری آی به عنوان یکی از مجموعه های پیشرو استفاده بلاک چین در صنعت بیمه، حدود 2 سال است که روی قابلیت های بلاک چین و قراردادهای هوشمند در صنعت بیمه ارزیابی هایی را انجام داده است. این کنسرسیوم که متشکل از شرکت های برتر بیمه در اروپا است، طی روزهای اخیر اعلام کرده است از بین پلتفرم های موجود، کوردا را به منظور توسعه و ارائه محصولات خود انتخاب کرده است. این در حالی است که پیش از این، پلتفرم هایپرلجر به عنوان بستر تست و ارزیابی بلاک چین برای ارائه خدمات بیمه ای از سوی این کنسرسیوم مورد استفاده قرار گرفته بود.

اهداف کلانی که کنسرسیوم بیمه بی تری آی در استفاده از قابلیت های دفتر کل توزیع شده و بلاک چین دنبال می کند، شفافیت بیشتر، مدیریت ساده تر و خودکارسازی هر چه بیشتر جریان اطلاعات، ادعاها، مطالبات و پرداخت ها است. تصمیم جدید این گروه مبنی بر جایگزینی کوردا به جای هایپر لجر، پس از بررسی ها و ارزیابی های فنی و اقتصادی، مبتنی بر اهداف یادشده و در نظر گرفتن چند فاکتور اساسی به ترتیب زیر بوده است.

(1) حفظ حریم خصوصی مشتریان

(2) مقیاس پذیری بالا

(3) نوآوری بیشتر در توسعه محصولات و خدمات

(4) کاهش هزینه ها

در خصوص چالش اول و دوم، پلتفرم کوردا به جای همه پخشی و ارسال تراکنش ها به همه نودها، از شیوه چند پخشی- که در آن تراکنش ها به نودهایی که ارتباطی با تراکنش ندارند ارسال نمی شود- استفاده می کند. بدین ترتیب احتمال سوء استفاده از اطلاعات و نقض حریم خصوصی به شدت کاهش می یابد. علاوه بر این، با اضافه شدن مشارکت کنندگان بیشتر، حجم سربار روی این بستر در مقایسه با بلاک چین های مبتنی بر شیوه همه پخشی، کمتر خواهد بود که آن را مقیاس پذیر تر می نماید.

در مورد سوم، از آنجا که کوردا پلتفرمی خاص منظوره و در واقع سفارشی سازی شده برای حوزه بانکداری، خدمات سرمایه گذاری و بیمه است، توسعه محصولات در این حوزه با چابکی و نوآوری بیشتر همراه خواهد بود. پلتفرم خاص منظوره به فعالان صنعت بیمه و هر صنعت دیگر این امکان را می دهد تا بیشتر روی کسب و کار و حتی ارائه خدمات ارزش افزوده نظیر مشاوره های بیمه شخصی سازی شده به مشتریان تمرکز داشته باشند. کوردا محصول کنسرسیومی با بیش از 200 شرکت تحقیق و توسعه است که راهبری آن زیر نظر شرکت آر تری با تیم حرفه ای 180 نفره در 13 کشور و بیش از 2 هزار عضو متخصص در حوزه های مالی، حقوقی و فناوری در سراسر دنیا است که به عنوان حامیان فنی این پروژه فعالیت دارند.

هزینه های مختلف اعم از هزینه های مدیریتی و عملیاتی با استفاده از قابلیت های دفاتر کل توزیع شده و بلاک چین کاهش قابل توجهی خواهد داشت. بی تری آی اعلام نموده توانسته است 30 درصد هزینه های مدیریتی خود را کاهش دهد. این کاهش هزینه ها بر مبنای قابلیت تعامل مستقیم و نظیر به نظیر کسب و کارها بر بستر بلاک چین ممکن می شود.

آن چه بسیار اهمیت دارد، مشارکت و همکاری در قالب کنسرسیوم به منظور شکل دهی و استانداردسازی سریع تر بازار در سطح بین المللی است. کنسرسیوم بی تری آی نیز با هدف شکل دهی و توسعه بازار بیمه بر مبنای بلاک چین، نمونه مشخصی است که توانسته طی کمتر از دو سال، پروژه های ارزیابی را اجرا نموده و به تصمیمات مشترکی در این خصوص دست یابد. در کشور ما نیز لازم است فعالان بازار در حوزه های مختلف نظیر حوزه بیمه، رویکردی مشارکتی در جهت توسعه و ارائه خدمات در پیش گیرند. این رویکرد علاوه بر هزینه های کمترو سرعت عمل بیشتر، دستیابی سریع تر به رویه های استاندارد و بهره مندی بیشتر از قابلیت های بلاک چین، برای همه فعالان بازار و مشتریان به دنبال خواهد داشت.

نویسنده:محمود کلماتی/
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: