پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۵۴۶۶
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۱
در نشست ویژه خبری مطرح شد:
زائران ایرانی خانه خدا دلباختگانی هستند که سال های زیادی است به انتظار نوبت حج تمتع بوده اند و هزینه این سفر معنوی که برای کشور برکات و خیرات بسیاری دارد با پول خود حاجیان تامین می شود و از هیچ یارانه ای برخوردار نیستند. حاجیان ایرانی از خرید سوغات و اجناس بازار عربستان استقبال نمی کنند. آنها از تحجدهای شبانه و روزه های مستحب ایام خاص استقبال می کنند و این ایام را به ذکر و دعا می گذرانند.

امروز 270 نفر از زائران خانه خدا برای شرکت در مراسم حج تمتع به سرزمین وحی اعزام شدند. به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین سیدعلی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست زائران ایرانی امشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما حضور یافت و در مورد این اعزام ها که از روز پنجشنبه به طور عادی ادامه خواهد داشت توضیحاتی ارائه کرد.

سیدعلی قاضی عسگر در مورد ارزی که به حاجیان بیت الله الحرام تعلق می گیرد گفت این ارز در حال حاضر 200 دلار است. وی این میزان ارز را کافی ندانست و گفت: حاجی ایرانی در صورتی که هزینه های شخصی داشته باشد در هوای گرم عربستان باید بتواند که هزینه هایش را بپردازد و نیز در صورتی که به دلیلی کفاره بر زائری واجب شد باید بتواند از پس مخارج قربانی کردن بربیاید. وی اظهار امیدواری کرد که همانگونه که سایر مسافرین از 1000 دلار ارز برخوردار هستند این ارز به زائران مکه نیز پرداخت شود.

قاضی عسگر درباره تفاوت قیمت های ارائه شده به حاجیان گفت: این به دلیل آنست که ساختمان هتل های مدینه قدیمی است و ما این امکان را نداشتیم که هتل های یکسان برای زوار تهیه کنیم. وی تأکیدکرد: البته هتل ها از استانداردهای ما برخوردار بوده و ما با هتلی که زائر ایرانی را به سختی بیاندازد قرارداد نداریم اما قیمت ها را ارائه کردیم تا زواری که می خواهند و استطاعت مالی دارند از هتل های گرانتر استفاده کنند و این قیمت را یکسان سازی نکردیم تا عدالت برقرار باشد.

وی اطلاع رسانی درباره مبلغ ارزی که به حاجیان تعلق می گیرد را غیرمنصفانه اعلام کرد و گفت: ما در اسفند ماه باید این ارز را تهیه و به حاجیان اعلام می کردیم که این ارز را با قیمت روز تهیه و به حاجیان اعلام کردیم که مبلغ سه هزار و .... بود که ما در آن زمان برای حاجیان خریداری و نگهداری کردیم.

قاضی عسگر حضور حجاج ایرانی در مراسم حج تمتع را ضروری و یکی از دغدغه های امام رحمه الله علیه دانستند و گفتند که امام حتی به شیعیان تکلیف کرد که به همراه سایر مسلمان نماز برگزار کنند و حتی برفرش نماز بگذارند تا جمعیت مسلمانان در جهان برجسته شود. وی تاکید کرد این فتوی از روی تقیه براساس ترس نیست کشور ایران از کسی بیم ندارد . مسئله تقیه براساس مصلحت است و اعاده هم ندارد.

وی گفت: مرز نشینان ما و اقوام عرب ما به خوبی توان ایجاد ارتباط با مسلمانان عرب زبان را دارند. ترک های ما به راحتی با اقوام ترک زبان کشورهای ترک زبان ارتباط برقرار می کنند. و تعداد قابل توجهی از حاجیان ایرانی تحصیل کرده هستند و به زبان انگلیسی آشنا و مسلط هستند . وی حضور مردم ایران در مراسم حج را یک ارتباط قوی با جهان اسلام دانست.

نماینده ولی فقیه تاکید کرد حاجیان ایران از برنامه بسیار منظمی برخوردارند از غذای ساده و سالم، هتل استاندارد و کادر درمان مجرب و امروز هم وقتی زوار ایرانی به مکه رسیدند در فرودگاه مسئولین عربستان با گل و احترام از حجاج ایرانی استقبال کردند و هیچ مشکلی در مراسم حج برای زوار پیش نخواهد آمد و همه هماهنگی به خوبی انجام شده است.

وی تاکید کرد که کشورهای زیادی با ما ارتباط گرفتند و روش اجرایی ما را تقاضا کردند که در اختیارشان قرار دهیم و بسیار در سطح جهانی از نحوه حضور ما در حج استقبال شده و ما نیز تجربیات خود را در اختیار کشورهای متقاضی قراردادیم.

سیدعلی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت نیز که مهمان تلفنی این برنامه بود گفت: حجاج آموزش های پزشکی وبهداشتی لازم را دیده اند و پرونده الکترونیکی همه آنها تشکیل شده است. وی به حجاجی که دارای بیماری های خاص از جمله بیماری های قلبی، دیابت و اعصاب هستند توصیه کرد که داروهای خاص خود را بیش از تعداد لازم برای چهل روز به همراه داشته باشند. وی گفت: غیراز داروهای دارای متادون، مرفین و کدئین بقیه داروها مجاز هستند. همچنین تأکید کرد بیماران اعصاب و روان هم حتما به همراه داروهای خود نسخه پزشک معالج خود را به همراه داشته باشند.

سرپرست حجاج ایرانی در مورد جانباختگان منا که مطالبه رهبری نیز بوده است چنین پاسخ داد: الان کشورهای دیگر دیه کشته شدگان خود را دریافت کرده اند. مسئولین عربستان شهدای خانه کعبه را که قبول کرده اند و کشته شدگان منا هم طبق قوانین شرعی باید از محل بیت المال پرداخت شود که این مبلغ برای عربستان رقمی هم نیست.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت علت وصول نشدن دیه زائران متوفی را نداشتن دفتر سفارت در عربستان عنوان کرد و گفت: ما گفتیم که خوب ما مسئول زائران هستیم و با شما در ارتباط هستیم از طریق دفتر ما پرداخت کنید اما این درخواست با قوانین آنها مغایرت داشت اما موضوع در حال پیگیری است.


نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: