پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۵۶۹۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۷
انتقادات شدید سیدضیا هاشمی از عملکرد شهرداری تهران: در پي توقيف فيلم دشمن زن در سينماهاي شهرداري...شهردار فعلی نه تنها دغدغه فرهنگ ندارد که حتی نمی داند فرهنگ را چطور می نویسند! او برای مقاصد دیگری به شهرداری آمده است!
انتقادات شدید سیدضیا هاشمی از عملکرد شهرداری تهران: شهردار فعلی نه تنها دغدغه فرهنگ ندارد که حتی نمی داند فرهنگ را  چطور می نویسند! او برای مقاصد دیگری به شهرداری آمده است!


سیدضیاهاشمی رییس هیئت مدیره جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران که اخیرا به عنوان رئیس کمیته انضباطی شورای اکران هم انتخاب شده است در برنامه سینمایی این هفته سینمامعیار که از رادیو گفتگو پخش شد با انتقاد شدید از عملکرد شهرداری تهران در مواجه با سازندگان و عوامل فیلم های سینمایی خواستار واگذاری همه سالن های سینما به بخش خصوصی شد و تنها راه خروج از شرایط فعلی را اجرای بی کم و کاست اصل 44 قانون اساسی دانست. در ادامه بخش های مهم صحبت های هاشمی را می خوانید:
هیچ نهادی جز وزارت ارشاد حق اعمال نظر درباره نمایش یا عدم نمایش فیلم ها ندارد. ما سالها درگیر اعمال سلیقه های مختلف هستیم و علت اصلی آن مغفول ماندن اصل 44 قانون اساسی (خصوصی سازی) است و نهادهای دولتی باید سینماهایی را که در اختیارشان است را به بخش خصوصی واگذار کنند. شهرداری ها موظف اند سالن تئاتر و سینما بسازند و در اختیار بخش خصوصی قرار دهند اما چون تمایل دارند خودشان در راس کار به اداره امور بپردازند دچار این مشکلات می شویم.
کمیته انضباطی اکران قدرت اجرایی دارد و اگر سینمایی از مصوبات ما پیروی نکند برای آنها جرایمی از جمله عدم صدور حواله برای نمایش فیلم های پرفروش در نظر گرفته ایم. امیدوارم با این تصمیمات این موضوع برای همیشه حل شود. در همین مساله اخیر و عدم نمایش «دشمن زن» در پردیس ملت تلاش زیادی کردیم مساله دوستانه حل شود اما آقایان بازی را به سمت یک درگیری شخصی پیش بردند. متاسفانه در طول همه این سالها تا انتقادی به بخشی از نهادهای دولتی وارد شده همه مدیران به دفاع از این بخش پرداختند. در همین موضوع اخیر همه مدیران شهرداری نسبت به اعتراضات ما موضع گرفتند و به حمایت از یک تصمیم نادرست پرداختند.
در کمیته انضباطی یک شماره حساب اعلام کردیم که سینماداران 50 درصد فروش بلیط مسابقات جام جهانی که در سینماها پخش شد را در انجا واریز کنند و بسته به سانس نمایش فیلم ها و نسبت فروشی که داشته اند این مبلغ را در اختیار سازندگان و توزیع کنندگان آنها قرار می دهیم. 
برای جلوگیری از اعتراضات فیلمسازانی که فیلم شان در نیمه دوم سال به نمایش درمی آیند مقرر کردیم که در صورت حفظ کف فروش مدت زمان سرگروهی تا دو هفته می تواند افزایش یابد و از 6 هفته به 8 هفته تغییر کند. البته این را هم بگویم که علی رغم تمامی تدابیری که در نظر گرفته ایم حتما باز هم شاهد اعتراضات برخی فیلمسازان خواهیم بود.
وارد 40 سالگی انقلاب شده ایم اما هنوز هیچ انگیزه جدی برای ساخت سالن های سینمایی و اصولا توجه به سینما و فرهنگ وجود ندارد. حتی کسی به این مساله فکر هم نمی کند! شهرهای شمالی را ببینید با این همه پاساژهای مختلف و رستوران های فراوان حتی یک سالن سینمایی هم وجود ندارد! نزدیک به 270 شهر بزرگ ما سالن سینما ندارند! ولی هیچ استاندار و شهرداری به فکر ساختن سالن سینما نیست، علی رغم اینکه همه آنها بودجه های فرهنگی دارند که معلوم نیست صرف چه کاری می شود! سکه می خرند یا به آقازاده ها می دهند یا کار های دیگر می کنند! ما نمی دانیم!
متاسفانه بعد از انقلاب هیچ شهرداری را ندیدم که به فکر سینما باشد. اصولا در دستور کار شهرداری ها چنین مواردی نیست. آنها آدم های خشکی هستند که تنها با اعداد و ارقام سروکار دارند و به دنبال درآمد بیشتر از فروش تراکم هستند و هیچ تعریف فرهنگی ندارند!
سازمان فرهنگی و هنری شهرداری با بودجه بیش از 1000 میلیارد تومان هیچ تعریفی از هنر ندارد.
برای اختصاص بیلیوردهای سطح شهر ارقامی را پیش روی ما می گذارند که ما با پول آن می توانیم یک فیلم بسازیم!
بعد از انقلاب به سینمای ایران و مردم ما ظلم فرهنگی شد 
شهردار امروز که نه تنها دغدغه فرهنگ و سینما ندارد که حتی نمی داند فرهنگ را چطور می نویسند!
در شرایط فعلی اگر کسی صحبت از سینما و لزوم اهمیت آن صحبت کند به او می گویند برو دنبال کارت ما در تامین دارو مانده ایم! آنها از پتانسیل سینما غافل اند و سینما جایی در میان اولویت آنها ندارد و غافل اند که سینما چه قدرتی در برقرای گفتگوی ما با جهان دارد.در باره ضدیت شهرداری با سینما هرگز فراموش نخواهم کرد که در ایام جام جهانی خیلی تلاش کردیم که با توجه به اینکه کسی از بیلبوردهای سطح شهر استفاده نمی کرد، شهرداری را متقاعد کنیم که این بیلبوردها را اختیار فیلم های سینمایی قرار دهد تا بتوانیم افت فروش فیلم های سینمایی در آن مقطع را تا حدودی جبران کنیم، که متاسفانه از هر طریقی وارد شدیم به در بسته خوردیم. نیازی به گفتن من نیست اما کاملا مشخص است که آقای افشانی در شهرداری تهران دغدغه فرهنگ ندارد و اصلا نمی داند فرهنگ چیست! او برای مقاصد دیگری به شهرداری آمده و همه امور را بصورت جزیره ای به خودی ها واگذار کرده اند و دارند پول پارو می کنند. ما در سال حمایت از کالای ایرانی هستیم. مگر فیلم ایرانی کالای ایرانی نیست؟! مگر شهرداری موظف به کمک کردن نیست؟! حالا نه تنها کمک نمی کنند که برعکس به سینما ضربه هم می زنند که نمونه آخر آن همین اتفاقات عدم نمایش فیلم دشمن زن در پردیس ملت بود که هیچ کدام از مدیران شهرداری با آن مدیر برخورد نکردند!
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: