پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۱۵۷۶۵
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۱
گروه اجتماعی - همه اتفاق ‌هایی که پیش چشم فرزندان مان در محیط خانه رخ می‌ دهد، در رفتارشان بازتاب می‌ یابد و فراموش نکنیم که قرار است ما با همسرمان سال ‌های سال زندگى کنیم؛ پس بخشش، بزرگ‌ منشی و سعه صدر را در رفتار و کردارمان رعایت کنیم.
عفو و بخشش، یعنی روح گذشت از کوتاهی دیگران و نادیده‌گرفتن خطاهای آنان که نمونه‌ای از اخلاق نیک و بزرگی روح و نیز از آداب معاشرت و شرط پایداری زندگی اجتماعی نیز عفو و گذشت است.

اگر همه مردم در گرفتن حقوق خویش، دقیق و جدی باشند و از کوچکترین لغزش دیگران چشم نپوشند، زندگى بسیار تلخ خواهد شد و روح صفا و صمیمیت به‌کلی رخت برخواهد بست؛ از این‌رو، خداوند عالم در قرآن به ما دستور «عفو» و «صفح» داده است؛ «وَلْیعْفُوا وَلْیصْفَحُوا». عفو حالتی است که چنانچه انسان آن را داشته باشد، باوجود دیدن عیب‌ها و اشتباه‌های دیگران، از آن می‌گذرد؛ ولی اگر کسی صفح را داشته باشد، دارای سعه‌صدر می‌شود؛ درنتیجه بدی‌ها، کاستی‌ها و خطاهای دیگران را هرگز نمی‌بیند.

حضرت رسول(ص) فرمود: "می‌خواهی تو را خبر دهم به افضل اخلاق اهل دنیا و آخرت؟ نزدیکی کن به هر که از تو دوری کند و بخشش‌کن بر کسی که تو را محروم سازد و گذشت کن از آن کسی که بر تو ظلم کند."

همچنین روایت می‌کنند "و همین‌قدر فضل و شرافت از برای عفو و بخشش کافی است که از نیکوترین صفات پروردگار است و در مقام ستایش، او را به این صفت زیبا یاد می‌کنند."

برخی از آثار پرخیر و برکت گذشت و بخشش در روابط زوجین و دیگر اعضای خانواده عبارتند از:

- آمرزش گناهان و افزایش ایمان

چشم‌پوشی و بخشش، از نشانه‌های ایمان و مکارم اخلاق است. کسی که خطاهای دیگران را نادیده بگیرد، خدای متعال نیز از گناهان او می‌گذرد و او را مشمول رحمت و آمرزش قرار می‌دهد.

صبر و خویشتنداری و فرونشاندن خشم در برابر بدی‌ها و خطاهای دیگران، به‌ویژه نزدیکانی که همه روزه ساعت‌های زیادی را کنار آن‌ها سپری می‌کنیم، آمرزش حضرت حق را به‌دنبال دارد.

- عفو مایه صفا، صمیمیت و سرافرازى

بسیاری مواقع خود انسان که دچار خطا و کاستی می‌شود، از اطرافیان و خانواده انتظار گذشت دارد؛ درحالی‌که در برخورد با دیگران ذره‌ای گذشت و چشم‌پوشی از خود نشان نمی‌دهد.

کسی که انتظار دارد دیگران خطاهای او را نادیده بگیرند، خود نیز باید از بدی‌های آنان بگذرد و لغزش‌های‌شان را نادیده انگارد تا از جرم و کوتاهی او درگذرند.

اگر کسی بدی‌های اعضای خانواده را با بدی پاسخ گوید و انتقام‌جویی کند، با این‌گونه برخورد، کینه و دشمنی آن‌ها را برمی‌انگیزد؛ ولی هرگاه بدی را با نیکی و نرمی پاسخ گوید، می‌تواند از این راه، طرف مقابل را شرمسار و آگاهانه همراه خود سازد و کینه و دشمنی او را به دوستی و رأفت تبدیل کند.

به‌این‌ترتیب، با کمی بخشش و نادیده‌گرفتن خطای دیگران، می‌توان به‌آسانی فضایی آکنده از صمیمیت و دوستی را ایجاد کرد و بر عزت و احترام خود و خانواده افزود؛ پس هرگاه با خطاهای یکدیگر روبه‌رو شدید، چشمه‌های زلال رأفت و گذشت را بر قلب‌های‌تان جاری کنید و سنگ‌ریزه‌های خطا و عیب دیگران را از آن بروبید تا نهال عشق و محبت، در کانون گرم خانواده‌تان جوانه بزند و زندگى‌‌ای سراسر شور و حال و معرفت و معنویت هدیه بگیرید.

- تهذیب نفس

محیط خانه می‌تواند محلی برای سلوک و عروج و تکامل مرد و زن و نیز فرزندان باشد؛ به‌ویژه اگر سعه‌صدر داشته باشند.

بدون تردید، هرگاه کسی به انسان ستمی روا می‌دارد، حس انتقام‌جویی او را برمی‌انگیزد؛ اما انسان نباید اسیر هواها و غرایز حیوانی باشد؛ بلکه باید با هوای نفس و خواسته دل بستیزد و به وسوسه‌های شیطانی توجهی نکند؛ زیرا انسان والاتر از این است که پایبند این‌گونه غرایز شیطانی باشد.

چه خوب است که هیچ‌یک از افراد خانواده، سبب رنجش قلب دیگری نشوند. بهتر است باهم قرار بگذارند که هرگاه یکی عصبانی می‌شود، دیگری سکوت کند. حرف‌های او را هیچ به دل نگیرد و مهار خود را به دست خشم و هیجان منفی ندهد تا آزرده‌خاطر شود.

- آرامش فرد و خانواده

چشم‌پوشی، گذشت و مقابله‌ به ‌مثل نکردن در برابر بدی‌ها، برای خانواده آرامش و سلامت به ارمغان می‌آورد و موجب می‌شود آنان در کانونی پر از صلح و صفا زندگى کنند و در پی آن، کودکان‌شان را با تندرستی و نشاط رشد دهند.

اگر می‌خواهید فرزندان‌تان ازنظر روحی سالم باشند، باید در خانه «سختگیری» و «بهانه‌جویی» نکنید، از «منفی ‌نگری» بپرهیزید، «سعه‌صدر» داشته باشید و در رابطه با همسر و فرزندان‌تان از خود، گذشت و نرمی نشان دهید.

نگذارید سخنان تند و نیش‌دار و کردار بد، صفا و دوستی و محبت را از میان ببرد و زمینه را برای رشد دیگر اختلاف‌ها، کدورت‌ها و نابسامانی‌ها فراهم سازد.

یادمان باشد همه اتفاق‌هایی که پیش چشم فرزندان‌مان در محیط خانه رخ می‌دهد، در رفتارشان بازتاب می‌یابد و فراموش نکنیم که قرار است ما با همسرمان سال‌های سال زندگى کنیم؛ پس بخشش، بزرگ‌منشی و سعه‌صدر را در رفتار و کردارمان رعایت کنیم تا کم‌کم در مراحل بعدی از اشتباهات همسرمان نیز کاسته شود.

به‌یقین، شیرینى، صفا و معنویت خانواده، رهین همین بخشش‌ها و ازخودگذشتگی‌هاست و در سایه آن، استحکام و تثبیت نظام خانواده، امری حتمی خواهد بود./

انتهای پیام/*

منبع : پایگاه خبری پلیس ایران
نویسنده:رحمت گلستانی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: