پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۱۵۷۷۴
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۷
گروه اجتماعی - از جمله محيط هايي كه در دهه اخير برای دوستيابي از آن استفاده مي شود، محيط مجازي اينترنت است؛ ولي بايد توجه داشت كه اين محيط به علت خصوصيات خاص و منحصر به فردش مشكلات و آسيب هايي از قبيل سوء‌استفاده هاي احساسي، اغواي دختران و زنان در نبود علائم غير كلامي، را به دنبال دارد.
احمد، جوان 23ساله با ظاهری آرام و پوششی مرتب، اما دستبند به دست، به‌همراه عموی خود با سر و وضع ژولیده و چهره‌ای که اعتیاد را فریاد می‌زد، وارد اتاق می‌شوند و با حالتی که انگار آماده پرسش و پاسخ باشند، روی صندلی می‌نشینند و هر از گاهی نگاهی معنادار به هم می‌اندازند.

احمد که در همان برخورد اول بسیار باهوش و زیرک نشان می‌داد، می‌گوید: دیپلم که گرفتم، ادامه تحصیل ندادم؛ چون می‌خواستم برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروم؛ اما با مخالفت خانواده‌ام روبه‌رو شدم. پدرم دارای تحصیلات عالیه و در شهر خودمان پست مهمی دارد و خیلی اصرار داشت که داخل کشور تحصیل کنم؛ ولی بی‌فایده بود.

اوقات خودم را با نواختن موسیقی و نقد فیلم می‌گذراندم. گهگاهی هم فیلمنامه می‌نوشتم؛ اما درآمد قانع‌کننده‌ای نداشتم. با دختری آشنا شدم و بعد از مدتی باهم عقد کردیم و باید فکری به حال خود می‌کردم.

از طریق تلگرام، با فردی تقریبا همسن و سال خودم آشنا شدم که به برنامه‌نویسی خیلی مسلط بود. من سیامک را باوجود اینکه همشهری خودم بود، ندیده بودم؛ فقط از طریق اینترنت و فضای مجازی باهم در تعامل بودیم. زمانی‌که متوجه توانمندی‌هایش شدم، پیشنهاد دادم یک رباط طراحی کند و او هم استقبال کرد.

کارکرد این رباط این بود که اعتماد افراد را جلب و با اخذ اطلاعات فردی و حساب بانکی آن‌ها، وعده معرفی طرف دیگر را برای ازدواج موقتی (صیغه موقت) می‌داد. بعضی از افراد، سریع اعتماد و اطلاعات لازم را در اختیار ما می‌گذاشتند و من از طریق گوشی، حساب بانکی فرد مورد نظر را خالی می‌کردم.

پس از مدتی که کاروکاسبی بالا گرفت، به عموی خودم پیشنهاد دادم که در خالی‌کردن حساب با ما همکاری کند. عمویم چون معتاد بود و از محل کارش نیز اخراج شده بود، به پول احتیاج داشت؛ بنابراین قبول کرد تا با ما همکاری کند.

هک‌کردن و خالی‌کردن حساب افراد برایم هیجان داشت؛ چون وقتی می‌دیدیم افراد سریع جذب تبلیغات ما شده و اطلاعات خود و فرد مورد علاقه‌شان را می‌دادند، به حماقت آن‌ها می‌خندیدیم؛ البته این را هم اضافه کنم مهارت کلامی در به بازی‌گرفتن و تلقین اذهان خیلی کاربرد داشت.

موقع خالی‌کردن حساب بانکی افراد متأهل، به‌هیچ‌وجه عذاب وجدان نداشتم؛ چون معتقد بودم که آن‌ها باید به همین طریق مجازات شوند. یک‌بار هم با آقای مجردی برخورد کردم که متوجه شدم پولی در حسابش ندارد و مقداری پول به حسابش زدم.

اصلا انتظارش را نداشتم که دستگیر شوم؛ چون تمام جوانب کار را سنجیده بودم.

آسیب‌شناسی در ابعاد مختلف

دکتر "مهران سلیمانی" روان‌شناس و مدرس دانشگاه از زاویه روان‌شناختی و فردی چنین نظر داشت:

هویت‌یابی و دوستیابی، 2 شاخصه مهم دوران نوجواني و جواني است كه هويت در انتخاب دوستان اثرگذار است و دوستان نیز در شکل‌گیری هويت مؤثر هستند. از ديد وی، يكي از محیط‌هایی كه در دهه اخير برای دوستیابی از آن استفاده می‌شود، محيط مجازي اينترنت است؛ ولي بايد توجه داشت كه اين محيط به‌علت خصوصيات خاص و منحصربه‌فردش، مشكلات و آسیب‌هایی را به‌دنبال دارد كه از اين قبيل می‌توان به سوءاستفاده‌های احساسي، اغواي دختران و زنان در نبود علائم غیرکلامی، ارتباط اينترنتي مقدمه ملاقات حضوري، كاهش تدريجي شرم و حيا، خودافشاگري بالا در اين روابط و به‌تبع آن، شکل‌گیری سريع صميميت و اعتماد، مديريت نمايش خود و ... اشاره کرد.

از ديد دکتر در روشنگري مؤلفه‌های بالا می‌توان گفت؛ اينترنت با فراهم‌آوردن امکان هویت‌سازی مجدد، براي يكايك كاربران شرايطي را پديد آورده است كه در آن، كاربران می‌توانند با ساختن هويت دروغين به معرفي خود بپردازند و از این‌رو ميزان سوءاستفاده‌های احساسي، در اين فضا به‌مراتب بيشتر از فضاي واقعي است؛ زيرا امکان درك صحت‌وسقم مطالب موجود در فضاي اينترنتي آسان نيست؛ بنابراين به‌هیچ‌وجه غیرعادی نيست كه شخصي كه ازطريق اينترنت با او رشته الفت بسته، به‌گونه‌ای اسرارآميز ناپديد شود كه اين مسئله می‌تواند به‌عنوان يك شخصيت عاطفي، لطمات شديدي را به نوجوانان و جوانان وارد آورد.

دكتر سليماني عنوان کرد كه بررسي روان‌شناسي زن و مرد، حكايت از آن دارد كه قدرت رمزگشايي زن‌ها به‌شكل قاطعانه، بيشتر از مردان است و همچنين دختران و زنان به‌شكل بارزي بهتر از مردان اشارات غیرکلامی را درمی‌یابند و با اتكاء به علائم غيركلامي كه در روابط رو در رو با مردان دارند، به‌سادگی به نيات دروني آن‌ها پي‌می‌برند.

پژوهش‌های انجام‌شده، حكايت از آن دارند كه خود افشاگري براي ايجاد اعتماد، تدوام و تعميق آن از اهميت فراواني برخوردار است. می‌توان گفت كه اينترنت، خود افشاگري كاربران را نزد یکدیگر تسهيل می‌کند؛ بنابراين می‌توان نتیجه گرفت كه روابط اينترنتي سریع‌تر توسعه‌یافته، صميميت و اعتماد بيشتري در طرفين درگير ايجاد می‌کند و این‌ها همه از عواملي هستند كه فرد خاطي در اين بستر می‌تواند موجبات كلاهبرداري، خيانت و از اين قبيل را براي خويش فراهم سازد.

سلیمانی در پايان با تكيه بر اینکه نبايد ناآگاهانه در بستر دوستی‌های اينترنتي قرار بگيريم، گفت كه انگيزه اصلي كاربران در چت‌كردن به اين مقوله‌ها ختم می‌شود که توجه بيشتر چت‌کننده‌ها به مسائل فراغتي و سرگرم‌کننده، پيداكردن دوست، تازگي محيط مهيج‌ آن، تفاوت شخصيت نسبت به زندگي حقيقي، شيطنت و ماجراجويي ازسوي دختران و جلب اعتماد و خيانت و كلاهبرداري ازسوي مردان است.

پيشنهادات

به‌منظور پيشگيري و كاهش آسیب‌های اجتماعي در فضاي مجازي به‌ویژه در ارتباط با دوستیابی اينترنتي و عضويت در سایت‌های دوستیابی و صيغه‌يابي، راهكارهايي می‌توان مطرح کرد كه در صورت اجراي به‌موقع و مناسب می‌توانند ثمربخش واقع شوند:

- استفاده از ظرفیت‌هایی همچون رسانه‌های ديداري و شنيداري، روزنامه‌ها، مجلات و نشريات براي نهادينه‌شدن فرهنگ سايبري.

- پخش آگهی‌های آموزنده در راديو و تلويزيون برای افزايش آگاهي خانواده‌ها درخصوص خطرات ناشي از عضويت در شبکه‌های مجازي دوستیابی.

- پخش برنامه‌های كوتاه آموزشي درباره مزايا و معايب اينترنت از زبان ورزشكاران و هنرمندان محبوب و چهره‌هایی كه عموما جوانان آنان را الگوي خود قرار داده‌اند.

- وضع قوانين سختگیرانه‌تر برای برخورد با مجرمان جرايم اينترنتي و اجرايي‌کردن اين قوانين.

- آگاهي و هوشياري بيشتر پليس سايبري در مورد انواع جديد جرايم رایانه‌ای و اقدام برای ناكارآمد کردن دسیسه‌های دشمنان.

- طراحي و تدوين عناوین و بخش‌هایی در کتاب‌های درسي در ارتباط با آشنايي دانش‌آموزان و نوجوانان و جوانان با فناوری‌های جديد، اينترنت و خطرات بالقوه آن‌ها.

- نهادينه‌كردن استفاده از آموزه‌های ديني ازجمله امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر به‌نوعی كنترل اجتماعي توسط عامه مردم.

- شناخت ذائقه كاربران اينترنت و شبکه‌های اجتماعي و فضاي مجازي دوستیابی و سنجش اعتياد رسانه‌ای برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر ازطريق انجام تحقيقات.

- حمايت مالي از هنرمندان خلاق و سازمان‌های مردم‌نهاد و انعقاد قرارداد برای توليد محتوا (عكس، كاريكاتور، كليپ، داستان كوتاه و ...) با مضمون انواع كلاهبرداري‌هاي اينترنتي.

انتهای پیام/*

منبع : پایگاه خبری پلیس ایران
نویسنده:رحمت گلستانی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: