پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۱۵۸
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۱
گیتی آنلاین - روسیه یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان نفت جهان که تاکنون سیاست های نفتی خود را به صورت مستقل اجرا می کرد، همگرایی با اوپک را به منظور ایجاد ثبات در بازار نفت جهان آغاز کرد که واکنش های فوری بازار جهانی به آن مثبت بود.

به گزارش ایرنا، روسیه کشور نفتی غیراوپک با تولید روزانه 10 میلیون و 900 هزار بشکه به درآمدهای ارزی حاصل از آن متکی است و سقوط بهای هر بشکه نفت به زیر 30 دلار فشارهای شدیدی بر اقتصاد این کشور وارد کرده است.


توافق روسیه برای این همکاری، نخستین همگرایی جدی مسکو با تولیدکنندگان نفتی اوپک با هدف توقف افزایش تولید به منظور تثبیت بازار نفت است که سبب امیدواری های بسیاری شده است.


وزیران انرژی یا نفت کشورهای روسیه، ونزوئلا، نیجریه،عربستان سعودی و قطر در نشست خود که امروز (سه شنبه) در دوحه پایتخت برگزار شد، این همگرایی و همکاری را اعلام کردند.


به گزارش رسانه های روسی، در دیدار دوحه توافق شد تولید نفت در سطح تولید 11 ماه ژانویه گذشته باقی بماند.


از سوی دیگر با توجه به رقابتی بودن صنعت نفت روسیه، کاهش تولید این کشور چالش برانگیز است.


بهای نفت خام تحت تاثیر افزایش عرضه، کاهش تقاضا و نگرانی درباره چشم انداز اقتصاد جهانی از ژوئن 2014 (خرداد 1393) حدود 70 درصد کاهش داشته است.


به دلیل رونق عرضه نفت در آمریکا و تصمیم اوپک برای افزایش صادرات با هدف بیرون راندن تولید کنندگان پرهزینه از بازار، فیمت هر بشکه از بیش از 100 دلار در سه سال گذشته به پایین ترین سطح خود در طول بیش از یک دهه حتی تا کمتر از 30 دلار رسیده است.


ونزوئلا بیشترین خسارت را از کاهش بهای نفت خام داشته و نفت زیر بشکه ای 30 دلار توازن بودجه روسیه را نیز تحت تاثیر قرار داده است.


اقتصاد عربستان نیز به شدت در نتیجه روند کاهشی بهای نفت آسیب دیده و این کشور در سال میلادی گذشته کسری بودجه 98 میلیارد دلاری را تجربه کرد.


اوپک توافق امروز دوحه را یک موفقیت اعلام کرده و افزوده است: وزرای شرکت کننده در این نشست وضعیت بازار نفت و چشم انداز عرضه و تقاضای این کالا را مورد بررسی قرار دادند.


به دنبال اعلام این خبر، بهای شاخص نفت خام برنت اروپا در بازار لندن 81 سنت افزایش یافت و به بشکه ای 34 دلار و 20 سنت رسید.


وزیر انرژی قطر هم اعلام کرد که تولیدکنندگان عضو و غیر عضو اوپک قرار است گفت و گوهای فشرده خود را در ارتباط با میزان تولید نفت به زودی آغاز کنند.


عربستان از دو سال پیش در پیروی از آمریکا تلاش کرد با افزایش تولید، ایران و روسیه را از کسب درآمد نفت محروم کند، ولی خود و چند کشور عربی با کمبود ارز و همچنین کسری بودجه مواجه شدند و افزایش قیمت فرآورده های نفتی مصرف داخلی نیز نتوانست معضل مالی را حل کند و به ناچار درصدد تجدید نظر در میزان تولید نفت با هدف به تعادل رساندن قیمت برآمدند.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: