پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۱۵۹۰۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۹
گروه اجتماعي - بيش فعالي و کم توجهي اختلالي است که خيلي خوب به درمان پاسخ مي دهد و چنانچه نسبت به درمان کودک اقدامي صورت نگيرد، ممکن است در بزرگسالي از نظر تحصيلی، شغلی و روابط اجتماعي دچار مشکلات زیادی شود و حتي احتمال رفتارهاي ضد اجتماعي نیز افزايش پيدا کند.
بيش فعالي در بين بچه ها از شيوع بالايي برخوردار است و 5 تا 10 درصد بچه ها در سن مدرسه از اين اختلال رنج مي برند.

بيش فعالي و کم توجهي اختلالي است که خيلي خوب به درمان پاسخ مي دهد و چنانچه نسبت به درمان کودک اقدامي صورت نگيرد، ممکن است در بزرگسالي از نظر تحصيلی، شغلی و روابط اجتماعي دچار مشکلات زیادی شود و حتي احتمال رفتارهاي ضد اجتماعي نیز افزايش پيدا کند.

بي شک در اين شرايط خانواده هم با مشکلات و آسيب هاي فراواني مواجه خواهد بود و معمولا به دنبال شناخت راه هاي شناسايي آن هستند.

اين بيماري 3 علامت دارد:

پر تحرکي

از نظر حرکت، کودکان بيش فعال بسيار پرجنب و جوش هستند، دويدن آنها زياد است، لحظه اي آرام و قرار ندارند و انگار خسته نمي شوند. به خصوص در مهماني ها و فروشگاه ها

اين علامت در سن پيش از دبستان به وضوح مشاهده مي شود، يعني قبل از رفتن به مدرسه، ناآرامي کودک ديده مي شود و حتي در سن مدرسه هم معلم گزارش مي دهد که بچه روي نيمکت خود مدام حرکت مي کند يا در کلاس راه مي رود و نمي تواند روي نيمکت بند شود. البته مشکل پر تحرکي کودک با افزايش سن کاهش مي يابد.

رفتارهاي تکانشي

يعني کودک بدون تامل در مورد نتيجه کار، آن را انجام مي دهد. مثلا يک لحظه عصباني مي شود و چيزي را پرت مي کند و متوجه نيست که ممکن است به چشم شما بخورد و آسيب زننده باشد، يا از بلندي مي پرد بدون اينکه در مورد خطرات احتمالي آن فکر کند که مثلا ممکن است آسيب ببيند يا يک بچه سه ساله بدون ترس از ماشين هاي عبوري ناگهان به وسط خيابان مي پرد.

هر چه سن کودک کمتر باشد، فرآيند رفتارهاي تکانشي در آنها با خطرات بيشتري همراه است.

مشکل توجه و تمرکز

يکي ديگر از مشکلات کودکان بيش فعال اين است که نمي توانند توجه خود را روي يک موضوع متمرکز کنند که اين مسئله در تحصيل آنها اختلال ايجاد مي کند. اشتباهات اين کودکان ناشي از بي دقتي است و معلمان آنها از حواس پرتي و بي توجهي آن ها شکايت مي کنند، در املا نوشتن غلط زياد دارند و وسايلشان را دائم در مدرسه جا مي گذارند.

نکته حائز اهميت اين است که براي تشخيص اين بيماري لزومي ندارد که يک کودک تمامي علائم ياد شده را با هم داشته باشد و حتي اگر بعضي از اين علائم را هم داشته باشد، بايد به پزشک مراجعه شود.

درمان

معمولا مرحله اول درمان با داروهايي مانند "ريتالين" و "دگزامين" آغاز مي شود. اين دارو به شکل قرص در بازار موجود است، ريتالين با اثر بر قشر مغز و تالاموس از بازجذب مجدد دوپامين در سلول هاي عصبي جلوگيري مي کند. (دوپامين يکي از مواد شيميايي است که در انتقال عصبي نقش دارد).

اين دسته از داروها توجه و تمرکز را بيشتر مي کنند، جنب و جوش بچه را کاهش مي دهند و اعتماد به نفس را بالا مي برند. در نهايت، تغيير رفتار فرزند براي خانواده نيز آرامش به ارمغان مي آورد.

يکي از مواردي که متخصصان براي درمان و کاهش علائم بيش فعالي توصيه مي کنند، انجام فعاليت هاي ورزشي و تفريحي براي اين کودکان است. متخصصان مي گويند ورزش تمرکز را بهبود مي بخشد و جريان انتقال دهنده هاي عصبي را افزايش مي دهد.

منبع: پایگاه خبری پلیس ایران
نویسنده:رحمت گلستانی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: