پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۱۵۹۰۸
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۲
گروه اجتماعي - فضای مجازی شمشیر دولبه ای است که لبه تیز تر آن به سمت خود فرد است و این فضا، ادامه دهنده فضای ذهن آدمی است و همان قابلیت های ذهن انسان را دارد .
شخصی با مراجعه به مرکز مشاوره اظهار داشت: حدود 6 ماه پیش، شخصی در اینستاگرام به من پیشنهاد دوستی داد. در ابتدا هیچ اعتنایی به او نمی کردم تا اینکه بعد از کلی اصرار و درخواست، راضی به برقراری ارتباط با او شدم و پس از مدتی رابطه مان به ارتباط های تصویری و تماس های پی در پی ختم شد. او به من وعده داده بود که می تواند هرکاری برای خوشحال کردنم انجام دهد. کم کم به او وابسته شدم تا جایی که حتی نمیتوانستم لحظه ای او را از یاد ببرم. تمام زندگی ام را تسخیر کرده بود و هیچ گاه فکر نمی کردم کسی بتواند این طور مرا شیفته کند.

 او 10 سال از من بزرگتر بود. کم کم خودم را تغییر دادم و آن طور شدم که  او می خواست. طرز پوشیدن لباس هایم و لحن صحبت کردنم هم تغییر کرده بود و خانواده ام و به خصوص مادرم متوجه این تغییرات شده بودند اما برایشان مهم نبود. تنها نصیحت مادرم این بود کاری نکن که نتوانیم از خجالت سرمان را جلوی مردم بلند کنیم. خیلی متوجه حرف مادرم نمی شدم تا اینکه از همان فرد پیغامی دریافت کردم که گفته بود، دوست دارد من را از نزدیک ببیند. او معتقد بود دنیای مجازی خیلی محدود است و همه چیز در دنیای واقعی شکل می گیرد.

به بهانه خرید از خانه خارج شدم و به سمت محل ملاقات رفتم. آنجا سینا را دیدم که روی نیمکتی منتظر نشسته است. اصلا فکر نمیکردم بتوانم روزی با شخصی قرار بگذارم و او برای دیدنم منتظر بماند. احساس شرم و شادی تمام وجودم را گرفته بود.

بعد از گذشت 2 ساعت که باهم گرم گفت و گو بودیم، ناگهان صدای اذان توجه مرا به خود جلب کرد و یادم افتاد به مادرم گفته بودم زود به خانه برمی گردم. بالاخره با بهانه ای از او خداحافظی کردم و به خانه برگشتم.

یک هفته بعد دوباره با هم قرار گذاشتیم و مطمئن شده بودم او مرد رویاهایم خواهد بود. او مرا به سمت خود فرا می خواند، همواره مرا تحسین می کرد و احساس می کردم توانایی انجام هرکاری را دارم، او هیچ گاه مرا به خاطر رفتارهای بچه گانه ام تحقیر نمی کرد و هم چون پدر و مادرم نبود که فقط امر و نهی کند. دلم می خواست کاری کنم خوشحال شود و بفهمد من هم او را دوست دارم تا اینکه یک روز از من پرسید آیا دوست دارم در آمدی برای خودم داشته باشم؟ من هم متعجب از حرف او گفتم: مگر کسی هست که پول را دوست نداشته باشد!؟ او به من پیشنهاد داد می توانم با گرفتن فیلم های چند دقیقه ای از خودم و به اشتراک گذاشتن آنها در اینستاگرام ماهانه مبلغ زیادی دریافت کنم و معروف بشوم.

پیشنهاد او را قبول کردم و قرار گذاشتیم در تاریخ مشخصی برای گرفتن فیلم به خارج از شهر برویم. هم کنجکاو بودم هم دلهره داشتم. چند روز قبل از اینکه با هم تماس بگیریم تا زمان و مکان دقیق فیلمبرداری را مشخص کنیم، یک برنامه تلویزیونی که با دختری هم سن و سال خودم مصاحبه کرده بود، توجه مرا به خود جلب کرد که می گفت: تمام عکس هایم در فضای مجازی پخش شده و آبروی خودم و خانواده ام رفته است.

بعد از اتمام مصاحبه، شخصی از پلیس فتا بیان داشت: فریب دادن نوجوانان و جوانان توسط افراد سودجو در فضای مجازی در حال گسترش است. از این رو خانواده ها و افرادی که به عضویت گروه ها در می آیند باید مراقب نیات شوم این افراد باشند.

اکنون که به اینجا آمده ام، احساس می کنم از ابتدای آشنایی ام با سینا، من تنها کسی هستم که ضربه خورده است. او احساسات مرا به بازی گرفته و هیچوقت دیگر نمی توانم به کسی اعتماد کنم و او را همراه خود بدانم. خانواده ام اصلا در جریان این ماجرا نیستند و من هم هیچ گاه نتوانستم آنها را محرم اسرار خود بدانم. دلم می خواهد کسی باشد تا بتوانم از احساسم به او بگویم تا بتوانم اعتماد به نفس سابقم را به دست بیاورم.

نظر کارشناس

فضای مجازی شمشیر دولبه ای است که لبه تیز تر آن به سمت خود فرد است و این فضا، ادامه دهنده فضای ذهن آدمی است و همان قابلیت های ذهن انسان را دارد. فضای مجازی یکی از عرصه های نوظهور نبرد است که پس از جنگ سرد از سوی سرویس های اطلاعاتی و امنیتی پیگیری می شود و مورد بهره برداری کشورهای سازنده آن قرار می گیرد. شناسایی اپلیکیشن های امن ارتباطی در حفاظت اطلاعات کاربران موثر است.

ارتباط گیری با افراد ناشناس در شبکه های اجتماعی بسیار خطرناک بوده و از این رو از ارسال عکس ها و فیلم های خصوصی حتی برای افراد آشنا در گروه ها و فضاهایی همچون صفحات اینستاگرام باید پرهیز شود. اصولا هر عکس و فیلمی در فضای مجازی از هر درگاهی ارسال شود، امکان انتشار دارد.

بايد هوشيار باشيد، امروزه اتفاق‌هايي نظير حضور بدون قاعده در فضاي مجازي، دوستي‌هاي خياباني، اعتماد بيش از حد به دوستان و آزادي زياد از سوي خانواده، ناخودآگاه شما را قرباني برخي اتفاقات خواهد کرد و چهره به ظاهر زيباي اين فضاها براي شما تبديل به کابوس مي‌شود.

آسیب های مهم شبکه های فضای مجازی

1- عادی سازی گناه نزد افراد و جامعه با اشاعه فحشا

2- شکل گیری و ترویج سریع شایعات و اخبار کذب

3- تبلیغات ضد دینی و القای شبهات

4- تزلزل در بنیان خانواده ها

5- انزوا و دورماندن از محیط های واقعی اجتماع

6- ابزار جاسوسی و به خطر افتادن امنیت اطلاعات شخصی

نگران کننده ترین جنبه اعتیاد به فضای مجازی، آسیب دیدن کودکان و نوجوانان است که آنها را با ایجاد جذابیت های گوناگون در کام خود فرو می برد. خواسته یا ناخواسته جوامع بشری در آینده ای نه چندان دور شاهد خانه هایی دیجیتالی خواهند بود،  پس باید با تلاش فراوان فرهنگ ایده آل را جایگزین آن کنیم.

انتهای پیام/*

منبع : پایگاه خبری پلیس ایران
نویسنده:رحمت گلستانی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: