پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۱۶۱۳۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۰
مدیر تصفیه خانه های شهرک های غرب استان تهران خبرداد:
سرمایه گذاری بخش خصوصی در احداث تصفیه خانه فاضلاب ملارد وجه تمایز کارگاه تصفیه خانه فاضلاب ملارد با شهرستان های همجوار است. ملارد این پروژه را دیرتر از دیگران شروع کرده اما به دلیل اقبال مدیران شهرستان به اجرای این پروژه و نیز برخورداری از متخصصین مجرب شرکت پیمانکار توانسته است با سرعت به اهداف تعیین شده نزدیک شود و تصفیه خانه فاضلاب ملارد تا تیرماه 98 به بهره برداری کامل خواهد رسید.


روز یکشنبه 21 مرداد ماه سازمان آب و فاضلاب ملارد با هدف بازدید از پروژه های آب و فاضلاب شهر ملارد برای خبرنگاران توری تدارک دید.

به گزارش گیتی آنلاین، در ابتدای رسیدن خبرنگاران به کارگاه تصفیه خانه فاضلاب در اتاق جلسات نشستی ترتیب داده شد تا اطلاعات اولیه در اختیار اهالی رسانه قرار گیرد و پس از آن بازدید به عمل آمد.

پوستری برای تبریک روز خبرنگار تدارک دیده شده بود و برد هوشمندی تصاویری از نمودارها و قسمت های مختلف پروژه را نمایش می داد. جلسه با صحبت های رئیس روابط عمومی آبفای ملارد آغاز شد و سپس رشته کلام به مدیر امور آبفا رسید. سخنانی از جنس خیرمقدم و اینکه این تور کارگاهی برای روز خبرنگار تدارک دیده شده.

سپس خیراله کریمی فیروزجایی مدیر امور آبفای ملارد در این نشست به همه خیرمقدم گفت و با وجود دورشدن از ایام هفته خبرنگار، روز خبرنگار را تبریک گفت. وی با اشاره به کاهش میزان بارش از  250 میلی متر در سال به 160 میلی متر در سال بحرانی بودن وضعیت ذخایر آب را یادآور شد و اذعان کرد: ساخت تصفیه خانه راه برون رفت از این بحران است و به همین دیل ما نیز از این امکان غافل نشدیم و با کمک شورایاری و مسئولان شهرستان و کارکنان مجرب شرکت پیمانکار توانستیم با سرعت بسیار خوبی این کار را پیش ببریم. وی اجرای صدکیلومتر شبکه گذاری و به بهره برداری رساندن تصفیه اضطرار به صورت همزمان را مزیت این پروژه عنوان کرد و گفت: روزانه حدود ده هزار مترمکعب تصفیه کارش انجام می شود و پساب خروجی آن به مزارع کشاورزی پائین دست منتقل می شود و به عبارتی هم اکنون این تصفیه خانه مورد استفاده قرار می گیرد. وی ارائه 5400 انشعاب در سطح شهرستان و به صورت هم زمان را مزیت دیگر این تصفیه خانه عنوان کرد.

سپس فرصت در اختیار مدیر تصفیه خانه های شهرک های غرب استان تهران قرارگرفت.

سید سعید تاج اشاره کرد: در این منطقه 4 تصفیه خانه داریم؛ تصفیه خانه شهریار، قدس، مسکن مهر صفا دشت و ملارد. وی در ادامه گفت: روش های تصفیه فاضلاب براساس نیازهایی که در منطقه تعریف میشود، محل پذیرنده و بسیاری پارامترهای دیگر تعریف و اجرا می شود.

مدیر تصفیه خانه های شهرک های غرب استان تهران تصریح کرد: روش تصفیه به کار گرفته شده در تصفیه خانه فاضلاب ملارد SBR اس بی آر است. این روش یکی از روش های نوین با کارایی بالا در دنیا است و پسابی که از تصفیه فاضلاب تهیه می شود هم برای مصرف کشاورزی می تواند استفاده شود و هم برای بهبود شرایط آبخوان می تواند به آبخوان تزریق شود.

این تصفیه خانه برای تصفیه فاضلاب به میزان 35000 مترمکعب در شبانه روز برای جمعیتی معادل 235 هزار نفر طراحی و اجرا می شود. 

تاج تصفیه خانه ملارد را به دلیل داشتن سرمایه گذار از بخش خصوصی با آورده 48 میلیارد تومان منحصر به فرد دانست و گفت: از زمان راه اندازی تصفیه خانه پسابی که تولید می شود با قیمتی که در قرارداد مشخص شده فروخته می شود و هزینه های سرمایه گذار پرداخت می شود.

وی ادامه داد: این قرارداد سال آینده به بهره برداری می رسد و طبق مدلی که طراحی شده سرمایه گذار به مدت بیست سال از آن بهره برداری می کند.

مدیر تصفیه خانه های شهرک های غرب استان تهران نکته مهم دیگری که در این پروژه مدنظر بوده است را استفاده از حداقل مساحت با حداکثر کارآیی عنوان کرد.

همچنین در این جلسه از شرکت هایی پیمانکاری که طرف قرارداد هستند نیز نام برده شد. یک شرکت که در حقیقت سرمایه گذار پروژه است با همکاری شرکت دیگری تحت عنوان مهندسی پروژه همکاری دارند و شرکت دیگری نیز مشاورفنی است.

ساخت تصفیه خانه فاضلاب ملارد برای این شهرستان ارزش های زیست محیطی و بهداشت محیط داشته است به طوری که بوی فاضلاب در خیابان حس نمی شود و درصد بیماری ها طبق گزارش مدیر امور آبفای ملارد کاهش یافته است. همچنین رونق کشاورزی در پائین دست، نتیجه بازچرخانی آب در منطقه با ایجاد این تصفیه خانه ذکر شد.


خبرنگاران دغدغه هایی مثل بلا استفاده ماندن پساب، ایجاد بوی بد در منطقه و تأخیر در بهره برداری را مطرح کردند.

شرکت طرف قرارداد موظف به فروش پساب نیست. این امر برعهده سازمان آب منطقه ای است و آنچه ما تضمین می کنیم تصفیه آب با کیفیت مدنظر در قرارداد است.

به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین بوی بد به هیچ عنوان موضوعیت نداشت چنان که ما بر سر مخزن آب فاضلاب رفتیم و هیچ بویی استشمام نکردیم. مسئول فنی گفت: به دلیل این که دستگاه ها در زیر آب فاضلاب عمل می کنند بوی بدی متصاعد نمی شود. همچنین در این سایت تمهیدات لازم برای برق اضطراری دیده شده است و به همین لحاظ هیچ نگرانی از بابت بوی فاضلاب در منطقه نیست.

در مورد تأخیر در بهره برداری نیز تاج و کریمی اعلام کردند هرگونه تأخیر در اتمام پروژه به ضرر سرمایه گذار و به هیچ عنوان چنین خطری این پروژه را تهدید نمی کند.

مهمترین نکاتی که در این تصفیه خانه می تواند مورد بحث باشد ناتوانی سیستم در تصفیه پساب صنعتی است که باید برای وارد نشدن پساب صنعتی به فاضلابی که به تصفیه خانه می رود چاره ای اندیشیده شود و نکته مهمی که مردم باید بدانند آنست که از این پس علاوه بر آبونمان آب هزینه فاضلاب نیز بر پرداخت های قبض آب اضافه می شود به طوری که اگر واحدی 10 هزار تومان پول آب مصرفی اش محاسبه شده است هفت هزار تومان برای آب فاضلاب تولید شده خواهد پرداخت.

مسئولین سازمان آب دریافت هزینه فاضلاب را توجیهی برای کاهش مصرف آب عنوان کردند.

بازدید از محل انشعابات فاضلاب

سپس به محلی که انشعابات انجام شده بود رفتیم. حفاری به ارتفاع سه متر و بیست و شش سانتیمتر انجام شده بود و پس از فروش انشعابات و تکمیل هر قسمت این حفاری ها به وسیله فوم و بتن و آب پرمی شود و سپس شهرداری آسفالت آن را تجدید می کند.

متاسفانه پیمانکار این قسمت از کارگران افغانی برای انجام این حفاری ها استفاده کرده بود.

بازدید از سایت 10 هزار مترمکعبی مارلیک

آخرین مرحله این تور بازدید از سایت 10 هزار مترمکعبی مارلیک بود که نام آن را شهید روحی تعیین کرده بودند.

خیراله کریمی فیروزجایی مدیر امور آبفای ملارد یکی از مشکلات این شهرستان را ظرفیت پائین ذخیره آب ذکرکرد و گفت تا قبل از دهه فجر سال گذشته میزان ذخیره آب 30000 مترمکعب توی شهرستان ملارد بوده و خوشبختانه توانستیم سال گذشته مخزن معروف به جعفریه ملارد را وارد مدار بهره برداری کنیم .

وی افزود: در حال حاضر 40000 مترمکعب ظرفیت ذخیره داریم و مخزنی هم که الان در حال ساخت است ذخیره اش 10 هزار مترمکعب است و با ساخت این مخزن ظرفیت مان دو برابر شد که تا حدودی می تواند این شهرستان را پوشش دهد.

کریمی ادامه داد: طبق برنامه پنج ساله ای که ارائه کردیم سالانه 9000 متر مکعب ظرفیت ذخیره مان را باید اضافه کنیم و این مستلزم آنست که شهرداری وشورای شهر در زمینه جانمایی مخازن و تخصیص زمین ما را یاری کنند.

وی اضافه کرد: زمینی هم در پائین دست میدان ارتش برای ساخت یک مخزن 10 تا 15 هزار مترمکعب نیاز داریم. کریمی در ادامه گفت: مکاتبات آن را انجام دادیم و در شورای برنامه ریزی استان و شهرستان هم عنوان کردیم و انشاءالله که آن زمین را هم در اختیار ما قرار دهند. می توانیم کلنگ مخزن آن را در سال های آینده بزنیم و امیدوار باشیم که در شهرستان مشکل کیفی و کمی آب نداشته باشیم.

مدیرامور آبفای ملارد ظرفیت مخزن مورد نیاز را با توجه به 113 هزار اشتراکی که در شهرستان وجود دارد صدهزار مترمکعب عنوان کرد و گفت با وارد کردن این مخزن به مدار 50 هزار مترمکعب تأمین می شود و با جانمایی 10 تا 15 یا 20 هزار مترمکعب زمین می توانیم افزایش ظرفیت ذخیره را داشته باشیم و برای سال های آینده نیز طبق برنامه ای که پیش بینی و ارائه کردیم سالانه 9000 متر مخزن بسازیم.

وی تصریح کرد: در صورتی که زمین وجود داشته باشد بودجه اجرای این پروژه ها در برنامه وجود دارد و با اجرای مناقصه و انتخاب پیمانکار ساخت مخزن ها را می توان پیگیری کرد.

وی در مورد تاثیر تحریم ها بر ساخت تصفیه خانه گفت: تحریم ها هزینه پیمانکار را افزایش می دهد.

کریمی فیروزجایی یکی دیگر از مشکلاتی که بر سر راه این پروژه بود را مشکل افت فشار در آسیاب غرب عنوان کرد و گفت: می خواستیم در مسیر 15000 کشاورزمان را هم ببینیم برای حل مشکل افت فشار در آن منطقه 5000 میلیارد تومان هزینه کردیم یعنی پکیج آماده پمپاژی که برای آنجا تهیه کردیم یک میلیارد تومان برای ما تمام شد و امسال مشکل آن منطقه مرتفع شده ولی برای سال های آینده نیاز به بهره برداری از آن مخزن داریم هم در منطقه مارلیک که دو تا زون ماست و هم منطقه سرآسیاب تا بتوانیم خدمات دهی بهتری در منطقه داشته باشیم.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: