پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۱۶۲۸۲
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۵
جمال شورجه جديدترين فيلم سينمايي خود را به نام (احمدباي) با مشاركت ايران و الجزاير مي سازد...شورجه پيش از اين از سنگ اندازي گروه هاي تكفيري در جهت فشار بر فيلمساز ايراني با فيلمي ضداستعماري خبر داده بود..
تمام بازیگران و عوامل پشت دوربین این اثر انتخاب شدند و تولید این پروژه چند روز قبل رسما با حضور مقامات الجزایری اغاز شده و تهیه کننده این فیلم از کشور الجزایر است.
احمد بای یکی از سرداران استق ل الجزایر در زمان رویارویی با حمله فرانسوی هاست.
این فیلم از لحاظ تولید یکی از سخت ترین کارها محسوب می شود و اولین کار بزرگ تاریخی سینمای الجزایر خواهد بود.
برخی از عوامل پشت دوربین» احمد بای« عبارتند از:
کارگردان :جمال شورجه، تهیه کننده: خانم دکتر سمیره حاج جی نی، مدیرهنری :مجید میرفخرایی، مدیر فیلمبرداری :تورج منصوری ، مدیر چهره پردازی: کامران خلج، برنامه ریز و دستیار اول کارگردان : دکتر شادی زیدان از لبنان ، مدیر صدابرداری: احمد صالحی
ضمنا با حسن ایوبی برای مونتاژ و حمید رسولیان بابت جلوه های ویژه میدانی فیلم و همچنین تنی چند از عوامل و متخصصین ایرانی مذاکراتی صورت گرفته است.
پروژه سینمایی « احمد بای » کاری مشترک بین کشور ایران و الجزایر است که فیلمبرداری آن در این
 کشور پیش می رود و کارگردانی آن را جمال شورجه برعهده دارد.
جمال شورجه پیش از این از ت ش برخی گروههای تکفیری برای سنگاندازی در تولید این فیلم ضداستعماری خبر داده بود .بیشتر فشارها به دلیل حضور یک فیلمساز ایرانی در رأس این پروژه بود اما وزارت فرهنگ الجزایر زیر بار این فشارها نرفت، چرا که تهیهکننده فیلم از آغاز تولید آن خبر داده است.
تمام بازیگران این فیلم الجزایری هستند و فقط با یکی از بازیگران فرانسوی مذاکراتی صورت گرفته است اما عوامل پشت دوربین همه از کشورمان هستند.
تمام بازیگران و عوامل پشت دوربین این اثر انتخاب شدند و تولید این پروژه چند روز قبل رسما با حضور مقامات الجزایری اغاز شده و تهیه کننده این فیلم از کشور الجزایر است.
احمد بای یکی از سرداران استق ل الجزایر در زمان رویارویی با حمله فرانسوی هاست.
این فیلم از لحاظ تولید یکی از سخت ترین کارها محسوب می شود و اولین کار بزرگ تاریخی سینمای الجزایر خواهد بود.
برخی از عوامل پشت دوربین» احمد بای« عبارتند از:
کارگردان :جمال شورجه، تهیه کننده: خانم دکتر سمیره حاج جی نی، مدیرهنری :مجید میرفخرایی، مدیر فیلمبرداری :تورج منصوری ، مدیر چهره پردازی: کامران خلج، برنامه ریز و دستیار اول کارگردان : دکتر شادی زیدان از لبنان ، مدیر صدابرداری: احمد صالحی
ضمنا با حسن ایوبی برای مونتاژ و حمید رسولیان بابت جلوه های ویژه میدانی فیلم و همچنین تنی چند از عوامل و متخصصین ایرانی مذاکراتی صورت گرفته است.
فیلمبرداری فیلم تاریخی و ضد استعماری » احمد بای« به کارگردانی »جمال شورجه« و با حضور وزیر فرهنگ الجزایر و رایزن فرهنگی جمهوری اس می ایران در شهرک سینمایی CADC الجزیره پایتخت الجزایر آغاز شده است.
احمد بای بن محمد شریف، زاده :۱۷۸۶ – درگذشته: ۱۸۵۰ فرزند محمد الشریف و از خانواده ابن قانه یکی از بزرگ ترین شیوخ عرب در منطقه الصحرای الجزایر بود. احمد بن محمد ریاست قبایل العواسی که در منطقه عین البیضاء و اطراف آن حضور داشتند را بعهده گرفت، منصبی که بجز کسانی که مورد اعتماد
1
مردم بودند تعلق نمیگرفت . وی حافظ کل قرآن بود و فعالیت های قرآنی بسیاری داشت .همچنین در سن ۱2 سالگی به حج مشرف شد که از همان زمان به حاج احمد معروف گشت. او همچنین مسئولیت نظارت به بخشی از نیروهای نظامی را در منطقه شرقی قسنطینه بعهده داشت .در جریان زلزلهای که در 2 مارس ۱۸2۵ پایتخت را ویران کرد، حاج احمد نقش مهمی در عملیات نجات ایفا کرد و این باعث شد که الدای حسین حاکم وقت او را بعنوان حاکم قسنطینه منصوب کند .او در دوران حکومتش بر این منطقه توانست قبائل بزرگ را با هم متحد و نبردهای مختلفی را علیه استعمار فرانسه پیش ببرد .او دارای یک استراتژی دقیق و بسیار قوی برای پیشبرد جبهه مقاومت علیه فرانسویان بود که او را به یکی از بزرگترین سردمداران استق ل کشور الجزایر تبدیل نمود.
تهیه کننده الجزایری : با شورجه ، زیبایی را به سینمای عربی باز می گردانیم.
• تهیهکنندگی این فیلم را خانم دکتر سمیره حاج جی نی از الجزایر برعهده دارد و یک تیم متخصص ایرانی در زمینه جلوههای ویژه، بدلکاری،چهرهپردازی، فیلمبرداری و صدابرداری با جمال شورجه همکاری میکنند و در عین حال شماری از هنرمندان الجزایری نیز با تیم ایرانی
همکاری کرده و به صورت عملی آموزش میبینند.
حاج جی نی از همکاری تیم ایرانی برای ساخت این فیلم ابراز رضایت کرد و گفت، دکورها ، کارگاه های ساخت وسایل مورد نیاز برای این فیلم مانند کارگاه شمشیر سازی و ... با کمک ایرانی ها با کمترین هزینه ممکن آماده شد و این می تواند سرمایه بسیار خوبی برای ساخت فیلم های تاریخی آتی در الجزایر باشد.
روزنامه الجزایری الفجر به نقل از تهیه کننده فیلم' احمد بای 'نوشت :جمال شورجه کارگردانی در سطح جهانی است و با این فیلم می خواهیم زیبایی را به سینمای عربی بازگردانیم.
تهیه کننده فیلم احمد بای درخصوص فیلمبرداری این فیلم تاریخی نیز گفت :صحنه های این فیلم در استان های مختلف الجزایر و از جمله در الجزیره، بوسعاده و قسنطینه فیلمبرداری خواهد شد.
وی افزود :فراخوان ما برای انتخاب بازیگر برای این فیلم با استقبال زیادی در الجزایر مواجه شد به گونه ای که بیش از720 نفر برای بازی در این فیلم اع م آمادگی کردند و از آن ها امتحان های  زم گرفته شد و این درحالی بود که ما نیاز به 20 بازیگر داشتیم
2
وی در مورد همکاری تیم الجزایری با تیم ایرانی برای ساخت این فیلم گفت، در این خصوص همانند یک روح در دو بدن هستیم . کارگردان فیلم هم شخصیت شناخته شده و قابل احترامی است و با دوراندیشی و مهارت خود توانسته است تیم الجزایری را با تیم ایرانی کام  هماهنگ کند.
سمیره حاج جی نی در خصوص د یل همکاری با جمال شورجه برای فیلم خود گفت :ضمانت بازار یابی فیلم و رساندن آن به جشنواره های بزرگ بین المللی توسط ایرانی ها و استفاده از پیشرفت های فناوری و هنری در تولید فیلم های ایرانی باعث شد تا برای فیلم احمد بای با جمال شورجه همکاری کنیم .
دکتر سمیره حاج جی نی : با شورجه قرارداد همکاری برای آموزش فیلمسازان الجزایری امضا کرده ایم.
جی نی افزود :این پروژه( فیلم احمد بای )تنها همکاری ما با ایرانی ها نخواهد بود، بلکه موسسه ما با جمال شورجه قراردادی را امضا کرده است که شامل بر آموزش جوانان در رشته ها مختلف سینما ، توزیع و فیلمبرداری فیلم های ایرانی در الجزایر است .
محمد طاهر زاوی قهرمان فیلم و عهده دار نقش احمد بای در این فیلم هم گفت، از زمانی که متوجه شدم تیم ایرانی این فیلم را می سازد و استاد جمال شورجه کارگردانی آن را بر عهده خواهد داشت، بسیار خوشحال شدم و اکنون نیز که تحت نظر وی کار می کنم، بسیار راضی و خرسند هستم.
زاوی افزود، با وجود چنین هنرمندانی ،شکی در این نیست که یک اثر هنری بسیار زیبا تولید خواهد شد.
وی در مورد کار با تیم ایرانی نیز گفت، کارگردان، فردی با روابط عمومی قوی و بسیار دلسوز است ، این باعث می شود تا کار کردن با وی لذت بخش باشد، او به همه اعتماد به نفس می دهد و باعث می شود همه به کار کردن با او با وجود سختی های کار بیشتر راغب باشند.
زاوی در ادامه با تمجید از کار تیم سینمایی ایران در الجزایر گفت، آن ها بسیار حرفه ای و مسلط به کار هستند و کار آنها در همه زمینه ها به ویژه چهره پردازی ، طراحی صحنه و لباس مورد توجه قرار گرفته است.
مجید میر فخرایی مدیر هنری این پروژه در ارتباط با گستره و عظمت این فیلم بیان داشت: زمان اتفاق فیلم حدود صد سال پیش است .لباس فرانسویها و عثمانیها طراحی شده و دوخت لباس بازیگران اصلی آنها به پایان رسیده است.
وی ادامه داد :دو جنگ مهم در فیلم اتفاق میافتد که حدود ۵۰۰ هنرور و ۵۰ بازیگر اصلی دارد .برای این فیلم دکورها و فضاسازی و لباسهای مختلفی اعم از عربی، عثمانی، فرانسوی و الجزایری آماده میشود که کاری سخت و بزرگ است.
3
این نخستین تجربه همکاری جمال شورجه با هنرمندان الجزایری است .وی نخستین ایرانی است که کارگردانی یک فیلم را در الجزایر بر عهده می گیرد ..البته در این اثر در صورت توافق ژرار دوپاردیو بازیگر معروف و سرشناس فرانسوی ایفای نقش خواهد کرد.
جمال شورجه در این خصوص گفت :بازیگران این فیلم الجزایری هستند و موضوع فیلم در مورد مبارزه ضد استعماری فرانسه است .البته صحبت هایی را با بازیگر سرشناس فرانسوی ژرار دوپاردیو انجام داده ایم و منتظر نظر نهایی او هستیم .وی در مورد انتخاب بازیگران گفت :جوانانی که برای انتخاب شدن آمده بودند،
در سطوح مختلفی بودند و ما بهترین را از میان آن ها انتخاب می کنیم.
وزیر فرهنگ الجزایر: سینمای ایران در سطح جهانی دارای تجارب ارزشمندی است.
«عزالدین میهوبی» وزیر فرهنگ الجزایر در خصوص همکاری هنرمندان ایرانی با دست اندرکاران سینمای
الجزایر گفت :ایرانی ها سرعت عمل خوبی در تولید آثار سینمایی دارند و این باعث می شود بتوانند طرح های خود را در زمان تعیین شده تحویل دهند.وزیر فرهنگ الجزایر در مصاحبه با پایگاه خبری« کل شی عن الجزایر »در خصوص همکاری های فرهنگی کشورش با ایران و مزیت کار هنرمندان ایرانی و دست اندرکاران سینما در ایران گفت :ایرانی ها با سرعت عمل و ریتم تندی که در کارشان دارند، می توانند پروژه ها را در زمان تعیین شده تحویل دهند.
میهوبی همچنین با اشاره به کمبود بودجه و مشک ت اقتصادی در شرایط کنونی افزود :ایرانی ها همچنین تجربه و روش خاصی برای کاهش هزینه های تولید دارند.
وزیر فرهنگ الجزایر افزود :سینمای الجزایر پیش از این با سینمای ایتالیا، فرانسه و برخی کشورهای عربی آشنایی داشت و در این فیلم تجربه همکاری با سینما به سبک ایرانی را پیدا کرده است.
میهوبی در ادامه با تمجید از جایگاه وا ی سینمای ایران در جهان و همچنین « جمال شورجه »کارگردان فیلم احمد بای گفت :سینمای ایران در سطح جهانی دارای تجارب ارزشمندی است و شورجه نیز در زمره بهترین کارگردان های ایرانی است.
این مقام الجزایری همچنین از جدیت در کار تیم ایرانی در این اثر هنری مشترک تمجید کرد و افزود :بی شک این فیلم برای سینمای الجزایر بسیار ارزشمند خواهد بود، افق های همکاری در زمینه های دیگر را نیز
4
می گشاید و هنرمندان الجزایر می توانند از تجربیات ایرانی ها در زمینه فیلم سازی تا حد زیادی استفاده کنند.
این وزیر الجزایری، جدیت در کار، وقت شناسی ، قاطعیت، نظم و انضباط و استفاده حداکثری از زمان را از
جمله ویژگی های بارز تیم هنری ایرانی با مدیریت شورجه در این فیلم دانست و اضافه کرد :مدیریت زمان در چنین طرح هایی بسیار مهم است، زیرا هر اندازه فیلم با حفظ کیفیت، در زمان کوتاه تری ساخته و آماده شود، هزینه های تولید آن کاهش می یابد.
میهوبی در ادامه گفت :من شخصا در جریان همه امور فیلم احمد بای بودم و چندبار هم از کارگاه های مختلف ساخت این فیلم دیدن کردم .تیم ایرانی با دقت و وسواسی به بررسی مراحل تاریخی زندگی احمد بای و محیط زندگی او ، لباس ها ، آداب و رسوم آن زمان و همچنین معماری و شکل ساختمان ها می
پرداخت. وزیر فرهنگ الجزایر گفت :فیلم احمد بای با مهارت ها و تخصص و تجربه هنرمندان ایرانی فیلمی حرفه ای
خواهد بود.
وی تصریح کرد که وزارت فرهنگ الجزایر نیز حمایت هایی از این طرح کرده است.
در جریان سفر فروردین ماه گذشته، سید رضا صالحی امیری وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اس می ایران به الجزایر، تفاهم نامه همکاری میان سازمان سینمایی ایران و مرکز سینمایی و سمعی و بصری الجزایر به امضای رئیس سازمان سینمایی کشورمان و همتای الجزایری وی رسید.
امیر موسوی، رایزن فرهنگی جمهوری اس می ایران در الجزایر نیز در این خصوص، گفت :این فیلم حاصل توافق وزیران فرهنگ دو کشور در خصوص همکاری سینمایی تهران و الجزیره است و تهیه کننده فیلم که رییس انجمن زنان هنرمند الجزایر است، سال گذشته در سفری که به تهران داشت با متخصصان و استادان سینمای ایران دیدار و گفتوگو کرد و با خره با شورجه به عنوان کارگردان و مجید میرفخرایی به توافق
رسید و تورج منصوری نیز فیلمبردار این فیلم خواهد بود.
وی افزود :طرف الجزایری اهمیت زیادی برای این پروژه قائل است و شخص وزیر فرهنگ این کشور پیوسته و از نزدیک پیگیر این موضوع بوده است.
موسوی در ادامه، گفت :همه بازیگران این فیلم الجزایری هستند، اما پشت صحنه توسط ایرانیها اداره می شود و در کنار هر هنرمند ایرانی، چند هنرمند الجزایری برای کمک و همچنین برای آموزش دیدن حضور دارد.
5
نویسنده فیلمنامه احمد بای : با هنرمندان ایرانی فیلم هایی در سطح جهانی خواهیم ساخت.
رابح ظریف، نویسنده سناریو این فیلم نیز در سخنانی، مطرح کرد :این باعث خوشحالی من است که هنرمند ایرانی مشهوری مانند جمال شورجه کارگردانی این فیلم را بر عهده دارد، من پیش از این با کارگردانان دیگر کشورهای عربی همکاری کرده بودم اما قطعا کار با ایرانیها تجربه سومندی برای ما خواهد بود.
وی افزود :سینمای ایران بسیار قوی و پیشرفته است و باید پُلهایی برای ارتباط در زمینه سینما میان ایران و الجزایر ایجاد شود تا بیشتر بتوانیم از استادان و هنرمندان ایرانی استفاده کنیم.
ظریف تأکید کرد :حضور استادان و هنرمندان ایرانی در این فیلم و پیشبرد کارها تحت نظارت آنان این فرصت را برای الجزایر ایجاد میکند تا فیلمهایی در سطح جهانی بسازد و از سوی دیگر ایرانیها نیز، با بخشی از تاریخ الجزایر و جو فرهنگی آن بیشتر آشنا شوند.
جمال شورجه متولد1333 نویسنده، تهیه کننده و کارگردان ایرانی و دانشآموخته کارگردانی از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران است که هم اکنون مدیر عاملی موسسه فرهنگی هنری تبیان را بر عهده دارد .
وی کارگردانی فیلم های زیادی از جمله 33 روز ، حماسه مجنون، خلبان ، دایره سرخ ، باشگاه سری و عملیات کرکوک را در کارنامه خود دارد.
شورجه همچنین در دو سریال فاخر قرآنی« یوسف پیامبر(ع » )و « مردان آنجلس » به عنوان دستیار اول کارگردان حضور داشته و مشاورت اصلی مرحوم فرج ا  سلحشور را در این دو اثر پر بیننده و جهانی عهده دار بوده است .
وی بنا به تاکید و وصیت زنده یاد فرج ا  سلحشور کارگردانی سریال بزرگ « موسی کلیم ا ( ع » )را به عنوان آخرین یادگار آن مرحوم بر عهده گرفت.سریالی که با وجود چند سال از درگذشت مرحوم سلحشور ، ساخت آن به علت مشک ت مالی همچنان با اما و اگر هایی روبروست . هر چند که خبر های جدید از آمادگی رسانه ملی و توافق برای ساخت این سریال بزرگ جهانی حکایت دارد .
بر اساس آماری که سال گذشته توسط محمد علی انوشه مدیر هفتمین بازار فیلم کشور های اس می منتشر شد ، سریال یوسف پیامبر )ع) به عنوان آخرین همکاری مشترک جمال شورجه با مرحوم فرج ا  سلحشور در بیشتر از 9۰ کشور جهان پخش شده است. به گفته انوشه میزان تماشاگران این سریال دینی چیزی
6
حدود 4 میلیارد نفر بوده و تنها در ماه رمضان گذشته همزمان در ۱۱۰ شبکه تلویزیونی در اقصی نقاط جهان به نمایش در آمده است.
شورجه با پشتوانه این تجربیات گران سنگ، خود را برای ساخت پروژه عظیم قرآنی »موسی کلیم ا )ع) « که بیش از هزار آیه از قرآن کریم به این قصه اختصاص دارد ، آماده می کند.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: