پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۶۴۵۱
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۸
ثبت ۱۶۹.۱ میلیمتر بارش در سال جاری در حالی است که در مدت مشابه سال قبل میزان بارش‌های کشور ۲۳۱.۵ میلیمتر بود، به‌عبارتی مقایسه میزان بارش‌های سال جاری و سال گذشته در مدت مشابه، حکایت از کاهش ۶۲.۴ میلیمتری و ۲۷ درصدی بارش‌های کشور دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طبق آمار رسمی دفتر مطالعات پایه آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، از ابتدای مردادماه سال جاری تا پایان دومین ماه تابستان، در مجموع 1.9 میلیمتر بارش در ایران داشتیم. بارش های مردادماه 97 (با ثبت 1.9 میلیمتر) نسبت به بارش های مردادماه 96 (با ثبت 1.1 میلیمتر) رشدی 72 درصدی داشت.

با احتساب بارش‌های مردادماه مجموع بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه 96) تا پایان مرداد 97 به 169.1 میلی‌متر رسید.

ثبت 169.1 میلیمتر بارش در سال جاری در حالی است که در مدت مشابه سال قبل میزان بارش‌های کشور 231.5 میلیمتر بود، به‌عبارتی مقایسه میزان بارش‌های سال جاری و سال گذشته در مدت مشابه، حکایت از کاهش 62.4 میلیمتری و 27 درصدی بارش‌های کشور دارد.

همچنین میزان بارش‌ها در مدت مشابه به‌صورت متوسط در آمار درازمدت 245 میلیمتر بوده که مقایسه میزان بارش‌های سال آبی جاری با متوسط درازمدت نشان می‌دهد که بارش‌های ایران کاهشی 31 درصدی داشته است.

کاهش 31 درصدی بارش ها نسبت به متوسط درازمدت و کاهش 27 درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته در حالی است که فقط یک ماه تا پایان سال آبی جاری (سال آبی 96 - 97) باقی مانده و بعید به نظر می رسد حتی بخشی از این کسری بارش ها در زمان یک ماهه شهریور 97 جبران شود. در واقع سال آبی 96 - 97 با کسری قابل توجه بارش ها و به تبع آن کسری ملموس حجم مجموع ذخایر آبهای سطحی به پایان خواهد رسید و این کسری، تأثیر خود را در تأمین آب کشور در ماههای ابتدایی سال آبی 97 - 98 نیز خواهد گذاشت.

انتهای پیام/

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: