پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۶۴۷۶
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۹
انتشار خبری صبح امروز مبنی بر کشت گلخانه‌ای مواد مخدر با تسهیلات کمیته امداد، واکنش شدید مسئولان این نهاد را در پی داشت.

 * منبع خبر

این خبر از صحبت رئیس‌ جهاد کشاورزی دنا در استان کهکیلویه و بویراحمد گرفته شده بود که گفته بود: «متاسفانه فردی با عنوان اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد امام، تسهیلاتی حدود ۴۰۰ میلیون تومان دریافت و در همان گلخانه، گیاه مخدر ماری‌جوانا کاشته است.»

 فضل‌الله آذرفر با بیان این که این گلخانه از حدود سه سال پیش تعطیل شده است، خاطرنشان کرد: کشت گیاه مخدر ماری‌جوانا در این‌ گلخانه از حدود ۲ ماه پیش آغاز شده و ما نیز واقعا فکر می‌کردیم این کارگاه تعطیل شده است.

 

* تکذیب کمیته امداد

اما  علی اکبر خادمی، مدیرکل طرح‌های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) بابیان اینکه کمیته امداد بین ۳ تا ۵ سال پس از پرداخت وام بر طرح‌های اقتصادی مددجویان نظارت می‌کند، عنوان کرد:  فردی که ماری جوانا کشت کرده است نه مددجوی کمیته امداد بوده و نه کارفرمایی بوده است که تکفل اشتغال مددجویان کمیته امداد را به عهده داشته باشد، به این ترتیب اقدام وی از محل وام‌های کمیته امداد نبوده است. هر گونه ارتباطی را تکذیب می‌کنیم.

* پس گرفتن تسهیلات توسط کمیته امداد

وی با اشاره به ساز و کار پیش بینی شده در مجموعه کمیته امداد درباره هرگونه انحراف در نوع استفاده از تسهیلات پرداخت شده، اضافه کرد: پیش از پرداخت وام نیز تعهدنامه‌هایی از مددجویان گرفته می‌شود که مربوط به حسن انجام کار است تا آنها مکلف باشند تا تسهیلات را در مسیر خودش مورد استفاده قرار دهند. در صورتی که کمیته امداد متوجه شود سوءاستفاده‌ای صورت گرفته است یا به هر دلیل مسیر اشتغال زایی به خطا رفته است -که البته تعداد آن بسیار پایین است-  از همین مسیر قانونی که از قبل پیش بینی شده است، استفاده می‌کنیم.

* سقف وام های میته امداد ۱۰۰ میلیون است نه ۴۰۰ میلیون

خادمی با اشاره به مبلغ وام‌های پرداخت شده از سوی کمیته امداد نیز افزود: سقف وام‌های مددجویان کمیته امداد ۷۵ میلیون تومان است. همچنین تسهیلات کارفرمایی نیز وجود دارد که سقف آن ۱۰۰ میلیون تومان است. یعنی به یک کارفرما ۲۰ میلیون به ازای بکارگیری هر مددجو تا سقف پنج نفر  وام پرداخت می‌شود. بنابراین عدد و ارقامی که نزدیک به ۴۰۰ میلیون عنوان شده و ادعا شده کمیته امداد آن را پرداخت کرده است، در چارچوب وام‌های کمیته امداد نمی‌گنجد.

* تکذیب صحبت‌های منبع خبر

 

مدیرکل طرح‌های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: همچنین فردی که این خبر از وی نقل قول شده است در صحبتی که با مدیرکل کمیته امداد استان کهگیلویه و بویر احمد داشته، صحبتش را تکذیب کرده و گفته که منظورش مجموعه کمیته امداد نبوده است. ما هم این خبر را تکذیب می‌کنیم.

* تکذیب دادستان

دادستان شهرستان دنا پس از انتشار این خبر ضمن اعلام دستگیری این فرد عنوان کرد: کشت این گیاه مخدر در هفت هکتار صحت ندارد و در حدود یک هکتار این کشت انجام گرفته است.

 

انتهای پیام/

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: