پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۱۶۴۹۲
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷
مدیرآبفای شهر صفادشت:
مدیرآبفای شهرصفادشت آموزش برای مصرف صحیح آب، تامین آب کافی برای جمعیت شهر، توزیع مناسب در وسعت منطقه و برنامه مناسب برای آینده را پیگیری می کند.


به گزارش گیتی آنلاین مدیرآبفای صفادشت گفت: ما مصرف صحیح آب را به وسیله بروشورهایی که به مردم ارائه می کنیم آموزش می دهیم. وی افزود: همچنین ما یک جلسه در نماز جمعه صفادشت توصیه های لازم را به مردم ارائه کردیم. همینطور امام جمعه شهر هم در این زمینه ما را حمایت می کند و مباحث مربوط به صرفه جویی در آب شرب را با مردم مطرح می کند.

دو سال است که دولت هیچ بودجه ای را به مسکن مهر اختصاص نداده است

براتی گفت: جمعیت شهرصفادشت بیش از سی هزار نفر است.

مدیرآبفای صفادشت درباره اعتبارات تخصیص یافته به مجموعه فعالیت های آب و فاضلاب شهر صفادشت گفت: برای ساخت تصفیه خانه طبق قرارداد 15 میلیارد تومان به پیمانکار پرداخت شده است. وی ادامه داد: حدود 40 میلیارد تومان برای شبکه گذاری آب انجام شده و حدود 60 میلیارد هم شبکه گذاری فاضلاب هزینه داشته است وی توضیح داد که ساخت شبکه فاضلاب هزینه برتر از آب است.

محمد براتی در ادامه مطرح کرد: ما در حال حاضر برای اینکه بتوانیم زیرساخت‌ها‌یمان را کامل کنیم به لحاظ هزینه حفر چاه و مخازن حدودا به 30 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که البته در حال حاضر 2 سال است که اعتبارات مسکن مهر صفر شده است و دولت هیچ بودجه ای به ما تخصیص نداده است.

تزریق آب از سد کرج نداریم

محمد براتی درباره تزریق آب سد کرج در آب شرب منطقه صفادشت گفت: کشاورزان منطقه از گذشته حق آبه ای از سد کرج داشته‌اند که مربوط به زمان مدیریت من نیست. جاهایی را تعبیه کردن که حق آبه کشاورزان از طریق کانال FCU وارد شهر صفادشت می شود. وی ادامه داد : در فصل تابستان باغات و مزارع به وسیله آن آبیاری می شود و در فصل زمستان شهرداری آن آب را به سفره شهر تزریق می کند و آب و فاضلاب از این محل هیچ حق آبه ای ندارد.

رئیس سازمان آب و فاضلاب صفادشت تأکیدکرد: ما فقط می توانیم از آب چاه استفاده کنیم و به هیچ عنوان آب های سطحی به ما تخصیص داده نمیشود زیرا که مصرف آب در شبکه آب و فاضلاب آب شرب است و ما تصفیه خانه نداریم. از آب چاه استفاده می کنیم که به صورت طبیعی تصفیه آن انجام میشود و فقط ما برداشت می کنیم و گندزدایی و کارهای بهداشتی انجام می شود و وارد شبکه توزیع می شود.

در آب چاه های صفادشت با مشکل نیترات مواجه نیستیم

مدیرآبفای شهرصفادشت در خصوص کیفیت آب شرب منطقه گفت: ما وقتی چاه را حفر می کنیم واحد کنترل کیفیت ما هم به لحاظ میکروبی و هم به لحاظ کیفیت و سختی، آب را قبل از اینکه به مدار وارد شود و مورد بهره برداری قرارگیرد آزمایش می کند و به هر دلیلی که آب مشکل داشته باشد چاه پلمپ می شود و اجازه بهره برداری داده نمی شود.

وی افزود: ما هفته ای سه نوبت کیفیت آب را نمونه گیری می کنیم. براتی تاکیدکرد: این نمونه گیری از قسمت مشخصی نیست از سرچاه، از شبکه توزیع نمونه های مختلف می گیریم هم به لحاظ کیفی و هم به لحاظ میکروبی آب را آزمایش می کنیم.

وی ادامه داد: علاوه بر ما آبفای استان تهران هم نمونه گیری‌های خودشان را انجام می دهند.

براتی درباره ادعاهای افراد معمولی متذکر شد: اولا هر آزمایشگاهی مورد تایید نیست و بعد هم تجهیزات آزمایشگاهی که بتواند املاح آب را اندازه گیری کند هزینه بالایی دارد و هیچ آزمایشگاهی به صورت خصوصی این کار را انجام نمی دهد.

وی تاکید کرد: ما یک ناظر سوم خارجی داریم و آن شبکه بهداشت و درمان است که به صورت مستمر و روزانه هم از نظر کلر و هم از نظر نمونه گیری به طور مستقل از سازمان ما آزمایشگاه معتبر خودشان را دارند. مکاتبات کیفیت آب مستقیما یک نسخه برای بنده می آید و یک نسخه هم برای آقای فرماندار.

مدیرآبفا گفت: کیفیت آب خیلی مهم است و اگر در حد استاندارد نباشد ما مجبوریم چاه را از مدار خارج کنیم.

مدیر آبفای صفادشت تصریح کرد: خدا را شکر چاه های ما در این منطقه در حد مطلوب است و ما از نظر وجود نیترات و سختی آّب مشکلی نداریم و می توانم بگویم کیفیت آب صفادشت در حد عالی است.

سامانه تلفنی برای گزارشات مردمی داریم

وی در مورد نحوه بازخورد گرفتن از مشترکین گفت: ما اشکالات را در اولین گام از طریق نمونه گیری خودمان متوجه می شویم. راه دیگر این است که مشترکین به سامانه تلفنی ما گزارش کنند که پیامک آن برای خودم می آید. و راه سوم سایت ماست.

براتی ادامه داد: در صورت رویت چنین گزارشی امداد حوادث برای بررسی و شناسایی مشکلات اعزام می شود.

مسئله شن دهی آب تا پایان آبان ماه حل می شود

وی در مورد وجود ماسه در آب گفت: چاه های ما ماسه دهی دارد و من انکار نمی کنم. به هرحال چاه های ما 150 متر زیر زمین است و بالاخره توی لایه های زمین می تواند یک اتفاقاتی بیفتد.

وی مشکل مسکن مهر اینطور مطرح کرد: مشکلی که ما داریم مسکن مهر مستقیم داخل شبکه است و این موضوع مشکل ما را دو چندان کرده و ما داریم مشکلات را یک به یک و کوچه به کوچه حل می کنیم.

وی وعده داد : در مورد موضوع شن دهی، با شستشوی شبکه و شیرهایی که تعبیه می کنیم در صدد رفع مشکل هستیم و تا پایان آبان ماه مشکل شندهی را حل می کنیم.

قطعی آب طولانی و غیرمتعارف در مسکن مهر نداریم

مدیرآبفای صفادشت در مورد قطع شدن آب اظهارداشت: هم به خاطر افت شدید تولید آب و هم به خاطرقطع شدن برق بود که آب قطع می شد. ما مجبور شدیم که با رایزنی و به صورت امانی چاه دیگری را وارد مدار کردیم تا مشکل مان حل شد و تامین آب مسکن مهر فعلا مرتفع شد.

وی گزارش داد: از سال گذشته تا حالا در شهر صفادشت سه تا حلقه چاه حفر و تجهیز کردیم در مسکن مهر هم یک حلقه چاه وارد مدار کردیم یک حلقه چاه هم انشاءالله تا آخر سال وارد مدارمیشود.

براتی در ادامه گفت: مجموع چاه های مسکن مهر 6 تا شده و در حال حاضر ما هیچ مشکلی در بحث تامین آب صفادشت نداریم. موتورهای ما هم دیزل ژنراتور هستند، وقتی برق قطع می شود دیزل ها روشن می شود و توزیع آب شرب اتفاق می افتد. و در حال حاضر ما مشکل تامین آب در مسکن مهر نداریم مگر اینکه برق قطع شود یا شکستگی لوله ایجاد شود.

از دیگر کارهایی که آبفای صفادشت انجام داده افزایش ظرفیت ذخیره آب از 6000 مترمکعب به 11000 مترمکعب بوده است که این امر را به لحاظ مدیریت بحران در شرایطی مثل زلزله مفید است.

وی اظهارامیدواری کرد: درصورتی که طرح آبرسانی ما انجام شود به لطف خدا مشکل تامین آب مسکن مهر برای همیشه حل می شود.

پساب تصفیه خانه صفادشت در اختیار شهرداری قرارمی گیرد

مدیرآبفای صفادشت در مورد تصفیه خانه فاضلاب هم گفت: تصفیه خانه شهر صفادشت با ظرفیت 7800 مترمکعب پساب تولید می کند که یک مدولش با ظرفیت 4000 مترمکعب وارد بهره برداری شده است و داریم با شهرداری به توافق می رسیم که آب را برگردانیم توی سفره ها برای فضای سبز استفاده شود.

سطح آب در منطقه صفادشت به شدت پایین آمده است

از صحبت های دیگری که در خلال گزارش عملکرد مدیر سازمان آبفای شهرصفادشت حائز اهمیت بود مسئله کشاورزی در منطقه بود.

براتی گفت دشت شهریار از سال 47 دشت ممنوعه بوده و حفر چاه به جز آب شرب مجاز نیست. در این راستا سازمان آب منطقه ای حدود 100 حلقه چاه غیرمجاز را پر کرده است و دیگر اجازه حفر چاه نمی دهد و همینطور وقتی چاهی خشک می شود دیگر امکان جابه جایی وجود ندارد.

همچنین وی اظهارداشت: در منطقه ما استفاده از آب شرب برای انجام کار صنعتی درصد بسیار پائینی دارد و چیزی حدود 10 تا 15 درصد بیشتر نیست.

مدیرآبفا گریزی هم به مسئله کشاورزی در منطقه زد و گفت: در منطقه ما 90 درصد آب صرف کشاورزی میشود و کشاورزی در منطقه صفادشت از گذشته گندم و ذرت بوده است که تا حال ادامه دارد و آبیاری نیز به صورت غرقابی است و آبیاری قطره ای اینجا نداریم.

وی خاطرنشان کرد: سطح آب در این منطقه پائین آمده در گذشته سطح آب در منطقه 30 تا 40 متر بوده حالا شده 120 متر و در برخی جاها من چاه 150 متری سراغ دارم که خشک شده است.

نغمه علی بیک زاده
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: