پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۶۵۲۷
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۶
منطقه سیستان طی هفته گذشته شاهدطوفانی سهمگین بود که آخرین بار طوفانی با این ابعاد فقط در 33سال قبل ثبت شده بود
گیتی آنلاین - فرشته بامری   طوفان در منطقه سیستان 19 بارقدرتی فراتر از 100 کیلومتر در ساعت به خود گرفت تا به هیولایی مخرب تبدیل شود.

این توفان بی رحمانه خاک سرزمینم را در هوا می پراکند و در جاده ها، معابر و کوچه ها چونان جولان می داد که گویی در حال بلعیدن و هضم این کهن بوم و بر است.

وقتی در برابر این طوفان قرار می گرفتی هر دم بسویی کشیده می شدی و این توفان پرقدرت  به پر و بالت می پیجید تا رخت از تنت جدا شود،  آنقدر اژدها سخت گرفته بود که دیگر حوصله پیکار با او را نداشتی و لاجرم خانه را بر کوچه و خیابان و کار و تلاش ترجیح دادمی و این یعنی این طوفان نمی گذارد که قوت روزانه ات را تامین کنی.

من به چشمم دیدم که چگونه نخل های سر به فلک کشیده در مقابل این توفان به ستوه آمده بودند و همانند گهواره ای به این سو و آن سو کشیده می شدند و  درختان سرزمینم در نبردبا غول تاریکی سر تواضع فرود آورده بودند، تا بلکه این طوفان مهیب از سر بگذرد.

 

دیر وقتیست که طعم واقعی آبها و نان ها از یاد مردم سیستان رفته است

 

دیوی بنام گردو خاک از درب منازل، پنجره ها  و گاهی حتی از در بسته نیز عبور می کرد، تا میهمان ناخوانده شود.

و صبحدم  که از خواب بر می خیزی لایه ای از گردو غبار میهمان خانه ات شده  و اسباب نان و قوت ات آغشته به خاک است تا حتی غذایت هم با  چاشنی گردو غبار طبخ شود و طعم ها همه خاک شود.

و اما دیو تاریکی ...

او به پای کوبی مشغول بود و تو دوست داشتی در خانه کاهگلی بنشینی در ها را ببندی و صوتی را برگزینی تا دیگر حتی زوزه  سرسام آور او را نشنوی اما او وحشیانه درهای بسته را نیز به صدا در می آورد و از میان درزها می گذشت تا آرامش شب و روز را با عربده کشی هایش از تو سلب کند.

اینجا طوفان حتی به گنجشگهای بی آزار هم رحم نمی کند

خانه اش را طوفان از دل گزهای صبور در هم شکسته، و  او سرد و خموش دور از آغوش بهار روزگار می گذراندو می رود تا نغمه سرایی هم از یادش برود.

گنجشکان سرزمینم زندان قفس را در این هوا ترجیح می دهند و به خانه های کاهگلی پناه می برند،  این دیو تاریکی لانه های ساخته شده از برگ گل سنجد و بادامک را درهم شکسته  و گنجشگان تازه به دنیا آمده را آبستن مرگ کرده است.

دیگر سخن نمی گوید سیستان با من، هامون با من، گنجشک با من، اینجا پروانه ها هم به ستوه آمده اند.

  بساط گیاهان، ماهیان و پرندگان  اینجا برچیده شده است تا  دیگر ماوایی برای  صدها هزار پرنده و ماهی نباشد و نیزارها فراموش شوند، اینجا همه چیز رو به نابودی است و از بقا تا فنا فاصله ای نیست.

چند روز بدون امپراطوری باد در سیستان

به نقل از ایرنا- رئیس شبکه پایش هواشناسی گفت : از ابتدای امسال تا کنون از ایستگاه هواشناسی زابل 130 روز پدیده های خاکداری نظیر باد و گردوخاک، توفان و گردوخاک و انواع گرد و غبار گزارش شده است که به نسبت روزهای باقی مانده از سال جاری قابل توجه است.

دیانتی افزود: در این 130 روز حدود 85 روز دید افقی به 5000 متر یا کمتر از آن رسید و حداقل 21 روز توفان شن یا گردوخاک گزارش شده است.

وی ادامه داد: در این مدت حداقل 26 روز بیشینه سرعت وزش باد بین 100 تا 122 کیلومتر بر ساعت بوده و حداقل 21 بار پدیده توفان شن یا گردوخاک گزارش شده است.

وی تصریح کرد: به لحاظ علمی توفان و گردوخاک، پدیده ای است که به سبب وزش باد شدیدی که حداقل سرعت آن 54 کیلومتر بر ساعت است، دید افقی را به زیر هزار متر کاهش می دهد اما در روزهایی که توفان و گردوخاک در زابل رخ داده گاهی سرعت وزش باد به 120 کیلومتر بر ساعت رسیده و دید افقی نیز به 150 متر کاهش یافته است.

دیانتی ادامه داد: این شرایط چند روز غلظت ذرات معلق در هوا را تا بیش از 60 برابر حد مجاز افزایش داد.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: از ابتدای امسال 122 روز بیشینه سرعت وزش باد در زابل بیش از 70 کیلومتر بر ساعت بوده است و در اکثر قریب به اتفاق این روزها به سبب خیزش گردوغبار از کیفیت هوا کاسته شد و دید افقی نیز کاهش یافت.

وی با بیان اینکه هنوز بادهای 120 روزه شمال استان ادامه دارد، افزود: به صورت معمول بازه زمانی فعالیت وزش بادهای 120 روزه از نیمه های اردیبهشت هر سال تا اواسط شهریورماه است اما بررسی های آماری نشان می دهد در فصل پاییز و اواخر زمستان نیز با تغییر الگوی های سینوپتیکی با توجه به ژئومورفولوژی منطقه، بادهای شدیدی رخ می دهد که سبب خیزش گردوغبار و کاهش کیفیت هوا می شود.


80 روز از 93 روز با دمای بیش از 40 درجه سپری شد

دیانتی درباره وضعیت دمایی زابل در سه ماهه منتهی به شهریور امسال گفت: از خرداد تا پایان مرداد امسال بیشینه دمای هوای زابل در 81 روز بیش از 40 درجه سلسیوس شده است. یعنی فقط 12 روز دمای هوا در این سه ماه زیر 40 درجه بوده است.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: در همه روزهای تیرماه دمای هوای زابل بین 41 تا 47 درجه سلسیوس بوده که همزمان در 25 روز با باد و گردوخاک همراه شده است.

وی با بیان اینکه در مرداد ماه نیز 27 روز دمای هوای زابل بیش از 40 درجه سلسیوس بوده است، ادامه داد: 29 روز از این ماه در زابل با پدیده باد و گردوخاک همراه بوده است.

حواس آسمان پرت است پرت این گوی شیشه ای غبار گرفته

در این گوی شیشه ای نه زمستان، زمستان است و نه تابستان،  بهار و پائیزش را هم مپرس که در این هیاهو گم شده است.

آری مردم سیستان خوشبختی شان کال مانده، سر بر زانوی ترک خورده سیستان گذاشته  به یاد می آورم غربت دستهای مردمان این دیار را

و چه تلخ دیدم روزگار طلایی این مرزو بوم را که حالا می رود تا جور ناملایمات را به تنهایی بکشد.

بیا و مرا یاد کن  تا رستم دستانم آرزو باشد.

نویسنده:فرشته بامری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: