پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۶۸۲۱
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۹
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از ۸میلیارد دلار ارز برای ارائه به بازار ثانویه آماده شده و به صرافی‌ها نیز اجازه داده شده تا به واردات ارز و طلا مبادرت کنند.

محمدرضا پورابراهیمی پس از نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با رئیس کل بانک مرکزی گفت: فضای مثبت تعاملی و همدلی بین کمیسیون اقتصادی و بانک مرکزی برای مدیریت امور بانکی و ارزی کشور وجود دارد و اگر در گذشته به سیاست‌های ارزی و عملکرد مدیریتی نقد جدی وارد می‌شد، امروز فضای همکاری‌ها عمدتاً روی راهکارهای اجرایی برای رفع مشکلات است.

وی درباره مهمترین محورهایی که در نشست مشترک اعضای کمیسیون اقتصادی با رئیس بانک مرکزی مورد بررسی قرار گرفت افزود: در این جلسه توافق شد صرافی‌ها مجاز به واردات ارز و طلا به کشور شوند، در حالی که قبلاً این موضوع ممنوع بود و هرگونه وارداتی قاچاق محسوب می‌شد، در این رابطه صرافی‌ها مجاز شدند که به‌صورت قانونی طلا به کشور وارد کنند و حمایت از سوی بانک مرکزی نیز انجام خواهد شد.

پورابراهیمی ادامه داد: روان شدن فعالیت‌های بازار ثانویه ارز نیز در دستور کار قرار گرفت چرا که تاکنون این بازار به‌دلیل نبود زیرساخت‌ها خیلی فعال نشده بود و امید است که حرکت در این بازار استمرار یابد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس همچنین اعلام کرد: براساس اطلاعاتی که داریم بیش از 8 میلیارد دلار ارز برای ارائه به بازار ثانویه آماده شده و این در حالی است که برآورد می‌شود مجموع تقاضاها حدود 4 میلیارد دلار باشد و این بیانگر این است که منابع ارزی در بازار ثانویه نسبت به بازار اولیه بالاست.

وی در ارتباط با تخصیص ارز مسافری، دانشجویی و بیماران هم گفت: متأسفانه به‌دلیل تأخیر بانک مرکزی در مداخله و مدیریت بازار، هفته گذشته بازار با روند افزایش روبه‌رو شده و این در حالی است که حجم مبادلات درخصوص ارزهای مذکور حدود 3 درصد بوده، یعنی حدود 97 درصد ارز تخصیصی مربوط به بازارهای اولیه و ثانویه است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه حدود 5.5 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی از اول امسال تاکنون اختصاص یافته و انجام این مهم در حال استمرار است اضافه کرد: عددهای مربوط به نرخ ارز در بازار غیررسمی تحت تأثیر قیمت‌های ارز برای نیاز 3درصدی است که باید با مدیریت بانک مرکزی این موضوع حل شود.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون نرخ‌های بالای ارز با شاخص‌های اقتصادی تطابقی ندارد و مطمئن هستم ظرف هفته آینده شرایط سیاست‌های ارزی ارتقا می‌یابد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره بار روانی نرخ ارز در بازار غیررسمی و برنامه‌های دولت و مجلس برای مهار این جو روانی گفت: بار روانی و رسانه‌ای مربوط به نرخ ارز که حدود 3 درصد تقاضای بازار را تشکیل می‌دهد، بالاست و انتظار می‌رود بانک مرکزی به این وضعیت رسیدگی کند و با توجه به توافق انجام‌شده، ذخایر بانک مرکزی نباید تحت هر شرایطی در اختیار بازار قرار بگیرد، اما منابع ارزی در اختیار دولت و بانک مرکزی این قابلیت را دارد که از جانب دولت برای مدیریت بازار به‌کار گرفته شود. در هر صورت برداشت ناصحیحی از رفتار بانک مرکزی انجام شد، و توافق شد که بانک مرکزی از محل منابع ارزی به بازار ورود کند، البته این کار آغاز شده است.

به گزارش تسنیم، این نماینده مردم در مجلس دهم تأکید کرد: امروز این توافق انجام شد که بانک مرکزی با به‌کارگیری تمام ظرفیت‌های حاصل از منابع ارزی صادرات نفتی و غیرنفتی به بازار ورود کند و با توجه به توافقات انجام‌شده پیش‌بینی می‌شود شرایط بازار ارز در روزهای آینده بهتر شود.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: