پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۷۰۵۵
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۹
در شست مشترک با وزیر تجارت و صنعت افغانستان مطرح شد:
در نشست مدير کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان با همایون رسا وزير تجارت و صنعت افغانستان و سیدیحیی اخلاقی رئیس بخش ترانزیت وزارت تجارت و صنعت افغانستان در کابل؛ راهكارهاي تسهيل و تجاري سازي دالان ترانزيتي چابهار و رونق تجارت از طريق اين بندر مطابق با اهداف توافقنامه چابهار در كابل مورد بررسي قرارگرفت.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین - در این دیدار بهروز آقایی مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار برای کشور دوست و‌ همسایه افغانستان نزدیکترین فاصله به بازارهای هدف و بازارهای بین المللی است.
وی افزود: توجه به بهره برداری از فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار حلقه جدیدی از حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا در دریای عمان شکل گرفته است و امکان انتقال کانتینر به صورت فیدری از سایر بنادر به بندر چابهار و همچنین ترانشیپ کالا از چابهار به سایر بنادر فراهم گردیده است.
وی با اشاره به تاثیر هزینه های عمومی شامل «هزینه های حمل دریایی، حمل زمینی، هزینه های بندری، انبارداری، ترخیص گمرکی» بر قیمت تمام شده کالاهای حمل شده یکی از مهمترین مولفه ها در تعیین کریدورها و مسیرها در حمل و ‌نقل بین المللی کالا؛ مدیریت در کاهش هزینه های عمومی از مبادی به مقاصد تجاری دانست و اظهار داشت: چابهار در کریدور ترانزیتی حمل و نقل شمال-جنوب و کریدور اوراسیا قرار دارد که کریدور حمل و نقل شمال-جنوب هند را از طریق خلیج فارس و دریای عمان با گذر از ایران و دریای خزر با عبور از روسیه و سن پطرزبورگ به شمال اروپا متصل می کند.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: موافقتنامه چابهار با اهداف ایجاد دالان حمل و نقل قابل اعتماد به منظور حمل و نقل و گذر روان کالا و مسافر از طریق بندر چابهار، بهینه سازی هزینه های حمل و نقل به افغانستان، تسهیل دسترسی به بازارهای بین المللی، تامین امنیت و ساده سازی تشریفات حاکم بر حمل و نقل بین المللی کالا بین سه کشور امضا شده است.
آقایی با اشاره به اینکه این موافقتنامه برای عضویت هر کشوری مفتوح می باشد اظهار امیدواری کرد برنامه ریزی برای عضویت سایر کشورها از قبیل عمان و کشورهای CIS بستر مناسبی برای همبستگی تجاری کشورهای منطقه از قابلیتها و ظرفیتهای یکدیگر خواهد بود.


نویسنده:فرشته بامری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: