پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۱۷۱۰۶
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷
خبرهای خوشی در راه است
زیبایی و شکوه آثار هنرمندان صنایع دستی و حتی ابنیهء تاریخی اصفهان چنان بیننده را مفتون می سازد که حتی برای شهروندی که سالها در کنار این آثار بدیع زندگی کرده است نه تنها خسته کننده نیست بلکه با هر بار مشاهده مکرّر، راز و رمزهای تازه و شگفتی را کشف می کند.

از خانه که بیرون آمدم، تا جلوی ایستگاه اتوبوس چنان لبخند کشداری روی لبهایم بود که آدم های روبرویم را نیز به خنده می انداخت، حالا اینکه چه فکری راجع به من می کردند،بماند .

مهم این بود که من سراسر وجودم پر شده بود از شوق و اشتیاق برای دیدن مکانی زیبا که تاریخ شهرم را در آن به نمایش گذاشته بودند و از طرفی این مجموعه بی نظیر میزبان هنرمندانی از سراسر ایران عزیزمان بود که دستانشان هنر خدایی داشت.

در همین افکار و همچنان خنده بر لب بودم که صدای با کلاس خانمی از بلندگوی اتوبوس صدا زد: ایستگاه بعدی،میدان امام حسین .

خودم را جمع و جور کردم و به طرف خیابان سپاه به راه افتادم ،در راه از کنار نرده های زیبای عمارت رد می شدم و با دقت به باغ داخل آن نگاه میکردم، پیش خودم گفتم:این شاه عباس هم عجب کیفی می کرده توی این باغ و بستان ها!!

وقتی به در باغ موزه رسیدم بنرهای نمایشگاه صنایع دستی بر سردر آن خودنمایی می کرد،نمایشگاه ملی صنایع دستی اصفهان ، نمیدانم چرا هرگاه نامی از شهرم را در جایی می خوانم یا میبینم ناخودآگاه بغضی برگلویم چنگ میزند،مادرم می گوید به خاطر داغیست که نبود زنده رودمان بر دل مردم شهرگنبدهای فیروزه ای نهاده است.

درآهنی و قدیمی بزرگ وسنگینی که در ورودی عمارت چهلستون بود را به سختی هل دادم و وارد شدم،چه زیبایی وصف ناپذیری دارد این باغ موزه،سنگ فرش های قدیمی ناخودآگاه انسان را می برد به گذشته های زیبای این باغ،به فیلم و سریال های جالبی که درباره آن ساخته شده است.

به روبروی ایوان که رسیدم بی درنگ متوقف شدم ،نگاهی عمیق به سرتاسر آن انداختم  ،مثل همیشه با شکوه ،هرچند دیدن داربست های اطراف آن کمی توی ذوق میزد اما بازهم ارزش دیدن را داشت.

روبروی ایوان حوض زیبا و بزرگ عباسی که با انعکاس ستون های ایوان ،نام چهلستون را معنا می بخشد.

صدای تق وتق بلندی افکارم را پاره میکند، صدای قلم زدن هنرمندان چیره دست قلمزنی اصفهانی بودکه در اولین غرفه با قاب های بی نظیر وعالی چشم وگوش را نوازش می کردند.

همینطور که پیش می رفتم ،بوی لذت بخش گل تازه بر مشامم خورد،بله غرفه سفال بود و مرد سفالگری که جلوی غرفه اش کوزه های زیبا می ساخت و مردم میتوانستند این هنر ستودنی را از نزدیک ببینند.

 هرچه پیش تر رفتم هنر هنرمندان زیادی را دیدم که از سرتاسر ایران با پوشش و لهجه خاصشان زینت بخش این نمایشگاه شده بودند،بسیار حس خوبی بود در کنارآنها ماندن و دیدن و لذت بردن از هنردستان هنرمندشان.

زیبایی و شکوه آثار هنرمندان صنایع دستی و حتی ابنیهء تاریخی اصفهان چنان بیننده را مفتون می سازد که حتی برای شهروندی که سالها در کنار این آثار بدیع زندگی کرده است نه تنها خسته کننده نیست بلکه با هر بار مشاهده مکرّر، راز و رمزهای تازه و شگفتی را کشف می کند.

بی مناسبت نیست که ((نصف جهانش)) نامیده اند و ازهزار سال پیش این شهر پذیرای جهانگردان و سیاحان بی شماری بوده که هر یک به زبانی عظمت و زیبایی شهر و بناهای آن را ستوده اند.

به عنوان مثال ،ناصر خسرو شاعر و یکی از تیزبین ترین جهانگردان عالم که به خوبی می دانست از میان آن چه در سفرهایش مشاهده می کرد چه مطالبی را باید انتخاب کند و بنویسد که خوانندگانش احساس کنند که شخصاً با او همراه اند و همه چیز را به چشم خود می بینند دربارهء اصفهـــــانی که دیــــدار میکرد می نویسد : * شهــــری است بر هامون نهاده با حصاری محکم و بسیار بلند محصور شده و دوازده دروازه دارد * جویهای آب روان در تمام شهر حفرشده و خانه های آن زیبا*
اما حیف و صد حیف که جویبار هایش همه خشک و زاینده رود خیلی وقت است که نمی زاید. 

نمایشگاه را دیدم و لذت بردم اما با کمی دقت نظر و پرس وجو از مردم دریافتم ،اصفهان که ما پایتخت فرهنگ وتمدن ایرانی اش می خوانیم ،ذره ایست از دریای خروشان کشورپرافتخارمان ایران.

میراث فرهنگی هر ملت، مظهر دانائی و هویت و فرهنگ آنها در طول تاریخ و نمایی از ذوق و سلیقه ی مردم در هر عصر و دوران است. اما نکته مهمتر، نگهداری و پاسداری صحیح از آن میراث است تا به نسلهای آینده منتقل شود و بر کسی پوشیده نیست، این میراث نه فقط ارزش والایی در انتقال فرهنگ به نسلهای بعدی دارد، بلکه بدون شک، نگهداری و تبلیغ مناسب میراث فرهنگی باعث جذب توریست چه داخلی و خارجی و در نهایت رونق مالی شهرهایی است که دارای آن میراث باشند و این نکته ای است که در بررسی شهرهای سنتی به وضوح قابل مشاهده است. 

میراث فرهنگی شامل آثار تاریخی و باستانی، میراث طبیعی و میراث معنوی بیانگر ارزشهای حاکم بر سرزمین ایران است و بخشی از آن که بعنوان صنایع دستی مطرح است با توجه به اهمیتی که سوغاتی برای گردشگران  بعنوان نشانه ای از حضور در یک منطقه باستانی دارد، اهمیت استراتژیک آن قابل درک است در کنار نقش مهمی که در ایجاد اشتغال و پر کردن اوقات بیکاری فصلی روستاییان ایفا می کند. 

صنایع دستی به عنوان بخشی از میراث معنوی، تبلور تعامل فرهنگ و محیط طبیعی و تجلی ذوق و خرد و خلاقیت و دانش و نوآوری محسوب میشود که نیازمند حمایت، حفاظت و ارج گذاری است. ملتی شایسته احترام و جاودانگی در طول تاریخ است که ارزشهای مادی و معنوی خود را پاس بدارد. 

با توجه که فرموده رهبر عظیم الشان کشورمان ،امسال را سال حمایت از کالای ایرانی نامیدند،این موضوع را می توان به عنوان قدمی جدید در پیشرفت اقتصاد کشور و حمایت از کالای ایرانی دانست و متبلور این است که ایرانی جماعت با تحریم و بستن کارخانه های صنعتی ،نا امید نمی شود.

اگر از در مشاغل دولتی بیرونش کنید از در صنعت گردشگری وارد می شود و با سربلندی فریاد من یک ایرانی ام وگردشگری را دوست دارم سر می دهد.

به دور از هرگونه شعارمی توانیم بگوییم که این یک خبر خوب است در این اوضاع نا به سامان که با ورود به صنعت گردشگری و صنایع دستی ،به خوبی خواهیم توانست اقتصاد کشورمان را متحول کنیم.

و خوب ترین خبر اینکه نوزدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی اصفهان در حالی به اتمام رسید که طی شش روز فعالیت هنرمندان دراین نمایشگاه و براساس آمارهای موجود، هنرمندان صنایع دستی کشور مبلغی در حدود 7 میلیارد و 500 میلیون ریال فروش نقدی و همچنین رقمی بالغ بر 2 میلیارد و 500 میلیون ریال ثبت سفارش صنایع دستی داشتند. بنابراین می‌توان گفت که در مجموع هنرمندان مبلغ 10 میلیارد در این مدت فروش داشته‌اند. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 15 درصد رشد را نشان می‌دهد.

این یک قدم بزرگ است برای ما ،رفتن در مسیری که به موفقیت در عرصه گردشگری و صنایع دستی آنهم با حمایت از کالاهایی که هموطنان هنرمندمان تولید کرده اند،ختم می شود و از نشانه هایش هم می توان به تولید ارز خارجی ایجاد شغل جدید و فرصت های شغلی اشاره کرد که ،همچنین ارائه زیرساخت های جدید برای استفاده های غیر توریستی ایجاد تجارت، درآمد و کارآفرینی مخصوصا در بخش های کوچک کسب و کار را نیز به همراه خواهد داشت. «پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:زهراشیرانی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: