پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۷۴۶۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۳
سوگواری عاشورایی بوشهری ها از دریچه دوربین آنالوگ
سه هنرمند عکس‌های خود از مراسم سوگواری سنتی عاشورا در بوشهر را به صورت گروهی به نمایش می گذارند.

به گزارش روابط عمومی، مراسم افتتاحیه نمایشگاه گروهی عکس "بادِ شمال" همزمان با جمعه 6مهرماه از ساعت 16 الی 20 در گالری وارطان با حضور هنرمندان و علاقمندان افتتاح می شود.

شاهین کمالی، هومن نجفی و محمد شریفیان 3 عکاسی هستند که با سفر به بوشهر و حضور در مراسم سنتی عزاداری مردم این شهر که هر ساله مورد توجه هنرمندان، فیلمسازان و عکاسان است، با دوربین های آنالوگ تصاویری را به صورت مجموعه ثبت کردند.

در قسمتی از متن بیانیه این نمایشگاه آمده است :

بادِ شُمالْ از گذشتههایِ دور نقشِ مهمّی در زندگیِ مردمِ بوشهر ایفا میکرده است. بادبانهایِ براَفراشته و دریانوردانی که نه تنها نانِ مَعاششان، بلکه پارههایی از فرهنگِ چندضلعیشان را نیز، از دریا و مسیرهایِ آبی صید می کردند، از شِبْهِ قارّۀ هند در آسیا تا زَنْگِبار در قارّۀ آفریقا.

بادِ شُمال شاید نقشِ تجاری و مَعیشتیِ دیروزِ خود را در میانِ این مَردُمان کُهن از دست داده بوده باشد، امّا نقشِ فرهنگیاَش همچُنان پابرجاست، اسطورهها و افسانههایِ بادِ شُمال در جهان و جانِ مردُمِ بوشهر رُسوخ کرده است. بَخشهایی از مراسمِ عزاداریِ آیینیِ این مَردُمان برآمده از سَفَرهایِ دریایی، و تأثیر و تأثّر و بده بستان با فرهنگهایِ دیگر است. به همین سَبَبْ موسیقی و مراسمِ آیینیِ عزاداریِ ایشان با دریا و بادِ شُمال نسبتِ وسیع و عَمیقی دارد.

سه گانۀ: "سُکون، ضرب‌آهنگ، خَلسه"، شاید قَرابتی داشته باشد با سه گانۀ: "دریا، اسطوره، و بادِ شُمال". 

گفتنی است، نمایشگاه گروهی عکس "باد شمال" از 6 مهرماه ساعت 16 الی 20 افتتاح می شود و تا 15 مهرماه در گالری وارطان واقع در تهران، ميدان فلسطين، خيابان طالقاني غربي، پلاك ٥١٤، خانه وارطان برپاست.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: