پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۷۴۶۹
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۶
دنیای هنرهای تجسمی
تابلو "یا ثارالله"، روایت کل تاریخ دشت نینوا است.

تابلو "یا ثارالله" اثر ناصر پلنگی را نمی‌دانم ظهر عاشورا بخوانم یا شام غریبان و یا تنهایی مسلم ابن عقیل، پیک و امین اباعبدالله الحسین! در واقع، احساس می‌کنم تابلو "یا ثارالله"، روایت کل تاریخ دشت نینوا است.

شمع‌هایی که سرشان چیده شده است و فروغی ندارند. کبوتری (مسلم ابن عقیل) که سایه‌ی سرخی بالش را فرا گرفته تا شمشیری که پیکانش سرخ است. استفاده از حداقل رنگ‌های ممکن در این تصویر که البته عمده‌ی آن، به کارگیری از رنگ گرم است ولی چقدر خوب یک رنگ سرد در این تابلو چشم‌نوازی می‌کند؛ استفاده از رنگ سبز در کبوتر و شمع سفید به کمترین میزان، بیشترین تأثیر را بجا گذاشته است.

این سبز، مرا به یاد میراث پیامبران می‌اندازد و سفیدی ردای امام؛ تصویر کفن‌پوشانِ صدر اسلام و مؤمنان پیغامبر اسلام (ص) است که در غزوات، سفید به تن می‌کردند.

اکنون به این می‌اندیشم که چه زیبا و اندیشمندانه ناصر پلنگی این تابلو را نقش کرده است. به عقیده‌ی اینجانب، پلنگی بر این باور بوده‌است که امام می‌دانسته‌اند که در این نبرد (نبرد مرگ و خون) به شهادت خواهند رسید و به پیشینیان خویش در فردوس برین عروج خواهند کرد؛ کبوتر می‌تواند این را هم نمایان کند.

درست است که شمع سفید، مقراضش چیده شده و نوری از خود ندارد ولیکن در بالای تصویر خورشید بر او می‌تابد تا نمایانگر کلام‌ الله "الله نور السّماوات و الأرض" باشد.

همچنین، شمع‌های قرمز به مانند شمع سفید به اصطلاح بی‌سر هستند امّا تفاوت آنها با شمع های سفید در این است که از آنها خونی روان نیست و نمایانگر تاریکی و ظلمت هستند. احساس می‌کنم این تنها مسیر دست یافتن به باطن تمام شمع‌هاست که وجدان آنها را برای ما روشن می‌کند. شمع‌های سرخ، وجدانی تاریک و پر از ظلمت را به نمایش می گذارند. شمع های سفید استعاره ای از وجدان پاک انسانی به شمار می روند. بدون شک، تابلوی "یا ثارالله"، میراث اسلام است.

نمایشگاه "علامت" با آثاری از خسرو حسن زاده، منصوره محمدی، علیرضا فراهانی، حامد صادقی، مجتبی عرب زاده، محمد مهدی انوشفر، ایرج اسکندری، کاظم چلیپا، حمید قدیریان، ناصر پلنگی، حسین خسرو جردی، علیرضا آًدم بکان، امیر کبیرنژا،٬ صادق ادهم، کورش گلناری، مجتبی موسوی، ناصر تقوای، خسرو بیات، فرزین هدایت زاده، بهزاد نقاش و ذبیح الله محمدی از 23 شهریور ماه 1397 تا 3 مهر ماه 1397 از ساعت 14 تا 22 در نگارخانه‌های ممیز، میرمیران، زمستان و پاییز خانه هنرمندان ایران میزبان علاقمندان به هنرهای تجسمی است.

خبرنگار گیتی آنلاین : وحید شاهوردی
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: