پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۷۸۲۰
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳
خبر تکمیلی جلسه صحن علنی مجلس شورای اسلامی 15 مهرماه 1397؛
لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم در تاریخ 13/3/97 از صحن مجلس شورای اسلامی ارجاع شد و پس از گذشت سه ماه با افزایش شرایطی به صحن بازگشت. این لایحه امروز 15 مهرماه 1397 در صحن علنی مجلس با 143 رای موافق و 120 رای مخالف و 5 رای ممتنع تصویب شد.

به گزارش گیتی آنلاین، جلسه علنی در حالی در صحن بهارستان برگزار شد که در بیرون ساختمان مجلس جمعیت مردمی مخالف با این لایحه تجمع کرده بودند و طوماری برای امضای مردمی تهیه شده بود. سخنران تجمع اعتراضات را با بلندگو مطرح می کرد و جمعیت معترضان با فریادهای نصر من الله و فتح غریب و شعارهایی از این قبیل گوینده را حمایت می کردند. 
این تجمع به صورت قانونی و بدون ایجاد مزاحمت و اغتشاش در جلوی ساختمان مجلس شورای اسلامی برگزارشد. 
به گزارش خبرنگار پارلمانی گیتی آنلاین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی قبل از شروع جلسه علنی از ساعت 6 و سی دقیقه تا هشت صبح جلسه غیرعلنی داشتند و سپس جلسه علنی امروز یکشنبه به ریاست علی لاریجانی تشکیل شد. 
در صحن علنی حاجی دلیگانی نماینده اصفهان به مواردی اعتراض کرد از جمله اینکه وزیر نفت پیش از احراز رای مجلس اسناد مربوط به FATF را امضاء کرده است و دیگر اینکه افزایش و کاهش قیمت ارز هیچ ارتباطی با FATF و CFT نداشته و از این بابت اتفاقی در کشور نیفتاده و این که این موارد را باید به مردم گزارش داد تا مردم بدانند. حاجی دلیگانی مطرح کرد: چرا مردم را مثل برجام مورد تهدید قرار می دهید. 
لاریجانی در پاسخ به حاجی دلیگانی اظهارداشت: وزیر نفت یک امضای اولیه کرده است که تا مجلس تصویب نکند نفاذ ندارد. این لایحه چهاربخش داشت که سه بخش آن قبلا تصویب شد و یک مورد هم که امروز داریم رای گیری می کنیم. 


سپس نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد از قطع صحبت نقوی حسینی توسط لاریجانی گلایه کرد و آن را منافی ماده 22 آیین نامه مجلس عنوان کرد. 
همچنین با استناد به ماده 196 به برگزاری جلسه غیرعلنی اعتراض کرد و با اشاره به تجمع چندهزارنفری در جلوی مجلس شورای اسلامی گفت: مردم باید حقایق را بدانند و اگر بدانند خیلی برای شان روشن کننده خواهدبود. 
وی به برجام نیز اشاره کرد و گفت آنروز چنین مطرح می شد که با تصویب برجام همه مشکلات بالمره حل می شود و امروز همین روند را در مورد FATF نیز ایجاد نگرانی در نماینده ها مناسب نیست. 
وی ارائه بیانیه تفصیلی توسط دولت را دال بر نگرانی دولت در رابطه با FATF دانست. 


لاریجانی در پاسخ پژمانفر، در مورد قطع سخنان نقوی حسینی آن را پذیرفت و عذرخواهی کرد. وی در ادامه به تعداد جلساتی که برگزارشده اشاره کرد و افزود امروز هم از ساعت 6 تا 8 جلسه غیرعلنی داشتید و از نمایندگان خواست به آنچه که حق می دانید و مطابق منافع ملی است رای دهید و شبهه ای در این امر وجود نداشته باشد. 
سپس  15 دقیقه فرصت در اختیار علی نجفی خوشرودی سحنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قرارگرفت. نجفی خوشرودی با قرارگیری در جایگاه از مخالفین و موافقین لایحه تشکر کرد و گفت:  این لایحه به صورت مفصل مورد بررسی و تدقیق قرارگرفت و طبق بررسی ها همه کشورها به جز یکی دو تا کشور به این کنوانسیون ملحق شده اند. 
وی از بابت نگرانی های در تصویب این لایحه مطرح است گفت: ما می توانیم حق شرط به این کنوانسیون اضافه کنیم و درباره این که در جنگ اقتصادی قرارداریم گفت: به همین دلیل است که لازم است از همه امکانات استفاده کنیم و همه شرایط را بررسی کنیم. 
نماینده بابل اظهارداشت: ما با بازرگانی و بانک های خصوصی به صورت مجزا جلسه داشتیم و در صورت تصویب نکردن این لایحه محدودیت هایی در فعالیت های دولت و بخش خصوصی پیش می آید. 
وی در نهایت ساز و کارهایی برای کاهش اثرات منفی الحاق به این کنوانسیون ارائه کرد و گفت: تصویب این لایحه اگر نفع نداشته باشد، دفع ضرر قطعی می کند و کمیسیون با تصویب این لایحه موافق است. 
هفت شرط برای پیوستن به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم توسط کمیسیون ارائه شد که عبارت بود از : 
1- دولت جمهوری اسلامی ایران آن دسته از کنوانسیون ها و پروتکل های مندرج در پیوست کنوانسیون که به عضویت آنها در نیامده است را به عنوان بخشی از کنوانسیون تلقی نمی نماید.
2- جمهوری اسلامی ایران تعریف عمل تروریستی را مشتمل بر مبارزات مشروع مردمی علیه سلطه استعماری و اشغال خارجی نمی داندو این مبارزات فارغ از انگیزه آن مجاز و مشروع است و اعمال تروریستی به هر انگیزه ای ممنوع است. 
3- این کنوانسیون در چهارچوب قوانین داخلی اعمال خواهد شد. 
4- صلاحیت کنوانسیون برای کمیته بین المللی صلیب سرخ تنها در چهارچوب اسناد حقوق بشردوستانه لازم الاجرا برای جمهوری اسلامی پذیرفته می شود. 
5- آن دسته از مفاد کنوانسیون که در تعارض با قانون اساسی است لازم الرعایه نیست.  
6- الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون به معنای برقراری ارتباط با رژیم اشغالگر صهیونیستی نیست. 
7- دولت جمهوری اسلامی ایران تنها صلاحیت کشور محل وقوع جرم را به منظور استرداد مجرمین محرز تلقی می نماید. 
در نهایت تبصره ای ارائه شده است که می گوید: دولت پس از خارج شدن جمهوری اسلامی ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) می تواند سند الحاق را نزد امین اسناد تودیع نماید. 


به گزارش گیتی آنلاین در ادامه جلسه محمدجواد ظریف به عنوان نماینده دولت در جایگاه قرارگرفت. ظریف تصویب برجام را عاملی برای شکست امریکا و منزوی شدن امریکا در جامعه جهانی دانست و گفت: برجام حقانیت ایران را به جامعه جهانی ثابت کرد. 
وی در ادامه با برشماری محدودیت هایی که با نپیوستن به کنوانسیون تأمین مالی تروریسم اتفاق می افتد نمایندگان را ترغیب به پذیرش الحاق به این کنوانسیون کرد اما در عین حال گفت: نه من و نه رئیس جمهور نمی توانیم تضمین بدهیم با پیوستن FATF مشکلات ما حل می شود اما با نپیوستن به این کنوانسیون مشکلات جدی برای ما ایجاد می شود. 
در نهایت لاریجانی اعلام کرد از آنجا که رای علنی رای نیاورد رای گیری مخفی خواهد بود. کمیسیون موافق و دولت نیز موافق بودند و رای گیری نهایی از نمایندگان نیز با 143 رای موافق و 120 رای مخالف و 5 رای ممتنع به پایان رسید و این لایحه تصویب شد. 
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: