پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۷۸۹۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
دیروز همزمان با روز جهانی کودک 47 گروه از کودکان تهرانی در اقدامی هماهنگ، مهمان جمعی از اعضای شورای شهر و مدیران ارشد شهرداری تهران از جمله معاون اجتماعی فرهنگی شهردار تهران بودند.

به گزارش گیتی آنلاین، کودکان و دانش آموزان با حضور در دفتر شجاع پوریان معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران به اجرای برنامه و سرود پرداختند و مسائل و دغدغه های شهر خود را با وی درمیان گذاشتند.

ولی الله شجاع پوریان در خصوص مصوبه شهر دوستدار کودک گفت: در راستای تحقق مصوبه شهر دوستدار کودک، اخذ نظر و دریافت پیشنهادات کودکان در بهبود اجرای پروژه های شهری و اطلاع رسانی به کودکان از طرحهای اجرایی مدیریت شهری با موضوعات شرایط زیست محیطی، حمل و نقل، شهرسازی و معماری و امور بهداشتی و فرهنگی اجتماعی برای کودکان شهر تهران؛ اداره کل آموزش های شهروندی در اقدامی منسجم و پویا برنامه هماهنگی را برای بازدید جمعی کودکان در تیم های مجزا با مدیران ارشد شهری به مناسبت هفته ملی کودک و روز جهانی کودک تدارک دیده است.

وی احساس امنیت را یکی از زمینه های اصلی رشد اجتماعی، عاطفی و اخلاقی کودکان دانست و افزود: بخش مهمی از احساس امنیت هر فرد در دوران کودکی در ارتباط او با محیط اطرافش شکل می گیرد و باید این فضا را ایجاد کرد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران تاکید کرد: آموزش مفاهيم شهروندي به كودكان و ميزان فرصت يك كودك براي همكاري در مديريت خانواده، مدرسه، محيط‌هاي پيرامون و گروه‌هاي جامعه، بازتاب فرصت‌هاي مشاركتي بزرگسالان در فرهنگ آموزش به وسعت یک شهر است.

وی با اشاره به اهمیت نقش کودکان در فضاهای شهری افزود: مديران و طراحان شهري با حضور و مشاركت شهروندان از جمله كودكان و نوجوانان، موظف به ايجاد فضا و مكان و محيطي شايسته همانند شهر دوستدار كودك يا شهر كودك پسند هستند تا آسيب هاي فرهنگي همراه با افسردگي از جامعه كودك و نوجوان اين شهر و ديار رخت بربندد و راهي مجدد نيابد. بنابراین مناسب سازي محيط شهري براي كودك و شهروند كوچك نشانگر احساس مسئوليت جامعه نسبت به اوست و موجب آموزش و مسئوليت پذيري در كودك و نوجوان مي شود.

شجاع پوریان، از مهمترین تاثیرات مصوبه شهر دوستدار کودک در خصوص ایجاد فضایی مطلوب و امن در شهر به مسئولیت پذیری نسبت به حضورکودکان در فضای شهر تهران، اولویت قرار دادن پروژه های مربوط به کودکان نسبت به سایر پروژه های شهری، مشاهده دقیق و موشکافانه مصوبه شهر دوستدارکودک با اخذ نظر علمی، عدم رضایت به وضعیت موجود کودک در فضای شهری و تلاش برای رسیدن به وضعیت مطلوب اشاره کرد.

مرتضی توکلی مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران نیز در خصوص طرح بازدید کودکان تهرانی اظهار داشت: برای نخستین بار، شانزدهم مهرماه همزمان با روز جهانی کودک طی برنامه ای هماهنگ، کودکان شهر تهران به دیدار 22 شهردار منطقه و مدیران ارشد شهری (اعضای شورای اسلامی شهر، معاونین شهردار، مدیران کل، روسای سازمان ها و مدیران عامل شرکت ها) می روند.

به گفته توکلی، در هر بازدید 20 کودک حضور دارند که 8 کودک زیر 6 سال از کانون های کودک سرود می خوانند و 12 کودک بزرگتر در خصوص مسائل و مشکلات شهری اظهار نظر می کنند.

وی دستیابی به اصول طراحی فضاهای شهری ویژه کودکان با تأکید بر قابلیت‌های محیطی مؤثر بر ذهن و رفتار کودک را از جمله اهداف اداره کل آموزش های شهروندی در اجرای این برنامه عنوان کرد و افزود: طراحی فضایی کودکانه و صمیمی، بستری مناسب برای خلاقیت آنها فراهم می آورد و به کودک فرصت لازم را برای برای کاوش در دنیای اصوات و درک رنگ‌ها و حرکات می دهد. در واقع این فعالیت به‌عنوان عامل اصلی رشد و یادگیری کودک، فرایندی است که در ارتباط با فضا و محیط کودک، به رشد همه‌جانبه او منجر می‌شود.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: