پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۸۰۹۵
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۷
سمنان - خانه کلانتر در اواسط دوره قاجار در نبش میدان ابوذر شهر سمنان بنا شده است.
به گزارش گیتی آنلاین ؛ زهرا رشمئی مدیر گردشگری مجموعه عمارت بادگیر در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت:خانه تاریخی کلانتر(عمارت بادگیر) متعلق به دوره قاجار، در نبش ميدان ابوذر (پاچنار) واقع شده است. این بنای تاریخی دارالحکومه سمنان بوده و بعد از سکونت خانواده رجبی به خانه رجبی نیز مشهور شده است. 
وی افزود:علاوه بر زیبایی ها و معماری بی نظیر بنا، بادگیر این خانه نیز یکی از بلندترین و زیباترین بادگیر ها در کل کشور است و ویژگی های منحصربه فردی را دارا می باشد که در بدو ورود نظر هر بازدید کننده ای را به خود جلب می نماید.
وی عنوان کرد:این بادگیر در نوع خود منحصر به فرد بوده و علاوه بر خنک نمودن فضای زیر بادگیر ویژگی استراق سمع را نیز دارد که فقط 2 بادگیر در ایران این ویژگی را دارا هستند. مصالح اصلی بنا را خشت و آجر تشکیل داده و نازک کاری آن با گچ انجام گرفته است. 
رشمئی اشاره کرد:ز نظر تزئینات و فرم بنا قسمت جنوبی و شرقی و غربی از موقعیت برتری برخوردار است و نمای قسمت شمال بنا ساده تر می باشد. این خانه  دارای آب انبار، قراولخانه، اصطبل و اتاق مخصوص خدمه، اتاق های مهمان و قسمت های اداری بوده است. اين بنا به شماره 1787 در سال 1375 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
وی در ادامه گفت: شرکت تعاونی گردشگری گذر سبز قومس در راستای جذب گردشگران و رفاه حال مسافران ورودی به سمنان در حال تکمیل مجموعه های خدماتی رفاهی خود می باشد. 
وی افزود:در این راستا مرمت این خانه تاریخی از اردیبهشت 1395 آغاز شده و هزینه بازسازی و تجهیز این بنا نزدیک به 2 میلیارد تومان بوده است که توسط سرمایه گذار بخش خصوصی(شهرام ذوالفقاری) پرداخت شده است و از آبان ماه 96 این مجموعه توسط دکتر مونسان معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی به عنوان بزرگترین سفره خانه سنتی استان سمنان مورد بهره برداری قرار گرفت.
 مدیر گردشگری مجموعه عمارت بادگیر افزود:این شرکت همچنین مرمت خانه طاهری را در دستور کار دارد و تا اواسط سال 97 به عنوان اولین هتل سنتی استان سمنان مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی در پایان مطرح کرد:مجموعه تاریخی گردشگری عمارت بادگیر از زمان افتتاح تا ایام نوروز سال 97 بالای 12 هزار بازدیدکننده، گردشگر داخلی و خارجی داشته است که در زمان کوتاه افتتاح مجموعه تاکنون آمار چشمگیری می باشد و امید است که عمارت بادگیر تا پایان امسال به عنوان یک جاذبه گردشگری جدید و قطب فرهنگی و تاریخی استان سمنان به هم استانی ها و کل کشور عزیزمان معرفی گردد.

خبرنگار و عکاس : رحمت ا... گلستانی 

انتهای پیام/* 
نویسنده:رحمت گلستانی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: