پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۸۱۸۲
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
جهت اطلاع فعالان بازار سرمایه؛
شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس با نماد زپارس به عنوان پانصد و بیست و یکمین شرکت پذیرفته شده در بورس روز چهارشنبه 25 مهر عرضه اولیه سهام داشت که با شرکت 212 کد مالیاتی قیمت پایه 3500 ریال برای هر سهم کشف و معامله شد.


به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین شرکت زپارس 10 درصد از سهام شرکت خود را برای عرضه اولیه ارائه کرد و به این ترتیب 32534000 سهم در این عرضه اولیه ارائه شد.

نشست خبری که در لحظاتی قبل از عرضه اولیه در سالن شرکت بورس و اوراق بهادار تهران برگزار شد با هدف ارائه اطلاعات دقیق به فعالان بازار سرمایه و خریداران سهام این شرکت برگزارشد.

در ابتدای جلسه روح الله حسینی مقدم معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس تهران به مدیران شرکت کشت و صنعت پارس گفت: از این به بعد شما شرکای زیادی پیدا می کنید و همه از شما انتظار دارند که اتفاقات شرکت را لحظه به لحظه گزارش دهید تا آنها بتوانند در تحلیل متغیرهای کلانی که روی فعالیت شما اثرگذار است کمک کنند.

حسینی مقدم تصریح کرد: انتظار ما از شرکت ها همیشه این بوده که براساس دستورالعمل های موجود گزارش ها را پیگیری کنند و شفاف باشند.

وی در ادامه اظهارداشت: این شرکت زیر مجموعه بانک ملی است و انتظار می رود که مثل شرکت های دیگری که در بورس فعال هستند نام بانک ملی نیز درخشان باشد و گزارش های مناسب به شرکت بورس تهران وجود داشته باشد.

معاون بورس تهران به مدیران شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس توصیه کرد با جامعه فعالان بازار سرمایه ارتباط جدی و قوی برقرارکنند .

وی افزود: تک تک کسانی که توی این بازار هستند بدون تعصب و جانبداری شرکت را تحلیل و بررسی می کنند و اگر بتوانید از فضای آنها و نقطه نظرات شان استفاده کنید به شما کمک می کند که پارامترهای اثرگذار را بهتر بشناسید.

حسینی مقدم گفت: البته زمانی که قیمت سهام شرکت ها پنجاه درصد نوسان پیدا کند باید منتظر شوند سوالات فعالان بازار به دستشان برسد و براساس دستورالعمل پاسخ دهند و این الزام است.

معاون سازمان بورس تهران اضافه کرد: شرکت ها می توانند به صورت اختیاری نیز این فضا را فراهم کنند و با تحلیلگران و رسانه ها در محل شرکت نشست بگذارند و بازدید ترتیب دهند و از نقطه نظراتشان به صورت دوره ای استفاده کنند و در این زمینه بورس می تواند برای جمع کردن این جامعه شما را همراهی و مساعدت نماید.

وی در ادامه اظهارداشت: شاید این شرکت به لحاظ اندازه بزرگ نباشد اما به لحاظ موقعیت و کار در سطح ملی مطرح است و مدیران شرکت دوست دارند از فضای بازار سرمایه بهترین استفاده را ببرند و کسب و کارشان را توسعه و رونق بیشتری بدهند. ما امیدواریم که بازار سرمایه هم به مدیران شرکت کمک کند.

18000 هکتار اراضی واقع در دست مغان، 7550 لیتر حق آبه و 14 مگا وات برق داریم

ارسلان کاظم پور عضو هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت به عنوان دومین سخنران جلسه گفت: شرکت کشت و صنعت و دامپروری پارس در استان اردبیل در شهرستان پارس آباد واقع شده و البته قسمتی از اراضی ما در شهرستان بیله سوار اردبیل واقع شده و جزو شهرهای مرزی استان اردبیل است. ما با کشور آذربایجان مرز مشترک داریم.

وی در ادامه گفت: 18000 هکتار اراضی زراعی به عنوان سرمایه اصلی شرکت در منطقه واقع شده است. ما 7550 لیتر حق آبه و 14 مگاوات برق داریم که اینها به عنوان سرمایه اختصاصی شرکت هستند. یک واحد دامپروری شیری داریم که 2300 راس جمعیت گاوی و 1200 راس گاو شیری داریم که روزانه نزدیک به 43 تن شیر تولید می کنیم.

مدیرعامل پارس گفت: محصولات ما یعنی گندم، جو ، سویا و کلزا همگی استراتژیک هستند. وی تصریح کرد: برند اصلی ما تولید بذر ذرت است و ما به صورت انحصاری صاحب بذر ذرت 704 در کشور هستیم.

کاظم پور در ادامه گفت: دو سال است که ما با همکاری شرکت اورانیس فرانسه تنها تولید کننده بذر کلزای زمستانه هستیم و براساس تفاهمنامه ای که با وزارت جهادکشاورزی داریم طی دو سال آینده باید 1000 تن بذر هیبرید کلزای زمستان تولید کنیم که این کل نیاز کشور به بذر کلزای زمستانه کشور است و از این طریق بیش از سی میلیارد تومان سالانه گردش مالی خواهیم داشت.

وی افزود: شرکت کشت و صنعت پارس دارای 4200 هکتار اراضی دیم است که با استفاده از تسهیلات بلاعوض وزارت جهادکشاورزی در حال تبدیل این اراضی به اراضی آبی با سیستم های تحت فشار آبیاری هستیم.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری پارس همچنین از تجهیز کلیه ماشین آلات و ادوات کشاورزی این شرکت خبرداد و گفت: ما کلیه ماشین آلات مان را به روز کردیم و به تازگی هفت دستگاه تراکتور سنگین کراس خریدیم و وارد واحدهای تولیدی کردیم.

کاظم پور همچنین گفت: ما نزدیک به هفتصد هکتار باغ داریم که در حال توسعه آن هستیم و کل آب مورد نیاز این اراضی با همکاری آب های مرزی تامین می شود.

وی گفت: در نظر داریم با استفاده از متدهایی که اخیرا وزارت جهادکشاورزی تعریف کرده برای باغ های هسته دار و خشکباری قدمی در شرکت برداریم.

مدیرعامل کشت و صنعت و دامپروری پارس تاکیدکرد: ما تلاش می کنیم که عملکرد را در واحد سطح افزایش دهیم و استراتژی شرکت ما این است که در واحد سطح عملکرد را 35 تا 40 درصد افزایش دهیم. با اجرای این برنامه پارسال 15 درصد افزایش عملکرد محقق شده و امسال 10 درصد افزایش عملکرد را در دستور کار خود داریم.

وی اظهار امیدواری کرد طی پنج سال آینده افزایش عملکرد 35 تا 40 درصدی که هدف شرکت است محقق شود.

کاظم پور تصریح کرد: ما دنبال تولید محصولات با ارزش افزوده هستیم. هدف ما تولید بذر لاین و والدین محصولات کشاورزی است.

مثلا اخذ امتیاز حق تولید بذر سویا در زمینه تولید بذر و تولید طلیسه در دامپروری را در برنامه داریم که این فعالیت ها افزایش سود شرکت و تولید شرکت را به دنبال خواهد داشت.

شرکت کشت و صنعت و دامپروری پارس بخشی از آینده غذایی کشور خواهد بود

حسام الدین جعفری معاون کارگزاری بانک ملی به عنوان آخرین سخنران جلسه گفت: رسالت ما این است که شرکت ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم و بهترین راه واگذاری بورس است. ما باید شفافیت شرکت را افزایش دهیم تا اینکه روی تابلوی بورس بیاد و گذشته از این که به این ترتیب امکان واگذاری فراهم می شود همچنین به دلیل نظارتی که بازار روی کار شرکت دارد به مدیریت شرکت نیز کمک می شود.

وی یادآورشد: ما در معارفه اولیه اعلام کردیم که بانک ملی دُر گرانبهایش را به بورس عرضه می کند.

جعفری گفت: مستحضر هستید که تنش جدی آب کشور را تهدید می کند و امنیت غذایی اولویت استراتژیک کشور در سال ها آینده خواهد بود. شرکت دامپروری پارس در دشت مغان فعال است که یکی از بهترین دشت های کشور است و در یک موقعیت آب و هوایی خزری قرارگرفته و تنش آبی تا سی سال آینده جدی نخواهد بود.

وی نتیجه گیری کرد: بنابراین شرکت کشت و صنعت و دامپروری پارس بخشی از آینده غذایی کشور خواهد بود. آب این منطقه از پایداری برخوردار است چون از رود ارس تأمین می شود و بخشی از حق آبه ارس مال این شرکت است.

معاون کارگزاری بانک ملی اضافه کرد: براین اساس حدود 89 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض یعنی به ازای هر سهم حدود 300 تا 350 تومان تسهیلات بلاعوض وجود داره که نحوه تخصیصش در واقع تجهیزات آبیاری تحت فشار است که دولت به این شرکت ارائه می کند که واگذاری آن شروع شده و طی دو سال کامل خواهد شد.

وی درباره تغییر شیوه کار در اراضی دیم گفت: در آبیاری دیم محصول در هر هکتار کمتر است و با آبیاری تحت فشار تا پنج برابر افزایش محصول خواهیم داشت و به عبارتی پس از تبدیل آبیاری دیم به آبیاری پرفشار میزان بازدهی افزایش چشمگیری خواهدداشت.

وی درباره موضوع قیمت گذاری دولت روی محصولات شرکت گفت: اول این که در عوض شرکت از تسهیلات دولتی خوبی برخوردار می شود و موضوع دوم این است که 30 درصد از درآمد شرکت از محل فروش بذر است که در صورت مالی شرکت نیز لحاظ شده و قیمت آن با خود آن محصول بسیار متفاوت است به طوری که قیمت لاین هیبرید ذرت کیلویی یک میلیون تومان است اما ذرت دانه ای کیلویی 1000 تومان است و ذرت بذری کیلویی 12000 تومان است . یعنی قیمت بذر حدود 1000 تا 1500 برابر قیمت همان محصول است.

در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داده شد.

بخش دامپروری را به 5000 راس گاو شیری می رسانیم

مدیرعامل شرکت پارس درباره حفظ دامپروری گفت: قسمت عمده ای از نیازهای دامپروری را ما خودمان تولید می کنیم . یونجه علوفه ای، ذرت علوفه ای و همچنین مازاد محصولات ما در بخش دامپروری مورد استفاده قرار می گیرد.

وی گفت: ما کارخانه پروسس بذر داریم و تنها تولید کنند بذر گندم دیم مناطق معتدل کشور هستیم و وقتی محصول تبدیل به بذر می شود حداقل 20 درصد ضایعات دارد و این ضایعات را در دامپروری مصرف می کنیم. همچنین در جو، کلزا، سویا و ذرت برای بتوانیم به نحو مطلوب از محصولات خود استفاده کنیم نیاز است که واحد دامپروری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: دامپروری در حال حاضر خیلی سود دارد و قیمت هر طلیسه الان بیست میلیون تومان شده در حالی که در سال گذشته در همین ایام نزدیک به هفت میلیون تومان بوده است.

کاظم پور با اشاره به این که شیر را شرکت پگاه کیلویی 2150 تومان می خرد و بخش خصوصی 2300 تومان می خرد نتیجه گیری کرد: واحدهای دامپروری حاشیه سود خوبی دارد و ما در برنامه داریم که بخش دامپروری را تقویت کنیم و آمارمان را به 5000 راس گاو شیری برسانیم و تسهیلات آن نیز 25 میلیارد تومان مصوب شده و به بانک هم ابلاغ شده که فعلا به خاطر وضعیت اقتصادی و افزایش قیمت مصالح ساختمانی فعلا دست نگهداشتیم.

وی درباره صادرات گفت: ما دوسال است که صادرات را شروع کردیم و ذرت را پارسال به کشور آذربایجان و امسال هم به قزاقستان و عراق صادر کردیم.

کاظم پور گفت: برای صادرات بیشتر دنبال دریافت گواهی ایستا و او ای سی هستیم که گواهی های بین المللی را اخذ کنیم و بتوانیم در بازار نفوذ بیشتری داشته باشیم و کشورهای CIS نیازشان بیشتر از این است و ما در تلاش هستیم با دریافت گواهی های بین المللی جدی تر در این عرصه فعالیت کنیم.

این شرکت 700 هکتار باغ محصولات دانه دار، هسته دار و محصولات خشکباری از جمله گیلاس، بادام و گوجه سبز دارد و 30 هکتار باغ زیتون دارد.

مدیرعامل شرکت گفت: ما با ریسک مواجه نیستیم و با افزایش هزینه ها روبرو نیستیم و کلیه مایحتاج ما در کشور تامین می شود و قیمت دست خود ماست و در بازار بذر قدرت رقابت داریم و می توانیم محصولاتمان را با قیمت مناسب به فروش برسانیم.

کاظم پور در مورد نحوه همکاری با شرکت فرانسوی گفت: این شرکت با ما مشارکت ندارد و همکاری ما به صورت خرید دانش فنی است.

وی درباره 700 هکتار جنگلی هم که جزو دارایی شرکت است اظهارداشت: بیشتر درختامون سوزنی برگ است ولی صنوبر و پالونیا را هم شروع کردیم.

سال مالی شرکت پایان آذرماه است

در نهایت جعفری معاون بانک ملی درباره مجمع شرکت گفت: سال مالی ما 30 آذرماه است و وقتی صورت های مالی آماده شود مجمع برگزار شود و سیاست تقسیم سود شرکت در سال های گذشته حداکثری بوده است.

در پایان جلسه حسینی مقدم معاون بورس تاکیدکرد: توصیه ما اینست که مردم بازار سرمایه را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند و ابزارهای ما کامل است و بیش از 200 صندوق سرمایه گذاری داریم که به سرمایه گذاران کمک می کند که در این بازار قدم بگذارند.


نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: