پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۱۸۲۲۵
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
عضو کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس:
زمانی که بتوانیم نقدهایی که صرفا بر دولتها متمرکز هستند را کنار بگذاریم، صرفا با انگیزه بهبود آسیب شناسی کنیم و براساس رویکردهای علمی و به روز راهکار ارائه کنیم، می توانیم به بهبود شرایط امیدوار باشیم.

حاجی بابایی در جمع صنعتگران گفت: برای بیان حقایق انصاف لازم است، ریل گذاری اقتصادی مشکل دارد، قدیمی ترین امور اقتصادی کشور را حل نکردیم.

وی افزود: نقش بخش خصوصی و دولت در اقتصاد چیست؟ هرآنچه در توان مردم است،از اقتصاد در اختیار آنها قرار گیرد. صنعت را دولتی می کنیم، بعد به دنبال خصوصی کردن آموزش وپرورش و بهداشت و درمان هستیم.

نماینده مردم همدان گفت: آمریکا که ادعای بالاترین پیشرفت را در جهان دارد، آموزش وپرورش دولتی دارد و صنعت صد درصد خصوصی دارد، هر زمان اراده کردیم، بخشی را خصوصی کنیم آن را خصولتی کردیم، بدتراز شرکت های خصولتی، مدیران خصولتی است که ایجاد کرده ایم.

وی تاکید کرد: درد بی درمان اقتصاد ما مدیران خصولتی است. مدیرانی که چهل سال است هم در دولت هستند و هم در بخش خصوصی، این بیماری صنعت ماست. اگر توانستیم اول نقدهایی که صرفا بر دولتها متمرکز هستند را کنار بگذاریم، صرفا با انگیزه بهبود آسیب شناسی کنیم و براساس رویکردهای علمی و به روز راهکار ارائه کنیم، می توانیم به بهبود شرایط امیدوار باشیم.


عضو کمیسیون بودجه و محاسبات اظهار داشت: شما وقتی در بخش مسکن رکود ایجا می کنید، ۳۶۰۰ شغلی که مستقیم وغیر مستقیم به مسکن وابسته هستند، بی ثبات می شوند.

 وی افزود: از طرف دیگر بانک های ما، بانک دلالی است. رویکرد بانکها تولیدی نیست، پرداخت وام و دریافت سودهای کمرشکن رویه بانکهای ما شده است، 

حاجی بابایی مطرح کرد: در طول دوماه ۳۳ میلیارد دلار ثبت سفارش برای ارز ۴۲۰۰ تومان نوشته شده است،۱۱میلیارد و سیصد میلیون آن پرداخت شده است، با احتساب میانگین دلار ده هزار تومانی، ۶۸ هزار میلیارد تومان یارانه فقط در طول دوماه به یک نفرداده شده است، این در حالی است که کل یارانه کشور که در طول یک سال به مردم پرداخت می شود ،۴۱ هزار میلیارد تومان است،

وی گفت: زمانی که بودجه کل کشور ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است ،ما به مردم ۴۱ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می کردیم، امروز بودجه کل کشور ۷۵۰ هزار میلیارد تومان است، باز  هم ۴۱ هزار میلیارد تومان به مردم یارانه می دهیم.

 نماینده همدان گفت: زمانی که برنامه ششم را تدوین می کردیم، با تاکید رئیس مجلس جلسه ای را با مدیران پتروشیمی تشکیل دادیم،ماده ای در برنامه ششم آوردیم که براساس آن ، حدود پنج میلیارد دلار خوراک های پتروشیمی ارزان شود که در کمیسیون هم به تصویب رسید، اما زمانی که در صحن مجلس مطرح شد، گزارش هایی را دریافت کردم که خودم این ماده را حذف کردم .
وی پرسید: چطور ممکن است پتروشیمی که نه دولتی و نه خصوصی و همه مدیران آن وزیر و وکیل هستند، از یارانه دولتی استفاده کند.

نماینده همدان و فامنین تاکید کرد: در این زمینه مجلس هم مقصر است. باید پیگیری شود، که پشت این برنامه ها و فعالیت ها چه کسی قرار دارد، اقتصاد ما در این نقاط زمین گیر شده است،

عضو کمیسیون بودجه ومحاسبات مجلس بیان کرد: وضعیت مبهم است،از طرف دیگر ۱۲ تا ۱۸ میلیارد تومان از درآمدهای ارزی ما به همین راحتی اتلاف می شود. خوراک ارزان،برق ارزان، انرژی وکارگر ارزان در اختیار پتروشیمی که معلوم نیست مال دولت یا بخش خصوصی است گذاشته ایم،این مدیرخصولتی محصول را در امارات یا سلیمانیه می فروشد. ارز را ۱۸ هزار تومان می فروشد، این آقا می شود گل سرسبد  و تولید کننده واقعی ورشکست می شود.


وی مطرح کرد: چرا مطالب غیر واقعی را مطرح می کنیم، تاکی می خواهیم بگوییم اگر این وآن سنگ نمی انداختند ،وضعیت بهتر می شد؟ تا کی به دنبال مقصر تراشی هستیم؟
حاجی بابایی تاکیدکرد:۱۷۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در جامعه سیل ایجاد می کند،۴۵ درصد از این پول فریز است، یعنی واقعیت پولی ندارد.

وی در تبیین این مطلب گفت: یعنی شما ۱۰۰ میلیارد تومان وام گرفته اید،بانک محاسبه کرده تا ۲۰ سال آینده ۲۰۰ میلیارد تومان بازپرداخت کنید، این ها جزء درآمد محاسبه شده و نقدینگی بالا رفته است،این وضعیت اقتصادی در کشور است.


این نماینده مجلس تاکید کرد: وام های گوناگون،اوراق صادرشده است. در نتیجه تزریق پول غیر واقعی ،قیمت بانک مرکزی بالا می رود، ۹۰ هزار میلیارد تومان پولی که وجود ندارد را به پول ها اضافه می کنید، یعنی از جیب مردم۹۰ هزار میلیارد تومان برمی داریم،این مشکل اقتصاد ماست.

نماینده مردم همدان گفت: تا روزی که در اقتصاد شفافیت نباشد مشکل حل نمی شود، شفافیت در اقتصاد این نیست که تمام فعالیت های اقتصادی ما در اختیار آمریکا قرار گیرد، شفافیت در اقتصاد یعنی اسامی تمام مدیران پتروشیمی در سامانه مشخص و درآمدها معلوم و دراختیار مردم باشد.

وی اشاره کرد: از ۱۱ میلیارد وسیصد میلیون دلار که ثبت شفارش شده است،با همه فریادها ۲۳۰۰ میلیارد دلار مشخص شده است، پول گم نشده هست، افرادی که پول را دریافت کردند ،مشخص نیست. قوه قضاییه در حال پیگیری است فردی ۲۴۰ میلیون یورو دریافت کرده است،برای ثبت وسفارش، اما یک دانه پیاز هم وارد نکرده است،فقط پول را دریافت کرده است،فقط پول را تبدیل کرده است.

حاجی بابایی گفت، برای بعضی از افراد این وضعیت دریافت ارز بی حساب وکتاب برقرار است و هیچ نظارتی نیست،  در حالی که یک صنعتگر ما باید دست هایش بسته باشد و در وضعیت اقتصادی ورشکست شود.


وی تاکید کرد: شفافیت و عدالت را همه دوست دارند اما در اجرای آن مشکل است، مانند شیر حکایت مولانا، هر قسمت را که می خواهیم اجرا کنیم،فریاد که این قسمت نه،این بیماری اقتصاد است که در طول چند سال ایجاد شده است.

عضو کمیسیون بودحه ومحاسبات گفت: اگر می خواهیم،بهبود وضعیت اقتصادی داشته باشیم،شفافیت در اقتصاد،کجای اقتصاد ما خصوصی و کجا دولتی است، ماده ای که در برنامه ششم به تصویب رساندیم که هر گونه قرارداد دولتی باید،در سامانه ای قرار گیرد و در دسترس باشد،تا زمانی که اقتصاد شفاف و خصوصی نشود، رقابت معنا ندارد.

وی تاکید کرد: باید صادرات تقویت شود،که لازمه آن رقابتی کردن اقتصاد است. ما باید مدیریت و سازماندهی کنیم،۳۰ میلیون نفر باید در کشور، حمایت شوند که بتوانند در شرایط موجود زندگی کنند.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی گفت،نباید اشتباه کنیم که اگر به نفع ترامپ  بود، برجام را نقض نمی کرد، ترامپ مقایسه می کند، اوباما چقدر از ما امتیاز گرفته است، به دنبال جریمه کردن ماست،این ها همه بهانه برای گرفتن امتیاز است، آمریکا به دنبال کم رنگ کردن ارزشها وآرمان های ماست .

وی بیان داشت، مدتی ما خودمان را تحریم کردیم و تمام واردات ارز و دلار ممنوع بود، حل مشکل اقتصاد ما فقط آمریکا نیست،ما اگر اراده کنیم و بخواهیم می توانیم اقتصاد کشور را سامان دهیم.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: