پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۸۲۸۷
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۹
علم و فناوری از تمهیدات دانشگاه آزاد برای اربعین حسینی گزارش می دهد:
دانشگاه آزاد اسلامی امسال تسهیلاتی را فراهم کرده که دانشجویان، اساتید و کارکنان این دانشگاه با استفاده از این تسهیلات بتوانند به خیل عظیم عاشقان حسینی پیوسته و در راهپیمایی عظیم اربعین شرکت کنند.

به گزارش پایگاه خبری گیتی انلاین به نقل از خبرگزاری علم و فناوری ، همه ساله با فرا رسیدن ایام اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) میلیون ها نفر از سراسر دنیا راهی عراق می شوند تا به زیارت حضرت سیدالشهدا(ع) بروند.

طی سالیان گذشته شور و حال مردم برای حضور در مراسم اربعین حسینی چندین برابر شده و شیعیان سر از پا نشناخته عازم کربلا می شوند که به دلیل همسایگی با کشور عراق ایرانی ها عطش بیشتری برای زیارت دارند.

حضور در آیین اربعین حضرت امام حسین(ع) نیازمند نیازمند برنامه ریزی و انجام اقدامات برای تسهیل حضور زائران است که دانشگاه آزاد اسلامی اقدامات و تسهیلاتی برای دانشچویان و، اساتید و کارمندان خود در نظر گرفته است.

ابلاغ دستورالعمل اجرایی عزیمت زائران اربعین به واحدهای تابعه دانشگاه

در همین ارتباط حجت ‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگویی با اشاره به تسهیلات و حمایت ‌های دانشگاه آزاد اسلامی از حضور دانشجویان، اساتید و کارکنان این دانشگاه در راهپیمایی عظیم اربعین اظهار داشت: شرکت دانشجویان، دانشگاهیان و فرهیختگان در این حرکت عظیم حاوی این پیام است که اندیشمندان، فرهیختگان و دانشگاهیان نیز نقش خود را ایفا کرده و همراه با آحاد مردم در این راهپیمایی حضور می یابند.

وی با بیان اینکه دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی حضور چشمگیری در راهپیمایی اربعین دارند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی امسال تسهیلاتی را فراهم کرده که دانشجویان، اساتید و کارکنان این دانشگاه با استفاده از این تسهیلات بتوانند به خیل عظیم عاشقان حسینی پیوسته و در راهپیمایی عظیم اربعین شرکت کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «دستورالعمل اجرایی عزیمت زائران اربعین حسینی دانشگاه آزاد اسلامی به عتبات عالیات» به واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد که بر اساس آن غیبت دانشجویان شرکت کننده در راهپیمایی اربعین در صورت ارائه گذرنامه مهمور به مهر ورود و خروج به کشور عراق مجاز و موجه شده و با مرخصی اساتید نیز مشروط به برگزاری کلاس‌ های جبرایی موافقت خواهد شد. همچنین در این بخشنامه از مسئولان واحدها خواسته شده است که همکاری لازم را برای دریافت مرخصی استحقاقی کارکنان داشته باشند.

اعطای وام یک میلیون تومانی به دانشجویان

حجت ‌الاسلام والمسلمین کلانتری به اعطای وام یک میلیون تومانی به دانشجویان اشاره کرد و گفت: به ‌منظور تسهیل در عزیمت دانشجویان به سفر اربعین، صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی مبلغ یک میلیون تومان را به دانشجویان متقاضی که با کاروان های بسیج دانشجویی یا به صورت انفرادی اعزام می شوند به صورت وام در اقساط 20 ماهه پرداخت می کند. دانشجویانی که از سایر وام های صندوق رفاه وزارت علوم و دانشگاه استفاده کرده و تا کنون این وام ها را تسویه نکرده اند نیز مشمول دریافت وام یک میلیونی هستند.

وی ادامه داد: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در استان کرمانشاه، ایلام، لرستان و خوزستان که در نوار مرزی ایران و عراق قرار دارند از خانواده دانشگاهیان استقبال خواهند کرد. علاوه بر این واحدها، استان ‌های خراسان رضوی، جنوبی، سیستان و بلوچستان، اردبیل و آذربایجان شرقی نیز در حد امکان آماده پذیرانی از زائران کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکیه و آذربایجان خواهند بود.

نامنویسی دانشجویان از طریق سامانه سماح

اما دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان نیز در همین راستا تسهیلاتی را برای حضور دانشجویان و اساتید این دانشگاه در مراسم رابعین حسینی در نظر گرفته است.

برای آشنایی با تمهیدات دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان به سراغ حجت الاسلام والمسلمین فرج الله براتی رئیس این دانشگاه رفتیم تا توضیحات لازم را در این ارتباط ارائه دهد.

وی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان اظهار کرد: برای اینکه سفر زیارتی اربعین به نحو شایسته انجام شود معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اقداماتی انجام داده است که دستورالعمل آن برای ما نیز ارسال شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان  گفت: ابتدا در سایت سخا نامنویسی و کدی را دریافت کنند و بعد برای اطلاع از وضعیت نظام وظیفه خود به دفاتر پلیس + 10 مراجعه نمایند و بعد از از طریق سامانه سماح برای نام نویسی اقدام کنند.

وی بیان کرد: دانشجویانی که مشکل خدمت نظام وظیفه دارند و نمی خواهند از کد سخا استفاده کنند می توانند 3 میلیون تومان وثیقه بگذارند و در برگشت آن را پس بگیرند.

حجت الاسلام والمسلمین براتی اضافه کرد: با توجه به اینکه ترم شروع شده است راهکارهایی هم برای موجه کردن غیبت دانشجویان در نظر گرفته شد که آنها می توانند به قسمت آموزش دانشگاه خود مراجعه کنند و این کار را انجام دهند.

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات وجود ندارد

وی عنوان کرد: کارمندان نیز اگر خللی در کارشان برای پاسخگویی به ارباب رجوع ایجاد نمی شود می توانند تقاضای مرخصی کنند که مسئولان دانشگاه هم موظف هستند با این مرخصی موافقت کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای دانشجویان برای سفر اربعین عنوان کرد: صندوق رفاه هم برای دانشجویان مبلغ یک میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته که باز پرداخت آن 20 ماهه است.

وی یادآور شد: همچنین اعضای هیئت علمی در صورتی که بعدا برای جبران دروس عقب افتاده کلاس جبرانی برگزار کنند می توانند در حماسه اربعین حضور یابند.

حجت الاسلام والمسلمین براتی با بیان اینکه موارد ذکر شده در همه واحدها دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور و استان خوزستان اجرا می شود، اظهار کرد: دانشگاه آزاد خوزستان با توجه به اینکه خوزستان یک استان مرزی است و مرز مشترک با عراق دارد باید در پذیرایی از زائران نیز مشارکت داشته باشد که در همین راستا موکب هایی در مسیر زائران و پایانه های مرزی بر پا شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان در پاسخ به این سوال که آیا برای پرداخت تسهیلات اربعین محدودیتی وجود دارد، گفت: هر تعداد دانشجو که بخواهند در مراسم اربعین حسینی شرکت کنند به آنها تسهیلات می دهیم و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد که همه دانشجویان متقاضی می توانند با مراجعه به صندوق رفاه دانشجویی از این تسهیلات بهره مند شوند.

بالا رفتن هزینه ویزا، تاثیری بر حضور دانشجویان نداشته است

همچنین زنگنه رئیس دانشگاه آزاد باغملک نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان اظهار کرد: طبق روال همه ساله دانشگاه برای حضور دانشجویان در مراسم باشکوه اربعین حسینی تسهیلاتی را در نظر گرفته است.

وی از استقبال دانشجویان دانشگاه آزاد باغملک برای حضور در مراسم اربعین حسینی در عراق خبر داد و عنوان کرد: با توجه به بالا رفتن هزینه ویزا، اما این مسئله تاثیری بر حضور دانشجویان نداشته است و استقبال بیشتر هم شده است.

رئیس دانشگاه آزاد باغملک خاطرنشان کرد: بیشتر بچه هایی که در تشکل های دانشجویی و مذهبی دانشگاه عضو هستند پیش ثبت نام خود را انجام دادند.

وی گفت: با توجه به تسهیلاتی که دانشگاه برای دانشجویان در نظر گرفته است پیش بینی می شود که حدود 20 درصد از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی باغملک در مراسم راعین حسینی حضور یابند.

اربعین حسینی یک درس عملی برای دانشجویان و دانشگاهیان است  

شرکت در مراسم بزرگ اربعین حسینی از نظر معنوی نیز برای اساتید و دانشجویان تاثیر گذار است که در همین ارتباط معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مقام معظم رهبری درباره حماسه عظیم اربعین حسینی (ع) می فرمایند: «شروع جاذبه‌ مغناطیس حسینی، در روز اربعین است. جابر بن‌ عبدالله را از مدینه بلند می‌کند و به کربلا می‌کشد. این، همان مغناطیسی است که امروز هم با گذشت قرن‌های متمادی، در دل من و شماست. کسانی که معرفت به اهل‌بیت دارند، عشق و شور به کربلا همیشه در دلشان زنده است.»

وی ادامه داد: راهپیمایی اربعین حسینی (ع) یک سنت حسنه‌ است که از سال‌های قدیم در میان شیعیان و حتی اهل سنت عراق رایج بوده و مردمان عراق به تبعیت از برخی صحابه پیامبر (ص) همچون جابربن‌عبدالله در ایام منتهی به اربعین از شهرهای دور و نزدیک به سمت کربلا حرکت می‌کردند.

حجت ‌الاسلام والمسلمین کلانتری با بیان اینکه راهپیمایی اربعین حسینی در سال‌ های اخیر به یک حماسه و حرکت عظیم دینی تبدیل شده که در دنیا بی ‌نظیر است، خاطرنشان کرد: چنین اجتماع عظیمی که 20 میلیون نفر از سراسر جهان در ایام و محلی خاص راهپیمایی کنند در طول تاریخ بی بدیل است و اکنون این حماسه دینی بزرگ نماد اعلام انزجار از ظالمان تاریخ و پاسداشت مظلومانی است که در مقابل ظلم ایستادگی کردند و به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به حوادث سال‌ های اخیر در منطقه غرب آسیا به ویژه عراق افزود: تاریخ عراق در سال‌ های اخیر با جنایت و اشغال از سوی تکفیری‌ ها مواجه شد که این موضوع حرکت بزرگ اربعین که جنبه دینی و مذهبی داشت را به حرکت بزرگ سیاسی در مقابله با تکفیر، وحشی‌گری و گروهک‌های ساخته شده به دست آمریکا، رژیم صهیونیستی و وهابیت تبدیل کرد.

زیارت اربعین به نیابت از شهدای عملیات تروریستی اهواز

اما مراسم اربعین امسال برای مردم ایران رنگ و بوی دیگری دارد زیرا در حمله تروریستی 31 شهریور ماه به رژه نیروهای مسلح 24 تن از عزیزانمان از جمله

سرباز شهید ‎نبی دریس از روستای سویسه شهرستان کارون

ارتشی شهید ‎هادی الماسیان از خرم آباد

سرباز شهید سید خلیل هاشمی فر از روستای بیدزرد بهبهان

سرباز شهید ‎علی سلمانوند از روستای لالب باغملک

سرباز شهید ‎امید نریموسایی از روستای پل بریده باغملک

سرباز شهید ‎سینا آقاجری از اهواز

سردار شهید ‎حسین منجزی جانباز ۷۰ درصد دفاع مقدس از روستای بدیل بخش عقیلی گتوند

دانش آموز شهید سید حسن سواری از اهواز

شهید ‎یونس پورجلو از شهر تشان شهرستان بهبهان

سرباز شهید ‎رضا شعیبی از اهواز

سرباز شهید ‎اسماعیل شفیعی نژاد از اهواز

سرباز شهید ‎میلاد جهانگیری نژاد از اهواز

سرباز شهید ‎سعید کریمی بابااحمدی از روستای هفت شهیدان مسجدسلیمان

شهید ‎امید فرجی زنگنه از باغملک

شهید ‎علی کمایی از اهواز

شهید ‎علی لویمی باقری جانباز دفاع مقدس از اهواز

سرباز شهید ‎امید حسینی از رامهرمز

پسر بچه شهید محمدطاها اقدامی از روستای ازان شهر میمه استان اصفهان

سرباز شهید ‎مهران زرافشان از منطقه کلگه مسجدسلیمان

شهید ‎سعید زارع از دزفول

شهید ‎حسین ولایتی فر از دزفول

روحانی شهید محمد افشنگی از روستای افچنگ شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی

سرباز شهید ‎محمد عذاری از اهواز

به شهادت رسیدند می‌طلبد که شرکت کنندگان به ویژه دانشجویان و اساتید دانشگاه در مراسم اربعین یاد و خاطره این شهدای عزیز را گرامی بدارند و به نیابت از آنها به زیارت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بروند.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: