پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۸۴۶۱
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۱
سخنگوی وزارت خارجه:
سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران ضمن رد تعداد هزار نفری عنوان شده برای برخی زائران ایرانی که ویزای جعلی داشته‌اند، اعلام کرد که ارقام اعلام شده توسط برخی رسانه‌های خارجی، نادرست است و از صدور حدود ۹۰۰ هزار ویزای عراق در ایران خبر داد.


بهرام قاسمی در گفت‌وگو با شفقنا در پاسخ به سوالی در مورد ادعای خبرگزاری آناتولی مبنی بر جلوگیری نیروهای امنیتی عراق از ورود هزار زائر ایرانی در ظرف ۲۴ ساعت به دلیل داشتن ویزای جعلی اظهار کرد: آمار مشخصی در این مورد وجود ندارد، اما ارقام اعلام شده توسط برخی رسانه‌های خارجی، غلط و نادرست است. همه‌ی امور توسط ستاد اربعین و با حضور نمایندگان و همکاری تمامی دستگاه های ذیربط از جمله وزارت امور خارجه تحت کنترل و در مسیر درست در جریان است.

او تصریح کرد: البته همان گونه که در خبرها مشاهده کردید، چند گروه متخلف که اقدام به صدور روادید جعلی برای زائرین اربعین مى نمودند، توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند. بر این اساس ممکن است تعداد محدودی ویزای جعلی برای متقاضیان صادر شده باشد اما تعداد آن‌ها مشخص نیست.

بسیاری از زائران عودت داده شده به ایران دارای ویزای جعلی نبودند

او با بیان این که تعداد اندکی از مراجعین به مرز با این ادعا که دارای پاسپورت جعلی هستند، توسط پلیس مرزی عراق به داخل کشور عودت داده شدند، گفت: بعد از مراجعه‌ی این افراد به داخل کشور مشخص شد که آن‌ها دارای ویزای جعلی نبودند و احتمالاً عدم شناخت کافی نیروهای پلیس در برخی از نقاط مرزی عراق باعث این سوءتفاهم بوده است که به اشتباه، تشخیص ویزای جعلی داده بودند.

سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران ادامه داد: در نهایت این تعداد از زائران ایرانی که مراجعه کردند و نتوانستند به دلیل داشتن ویزای نامعتبر یا با تشخیص اشتباه پلیس مرزی عراق مبنی بر نامعتبر بودن ویزا داخل خاک عراق شوند، به ایران عودت داده شدند. پس از آن برای این افراد در ایران ویزا صادر شد و مجددا به عراق عزیمت کردند.

تا امروز برای حدود ۹۰۰ هزار ایرانی ویزای عراق صادر شده است

او با اعلام این که تا امروز برای حدود ۹۰۰ هزار نفر ایرانی ویزا صادر شده است، گفت: حدود یک میلیون و هشتصد هزار نفر نیز تاکنون برای عزیمت به عراق و دریافت ویزا ثبت‌نام کرده‌اند. به احتمال فراوان، تعداد ثبت‌نام‌کنندگان افزایش خواهد یافت. یک پیش بینی این است که تعداد متقاضیان ایرانی شرکت در پیاده‌روی اربعین در عراق می‌تواند تا مرز دو میلیون و فراتر از آن هم افزایش پیدا کند.

قاسمی تصریح کرد: امیدواریم مقامات عراقی، بخصوص نیروهای مرزبانی و پلیس در نقاط مرزی در مواجهه با ایرانیان با دقت و مسوولیت کامل برخورد کنند تا بی‌جهت افرادی که دارای ویزای معتبر هستند، به دلیل یا بهانه‌ی امکان جعلی بودن ویزا به داخل ایران مراجعت کنند و مجبور باشند در این شرایط، کار سنگین و مجدد صدور ویزا را انجام دهند.

او با تأکید بر این که آمار منتشر شده توسط برخی خبرگزاری‌ها در مورد تعداد ویزاهای جعلی، قابل تأیید نیست، گفت: تعداد این افراد، بسیار کمتر از آماری است که آن‌ها اعلام کرده‌اند. تا امروز نیز گروه‌های متخلف دستگیر شده‌اند و امیدواریم که این موضوع به اتمام رسیده باشد و مورد دیگری ایجاد نشود. در عین حال شهروندان ایرانی عزیز که عازم عتبات هستند، حتماً باید در مورد دریافت ویزا و دیگر خدماتی که لازم دارند، با دقت کافی و لازم مسایل خود را دنبال کنند تا در طول این سفر معنوی بسیار ارزشمند با مشکلات جزیی مواجه نشوند.


نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: