پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۱۸۵۲۲
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷
در حال حاضر قریب به ۲۰ هزار قطعه زباله فضایی را مورد شناسایی قرار داده است. در برخی از مواقع پیش آمده است که یک ماهواره مدار خود در گردش به دور زمین را برای جلوگیری از برخورد با یک زباله فضایی تغییر داده است. یکی از بزرگترین ترس‌هایی که شرکت‌های فضایی دارند این است که ماهواره‌های آنها با زباله‌های فضایی برخورد کند و به چند قطعه تقسیم شود. از همین جهت پیدا کردن راهی برای نابود کردن زباله‌های فضایی فوریت بسیار بالایی دارد.

به گزارش گیتی انلاین به نقل از خبر گزاری علم و فناوری: یکی از چالش‌هایی که صنعت فضایی با آن دست و پنجه نرم می‌کند این است که مدار نزدیک زمین (LEO) به طور عذاب‌آوری از زباله‌های فضایی آکنده شده است. زباله فضایی به مجموعه‌ای ماهواره‌های از کار افتاده و قطعات به جا مانده از ماموریت‌های پیشین فضایی اطلاق می‌شود. اکنون دانشمندان می‌گویند یک راه ممکن برای نابود کردن زباله‌های فضایی استفاده از ماهواره‌هایی است که به سلاح‌های پلاسمایی مجهز هستند. توسعه این ماهواره‌ها اکنون در مرحله آزمایشگاهی به سر می‌برد.

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا می‌گوید در حال حاضر قریب به 20 هزار قطعه زباله فضایی را مورد شناسایی قرار داده است. در برخی از مواقع پیش آمده است که یک ماهواره مدار خود در گردش به دور زمین را برای جلوگیری از برخورد با یک زباله فضایی تغییر داده است. یکی از بزرگترین ترس‌هایی که شرکت‌های فضایی دارند این است که ماهواره‌های آنها با زباله‌های فضایی برخورد کند و به چند قطعه تقسیم شود. از همین جهت پیدا کردن راهی برای نابود کردن زباله‌های فضایی فوریت بسیار بالایی دارد.

گروهی از دانشمندان ژاپنی و استرالیایی، راهی برای نابود زباله‌های فضایی پیشنهاد کرده‌اند، بر اساس پروپوزال آنها می‌تواند با راه‌اندازی یک ناوگان از ماهواره‌های مجهز به سلاح‌های پلاسمایی با استفاده از اشعه پلاسما به خرده‌ اجرام فضایی حمله کنند و آنها را از مدار خود خارج کنند.

بر اساس طرح این دانشمندان که در مجله ساینس ریپورت به چاپ رسیده است، چالشی که در این زمینه وجود دارد این است که هنگامی که پلاسما در فضا منتشر می‌شود، منبع خود را در جهت خلاف حرکت پرتوها حرکت می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود منبع انتشار پلاسما پیش از آنکه عمل از مدار خارج کردن زباله فضایی به اتمام برسد، بیش از اندازه از آن دور شود.

پاسخی که نویسندگان برای این چالش مدنظر دارند این است که در سوی دیگر منبع انتشار می‌توان یک جت پلاسمایی دیگر تعبیه کرد، تا بدین طریق تعادل را در نیروهای وارده به ماهواره برقرار سازد. پروفسور رادریک باسول (Roderick Boswell) از دانشگاه ملی استرالیا به آی‌اف‌ال ساینس می‌گوید "به نتیجه رسیدن این آزمایش به معنای موفقیت‌آمیز بودن سنجش ترمودینامیک در مرز کاربردپذیری آن است."

با درنظر داشتن این موضوع باسول و همکارانش یک پیشرانه پلاسمایی مغناطیسی با دو خروجی طراحی کردند. طرح آنها برای آزمایش در فضا هنوز نیاز به پختگی بیشتری دارد. دانشمندان می‌گویند با اتصال این پیشرانه به یک پاندول یا آونگ می‌توانند می‌توانند ظرفیت آن را برای اعمال نیرویی دیگر توسط پلاسما مورد آزمون قرار دهند، تا ببینند آیا این چنین ماهواره‌ای می‌تواند به طور همزمان دو منبع انتشار پلاسما را تحمل کند یا خیر.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: