پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۸۶۷۷
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۷
پس از اینکه ارز به صورت صعودی افزایش چشمگیری داشته است مردم رو به خرید طلای خام آورده اند جالب این است که کسانی که طلای خام را می خرند نه زرگر هستند نه برای مصرف زینتی خریداری میکنند بلکه همه برای اینکه حباب طلا و ارز همچنان باقی بماند حتی به قیمت غیر واقعی پول میدهند تا طلا و ارز بخرند.

با اینکه درحال حاضر قیمت طلای جهانی هم رو به افزایش است و 98 درصد مردم ایران طلای خام میخرند. طلای خام و حتی به طور کل طلا نسب به تقاضا کم است و مردم با این وجود حتی برای خرید های غیر از طلا و ارز نیر به مشکل جدی برخواهند خورد.

با توجه به این روند افزایشی برخی از مغازه دارن و حتی پاساژهایی مانند علادین بازار موبایل و... تجمع کردند تا بلکه دولت امید راهی برای این افزایش های غیر متعارف فکری کنند. اما تا به امروز شاهد هیچگونه تغییری روی روند افزایشی قیمت ارز و طلا نداشته ایم. این حباب هایی که به گفته برخی مسوولین درحال ترکیدن است و پوست دیگری را به ما نشان می دهد تاکنون که تغییری نکرده است و افزایش همچنان ادامه دارد.

اما، آیا به واقع این چنین است؟ نوسانات هر روزه ی نرخ ارز و قیمت طلا نگرانی های مردم را دو چندان کرده است. واضح است که در این آشفته بازار فروشندگان رغبت چندانی به فروش اجناس خود ندارند و معتقدند که بعد از فروش اجناس می بایست گران تر خرید کنند.

نوسانات نرخ ارز و طلا منفعل از عوامل بسیاری مانند اتفاقات منطقه، تحریم ها، برجام، اتفاقات داخلی ایران و .... می باشد و اینکه نرخ ارز تنها یک مساله اقتصادی نیست و سیاست نیز بر آن تاثیرگذار است بر همگان ثابت شده است. اما با مدیریت و استفاده از سیاست های به جا و کاربردی می توان نوسانات را به حداقل رساند که انجام این مهم بر عهده ی دولت تدبیر و امید می باشد، چرا که هرچه اقتصاد یک جامعه پویاتر باشد متعاقبا جامعه ای شاداب تر خواهیم داشت.

جامعه دچار قحطی کاذب و تقویت شایعات شده

مجید ابهری با اشاره به ناامنی های روانی موجود در جامعه گفت: امنیت روانی یکی از ضروری ترین ابزارهای رشد اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است که در پرتو آن می توان توانمندی های یک جامعه را رونق بخشید.

این آسيب شناس اجتماعي و متخصص علوم رفتاري بیان کرد:متاسفانه در روزهای اخیر در فضای مجازی و توسط شبکه های ماهواره ای امنیت روانی جامعه نشانه گرفته شده است و شبکه های داخلی نیز با تکرار ادعاهای این گونه رسانه ها به ناامنی فکری و روحی جامعه دامن می زنند.

ابهری تصریح کرد: خرید بیش از نیاز، انبارسازی، احتکار و هجوم های بی جهت برای خرید اقلامی که ضرورت چندانی ندارند، تکرار شایعات گرانی همچنین احتکار و انبارسازی توسط بعضی از انبارداران و تولیدکنندگان با هدف تکلیف دلار و ایجاد ناامنی در جامعه موجب شده اقشار کم درآمد و بازنشسته دچار اضطراب و ناامنی روحی شوند.

وی تصریح کرد: افزایش ساعتی قیمت کالاها باعث می شود افراد هنگام خرید مایحتاج اقدام به افزایش تقاضا و ایجاد تقاضای کاذب بکند. این ناامنی روانی متاسفانه با بعضی از حرف ها و رفتارهای دولتمردان پررنگ تر شده و از آنجا که هیچکس به عنوان دلداری و امن سازی جامعه اقدامی مثبت انجام نمی دهد جامعه به سراشیبی قحطی کاذب و تقویت شایعات افتاده است.

وی اظهار کرد: دولتمردان، رسانه ها و نهادهای امنیتی و قضایی ضمن شناسایی و مقابله با شبکه های ایجاد ناامنی و احتکار و مجازات های سنگین برای این گونه افراد باید اعتماد اجتماعی را به جامعه بازگردانند وگرنه با کاهش سرمایه های اجتماعی جامعه دچار تزلزل روانی شده و آثار و عوارض مخفی آن مستقیما به مردم و دولت باز خواهد گشت.

ابهری خاطرنشان کرد: اینگونه رفتارهای منفی باعث بروز گرانی کاذب و آسیب های اجتماعی از قبیل ترک تحصیل، افسردگی، تشنج های خانوادگی، افزایش آمار طلاق، اضطراب اجتماعی شده و اقشار کم درآمد و زیر خط فقر مطلق اصلی ترین قربانیان این آسیب ها هستند.

نویسنده:مونا ربیعیان
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: