پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۸۷۹۵
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۰
امروز 14 آبان 97
حسینعلی حاجی دلیگانی، علیرضا سلیمی، سیدناصر موسوی لارگانی، محمد دهقان، محمد جلال کریمی قدوسی و نادر قاضی پور سه سوال از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه مطرح کردند.


به گزارش گیتی آنلاین  امروز 14 آبان 97 در صحن علنی مجلس شورای اسلامی سه سوال از وزارت امورخارجه مطرح شد که سوالات از این قرار بود: 
سوال اول: چرا وزارت امور خارجه در ردیابی اموال بابک زنجانی در خارج از کشور با قوه قضائیه همکاری نمی کند و در توبیخ اموال ایشان و افراد مرتبط با پرونده چه موانعی وجود دارد؟ 
سوال دوم: براساس کدام مجوز قانونی بعد از اجرایی شدن برجام با نماینده امریکا توافق محرمانه امضاء کردید؟
سوال سوم: در مذاکره برجام وقتی زور شما به طرف های مذاکره کننده در برجام نمی رسید گزارش به مجلس و مردم ارائه نکردید؟ آیا مردم یا مجلس یا هردو نامحرم بودند؟ 
این سوالات که در قلمرو ملی تشخیص داده شده است با حضور اعضای کمیسیون امنیت ملی و نمایندگان سوال کننده و وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مطرح شد و حاجی دلیگانی و همکارانش از پاسخ وزیر قانع نشدند. 
به این ترتیب سوال در صحن مطرح شد و وزیر امورخارجه در حضور نمایندگان پاسخ های خود را ارائه کرد و سپس رای گیری انجام شد و نمایندگان در هر سه مورد قانع شدند. 
در رای گیری برای این سوالات تعداد حضار 196 نفر بود و سوال مربوط به بابک زنجانی 115 رای موافق، 62 رای مخالف و 5 رای ممتنع رای آورد. 
تعداد 112 رای موافق، 66 رای مخالف و هشت رای ممتنع به سوالی که درباره توافق محرمانه پس از امضای برجام بود به معنای آن بود که نمایندگان از توضیحات ظریف قانع شدند. 
سوال سوم هم با 119 رای موافق، 58 رای مخالف و 8 رای ممتع مورد پذیرش نمایندگان قرار گرفت. 


به گزراش گیتی آنلاین محمد جواد ظریف در پاسخ به سوال که چرا وزارت خارجه در رابطه با اموالی که بابک زنجانی از کشور خارج کرده  همکاری نمی کند، گفت: نقش وزارت خارجه نقشی حمایتی است یعنی ما موظفیم که اقداماتی که دستگاه های قضایی کشور، بانک مرکزی و وزارت خارجه انجام می دهند را پیگیری کنیم. 
وی اظهارداشت: برای این کار ده ها ملاقات تنظیم شده و برای تنظیم ملاقاتها همکاران ما ملاقات های بیشتری را انجام دادند.
ظریف بیان کرد: این کار را وزارت امور خارجه انجام داده است و درخواستی نبوده که از سوی دستگاه ها مطرح شده باشد و دنبال نکرده باشیم. 
وی در ادامه گفت: اینکه ما کار انجام داده باشیم نیازمند آن است که با طرف مقابل توافق معاضدت قضایی داشته باشیم یا حکمی داشته باشیم و دادخواستی وجود داشته باشد یا شرایطی باشد که وزارت خارجه بتواند دنبال کند چنین چیزی برای برای وزارت خارجه اقدام نشده که ما پیگیری کنیم. اما برای تلاش هایی که سفیر ما در مالزی، سفیر ما در تاجیکستان و دیگران در کشورهای مختلفی که انجام دادند را خدمت شما ارائه دهم اما این واقعیت در سرجای خودش هست که وزارت خارجه مسئول پیگیری است. 
ظریف تأکیدکرد: وزارت خارجه مسئول تسهیل این روابط است و اقدام مربوط به قوه قضائیه و مراکز ذیربط است. 
وزیر امورخارجه کشورمان در پاسخ سوال در رابطه با این که چرا وقتی زور تیم مذاکره کننده به طرف های برجام نرسید این مطلب را با نمایندگان مجلس و مردم کشور در میان نگذاشتند چنبن استدلال کرد: برجام حاصل یک توافق چند جانبه است. ظریف گفت: امریکایی ها هم به تقاضاهای حداکثری خود مثل تعطیل انرژی اتمی، فردو، آب سنگین اراک نرسیدند و زورشان نرسید. 
ظریف تصریح کرد: مذاکره رسیدن به تفاهم و توازنی است که منافع شما را تأمین می کند و امروز برجام دارد منافع مردم ایران را حفظ می کند. وی تاکیدکرد: برجام منافع مردم ایران را و برنامه هسته ای کشور را حفظ کرد. 
این خبر تکمیل می شود
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: