پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۸۸۱۱
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴
زیر پوست شهر:
خرم آباد- محله پشت بازار یکی از قدیمی‌ترین محله‌های شهر خرم آباد است که در جنوب غربی شهر قرار دارد، گل سفید نیز به عنوان یکی از مناطق حاشیه‌ای در مجاورت پشت بازار قرار دارد.

به گزارش گیتی آنلاین، فقر، بیکاری و آسیب‌های اجتماعی در دو محله پشت بازار و گل سفید این شهر بیداد می‌کند، از سوی دیگر کمبود امکانات نیز عرصه را بر اهالی این دو محله تنگ کرده است.

مشاهده خانه‌های گلی و فرسوده، کوچه‌های باریک و ناموزون توجه هر بیننده را به خود جلب می‌کند، اینجا خبری از سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های شیک نیست. با قدم زدن در کوچه و خیابان‌های هر دو محله تنها یک چیز در ذهن تداعی می‌شود، محرومیت واژه‌ای که برای ساکنان پشت بازار و گل سفید واژه‌ای آشنا است.

هستند مردمی که حتی سالی یک بار توان خرید گوشت را ندارند، اینجا بسیاری صورتشان را با سیلی سرخ نگه می‌دارند.

اهالی اما از برخی کمبودها نیز گلایه دارند، از کمبود سطل زباله تا بیتوجهی به بهداشت محله، نبود جدول و نامناسب بودن پیادهرو و آسفالت مواردی که جزو زیر ساخت‌های اولیه به شمار می‌آیند.

در حالی پشت بازار مورد بیمهری مسئولان قرار گرفته که جزو بافت تاریخی محسوب می‌شود و وجود بازار طلافروشی معروف شهر در آن دلیل و گواهی بر قدمت این محله است.

زندگی تلخ ساکنان گل سفید

یکی از ساکنان محله گل سفید می‌گوید: بابت تخریب خانه‌ها پول اندکی به صاحبان پرداخت شد که نتوانستند با آن صاحب خانه شوند و به ناچار داخل مخروبه‌ها زندگی می‌کنند، کافی است شب هنگام گذرتان به این محله بیفتد، مشاهده فلاکت مردم آزاردهنده است.

علی محمدی عنوان می‌کند: گل سفید فاقد هرگونه امکاناتی مانند سالن ورزشی و فضای سبزی است، محرومیت در محله زندگی را به کام ساکنان تلخ کرده است.

گل سفید جزئی از شهر است

یکی دیگر از اهالی گل سفید میگوید: فقر ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد و طلاق است، معضلی که در این محله به وضوح دیده می‌شود، متاسفانه مسئولان محله‌هایی مانند  گل سفید را رها کرده‌اند.

فاطمه یاری با اشاره به اینکه وجود خانه‌های گلی و قدیمی زندگی را برای ساکنان گل سفید دشوار کرده است، میافزاید: با هر بارشی سقف خانه‌ها چکه می‌کند، زلزله که جای خودش را دارد بدون شک همه زیر آوار جان خواهیم داد.

وی در ادامه صحبت‌هایش بیان میکند: اینجا برخی از خانه‌ها حمام و سرویس بهداشتی ندارند، یعنی در محله‌ای چسبیده به شهر مردم از امکانات اولیه بهداشتی محروم هستند.

خانه‌هایی که در حال فرو ریختن است

یکی از ساکنان محله پشت بازار نیز از فقر و بیکاری مردمان محله گفته و می‌گوید: بیشتر ساکنان این محله فقیر هستند، گذرت به هر کوچهای بیفتد با بدبختی مواجه می‌شوی که ریشه آن در فقر است.

فردین نظرین عنوان می‌کند: بیشتر خانه‌ها کلنگی و فرسوده هستند، مثلا خانه نیمی از خانه ما در حال فرو ریختن است، اما توان نوسازی آن را نداریم.

وی ادامه می‌دهد: فضای سبزی بالای کوه نیز متاسفانه به محل تجمع افراد معتاد تبدیل شده، گویی پشت بازار جزو شهر محسوب نمی‌شود که بدبخت‌ترین قشر مردم در این محله ساکن هستند.

ورود آب به خانه‌ها

رضا یوسفی دیگر ساکن پشت بازار اما از مناسب نبودن آسفالت  گلایه می‌کند و می‌گوید : کوچه‌ها پر از چاله و چوله است، با کوچکترین بارندگی گل و لای ایجاد شده و تردد برای ساکنان سخت می‌شود.

وی با گلایهمندی از فرسوده بودن شبکه فاضلاب میافزاید: نمونه آن کوچه شهید رسولی است که فاضلاب به داخل خانه بازگشت داده می‌شود و با وجود چندین بار مراجعه تاکنون کاری صورت نگرفته است، از طرفی برخی خیابان‌ها فاقد جداول شهری هستند و با هر بارندگی آب وارد خانهها می‌شود.

این شهروند خرم‌آبادی با نامناسب خواندن وضع بهداشت محیط بیان میکند: ما تاکنون رفتگری را در حال لایروبی جداول یا نظافت خیابان‌ها مشاهده نکرده‌ایم.

یوسفی ادامه می‌دهد: مشکل دیگر این است که جوانان محله به دلیل بیکاری سر هر کوچه و گذر تجمع  کرده و برای خانواده‌ها ایجاد مزاحمت می‌کنند.


حاکمیت نظم در پشت بازار

یکی از اهالی پشت بازار با صحه گذاشتن بر همه مشکلات اما از عملکرد رئیس کلانتری 12 این محله راضی بوده و میگوید: نگاه وی جرم و مجرم و مباحثی از این قبیل متفاوت بوده و به دنبال رفع مشکلات با صلح و گذشت است، نگرشی که به نظر می‌رسد جواب می‌دهد.

فریدون محمدی اظهار میکند: با فعالیت رئیس کلانتری 12 نظم خوبی در محله ایجاد و خوشحالی اهالی را به دنبال داشته است، از طرفی رفتار مطلوب وی با مردم  باعث جلب اعتماد آنها شده است.

وی تاکید می‌کند: به واسطه تعامل رئیس کلانتری محل با اهالی به ویژه جوانان امنیت نسبی در پشت بازار ایجاد شده و می‌توان از این موقعیت استفاده کرد.

محله‌های هدف بازآفرینی شهری

رئیس اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری خرم‌آباد با اشاره به اینکه محلات پشت بازار، درب دلاکان و گل سفید جزو سکونتگاههای غیررسمی به شمار میروند، می‌گوید: 6 محله هدف بازآفرینی از جمله این محلات در شهر خرم‌آباد شناسایی و برنامه اجرایی آن‌ها نیز تدوین شده است.

برزو بردی نشین با اشاره به اینکه پشت بازار و درب دلاکان جزو مهم‌ترین محله‌ها برای بازآفرینی شهر محسوب می‌شوند، میافزاید: برنامه‌های اجرایی در این دو محله تدوین شده و اقدام مشترک با کلیه دستگاه‌های اجرایی آغاز شده است.

وی ادامه می‌دهد: در این دو محله یک سری پروژه تعریف شده و از آن جمله میتوان به پروژه پیاده راه راسته بروجردی‌ها یا خیابان فردوسی اشاره کرد که به زودی عملیات اجرایی آن‌ها آغاز می‌شود.

رئیس اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری خرم‌آباد بیان می کند: در محله درب دلاکان نیز طراحی شهری داریم تا هویت قبلی آن بازگردانده شود زیرا بافت تاریخی بوده که با مشکلاتی مواجه شده است.

بردی نشین اضافه می‌کند: در محله گل سفید نیز یک مرکز توسعه محله با محوریت و رویکرد اصلی رفع امور محله با مدیریت اهالی و نهادهای توسعه آن در حال ساخت است.

پرداخت تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نوسازی بافت‌های فرسوده شهری اشاره و تاکید میکند: برای این منظور تسهیلات 40 میلیون تومانی پرداخت شده و در معرفی این واحدها به بانک‌های عامل مشکلی وجود ندارد.

رئیس اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری خرم‌آباد اضافه می‌کند: البته مشکل پرداخت تسهیلات  به نبود سند به ویژه در گل سفید مربوط می‌شود که امیدواریم برنامه‌ای برای سنددار کردن در دستور کار قرار بگیرد.

بردی نشین با تاکید بر اینکه تسهیلات40 میلیون تومانی بافت فرسوده به بافتهای فرسوده شهری در همه شهرستان‌ها اختصاص مییابد، می‌گوید: در گذشته تنها این تسهیلات به ساکنان شهرهای بروجرد و خرم‌آباد پرداخت می‌شد، اما هم اکنون به همه شهرهای لرستان اختصاص یافته است.

اوج آسیب‌های اجتماعی در گل سفید و پشت بازار

مدیرعامل انجمن توسعه و تعامل خرم‌آباد نیز در این راستا می گوید: کار اصلی ما در گل سفید است، اما در محله پشت بازار به صورت موردی کار می‌کنیم. متأسفانه در حالی که آسیب‌های اجتماعی در این بیداد می‌کند اما جزو محله‌های حاشیه‌ای قرار نگرفته است.

طاهره احمدی با اشاره به اینکه فقر و بیکاری در محله‌های پشت بازار و گل سفید بیداد می‌کند، میافزاید: وعده‌های عملی نشده مسئولان حس بیاعتمادی را در بین ساکنان محله‌های حاشیه‌ای افزایش داده است.

وی عنوان میکند: تنها دارایی گل سفید یک مسجد است، دیگر نه درمانگاه، کیوسک انتظامی و نه حتی پارک دارد که برای ایجاد این اماکن و فضاها تقاضا کرده‌ایم.

مدیرعامل انجمن توسعه و تعامل خرم‌آباد از شناسایی 322 خانوار در گل سفید و مرمت 35 خانه این محله خبر و ادامه میدهد: تهیه لوازم خانگی، ایجاد شغل برای چند نفر، برگزاری کلاس‌های فرهنگی، راهاندازی دو کارگاه و درمان بیماران از دیگر اقداماتی انجام شده است.

استفاده از ظرفیت سازندگی بسیج

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد در این باره می‌گوید: با استفاده از ظرفیت بسیج پایگاهی در مسجد گل سفید ایجاد شده که کارهای فرهنگی در آن انجام میشود، همچنین افراد آسیب‌پذیر را شناسایی و برای رفع مشکلات آنها علاوه بر فعالیت‌ انجمنهای مردم نهاد، از ظرفیت خیرین  استفاده می‌کنیم.

سرهنگ ماشالله بازگیر با تاکید بر بهکارگیری از ظرفیت دولتی برای حل مشکلات ساکنان این محله بیان میکند: 28 واحد مسکونی برای احداث مجموعه ورزشی خریداری و با کمک شهرداری پارک بازی احداث شده است.

وی از استقرار حوزه مقاومت ثارالله در محله پشت بازار خبر و ادامه میدهد: علاوه بر کارهای فرهنگی موضوع اشتغالزایی را نیز در دستور کار قرار داده و در این راستا با آموزش 220 نفر آنها را برای دریافت تسهیلات به اداره کار معرفی کرده‌ایم.

پشت بازار فرصت است؛ نه تهدید

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد خاطرنشان می‌کند: همچنین پایگاه مسجد دولتشاه نیز در جذب جوانان اهتمام داشته و در حال حاضر بهترین قاریان قرآن در این مسجد هستند، اگر پیشتر از پشت بازار به عنوان یک تهدید یاد میشد، حالا یک فرصت است.

بازگیر تاکید میکند: در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیز مواد فروشان را شناسایی و اقدام قاطع با آنان را در دستور کار قرار دادهایم، از سویی تعدادی از معتادان نیز به کمپ‌های حرفه‌ای ترک اعتیاد معرفی شده‌اند.

وی از ایجاد اشتغال به عنوان یکی از اولویتهای مهم در مناطقی مانند پشت بازار یاد و تاکید میکند: تورم ایجاد شده موجب فقیرتر شدن فقرا می‌شود، بنابراین با ایجاد کارگاههای آموزشی میتوان در مسیر اشتغالزایی ساکنان این محله و رهایی آنان از فقر همت ورزید.

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد تصریح میکند: در سال جاری تسهیلات اشتغالزایی با اعتباری قریب به 5 میلیارد تومانی از طریق استانداری، سپاه پاسداران، ورزش و جوانان به ساکنان مناطق حاشیه‌ای این شهرستان پرداخت شده است.

مناسب سازی پیاده‌روهای پشت بازار

عضو شورای اسلامی شهر خرم آباد نیز در پاسخ به انتقاد ساکنان محله پشت بازار مبنی بر نامناسب بودن پیاده‌روها می‌گوید: از ابتدای کمربندی تا خیابان شهید اردشیر کرمی پیاده روسازی در یک لاین شروع شده و قرار است مناسب‌سازی پیاده‌روهای همه محله در دو لاین انجام شود.

مهرداد علی‌پناه می‌افزاید: نکته مهم اینکه کار کردن در محله قدیمی مانند پشت بازار نیازمند هزینه بیشتری است، با این حال سیاست ما برطرف کردن مشکلات این محله است و اگر عملیات اجرایی کند پیش می‌رود، به کمبود اعتبار شهرداری مربوط می‌شود.

وی ادامه می دهد: بسیاری از کوچه‌های پشت بازار با توجه به اینکه دارای شیب هستند کانیوا ندارند، موضوع فرسودگی شبکه فاضلاب و آبرسانی نیز از دیگر مواردی است که می‌توان مطرح کرد.

بافت‌های تاریخی در کانون توجه

عضو شورای شهر خرم آباد تاکید می‌کند: اراده ما این است مناطق حاشیه‌ای به متن تبدیل شوند، چرا که ایجاد نشدن امکانات و خدمات شهری در پشت بازار با بافت باستانی آن مانع رونق این محله میشود.

علیپناه عنوان می کند: در بافت تاریخی و باستانی منازلی هستند که مربوط به عهد صفویه قاجار و پهلوی هستند که قدمت دارند و باید احیا شوند اما بحث خانه‌های فرسوده باید نوسازی شوند که مستلزم پرداخت تسهیلات است.

اصلاح شبکه‌های فرسوده؛ دغدغه شرکت آبفا

در ادامه مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان در پاسخ انتقاد ساکنان محله پشت بازار میگوید: فرسوده بودن شبکه‌های فاضلاب و آب در محله‌های قدیمی و سنتی مانند پشت بازار یکی از دغدغه‌های شرکت آبفا است، در همین راستا حدود 30 تا 40  درصد شبکه‌ها بازسازی شده‌اند.

مهدی بابایی عنوان می‌کند: در برخی مناطق که شبکه فاضلاب شهری نیازمند بازسازی سریع است، از مشترکین تقاضا می‌کنیم درخواست خود را به نواحی مربوطه اطلاع دهند تا به صورت موردی برطرف کنیم.

وی از برنامه‌های کوتاه و بلندمدت شرکت آبفا خبر و ادامه میدهد: میخواهیم با همکاری شورای شهر سرعت بازسازی شبکه‌ها را بیشتر کنیم، چرا که در سایر شهرستان‌های استان تفاهم نامههایی بین شورای شهر و شرکت آب و فاضلاب منعقد و با دریافت یک ریال از مردم در قبوض آببها آنان صرف بازسازی شبکه‌ها می‌شود.

مدیر روابط عمومی شرکت آبفا لرستان بیان می‌کند: در مقطع زمانی این کار در خرم‌آباد انجام اما به دلایلی لغو شد، امیدواریم شورای شهر و شرکت آب و فاضلاب در تعاملی رقم ناچیز کمتر از یک و نیم ریال را از مشترکان دریافت کنند، تا اصلاح شبکههای فرسوده سرعت بیشتری یابد.

 

منبع : فارس

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: