پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۸۸۶۵
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۵
در نشست رسانه ای سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران مطرح شد
نشست رسانه ای سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، صبح روز دوشنبه، 14 آبان ماه 1397 در دفتر انجمن سینمای جوانان ایران با حضور سیدصادق موسوی، دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران و آرش عباسی، مدیر روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران در میان استقبال اهالی رسانه برگزار شد.

نشست رسانه ای سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، صبح روز دوشنبه، 14 آبان ماه 1397 در دفتر انجمن سینمای جوانان ایران با حضور سیدصادق موسوی، دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران و آرش عباسی، مدیر روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران در میان استقبال اهالی رسانه برگزار شد.

آرش عباسی، مدیر روابط عمومی جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، مدیریت نشست رسانه ای را بر عهده داشت و در ابتدای نشست عنوان کرد که دغدغه اطلاع رسانی درباره فیلم کوتاه بسیار بیشتر شده است و واقعا، بعضی از روزنامه ها، بخشی را به فیلم کوتاه اختصاص داده اند.

در ادامه، عباسی از اهمیت بخش رسانه برای سیدصادق موسوی، دبیر جشنواره سی و پنجم سخن گفت و از اختصاص یک سالن اختصاصی به خبرنگاران در پردیس سینمایی ملت در طول برگزاری ایام جشنواره فیلم کوتاه تهران خبر داد که از اتفاقات ویژه جشنواره سی و پنجم به شمار می رود و لزوم تعامل بیشتر بین اهالی رسانه و فیلم سازان عرصه فیلم کوتاه را می طلبد.

با پایان صحبت های آرش عباسی، تریبون در اختیار موسوی، دبیر جشنواره سی و پنجم قرار گرفت تا خبرنگاران را در جریان جزئیات برگزاری جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران بگذارد.

او در شروع صحبت های خودش گریزی به وضعیت فیلم کوتاه در ایران زد و اظهار داشت که جشنواره فیلم کوتاه تهران، در حقیقت مهم ترین ویترین فعالیت های فیلم کوتاه کشور است و مهمترین رخداد سینمایی در حوزه فیلم کوتاه است. بدون اغراق، بعد از سی و پنج سال، مهمترین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه خاورمیانه است و همه اهالی فیلم کوتاه بر این امر صحه می گذارند.

وی افزود: انجمن سینمای جوانان ایران، بانی و برگزارکننده جشنواره بین المللی فیلم کوتاه است. هر چند، هرگز تلقی نمی کنیم که این جشنواره ویترینی برای فعالیت های این انجمن است.

موسوی به وضعیت خوب فیلم کوتاه در سالهای اخیر اشاره کرد و گفت که من در چند ماهه گذشته، چند خبر موفقیت های چشمگیر و بین المللی در حوزه فیلم کوتاه از قبیل تعداد شگرف حضورهای بین المللی و همینطور، جوایز کسب شده را به رسانه ها اعلام کردم و تمام ادعاها، امروز مستند و در قالب یک کتاب با عنوان "1819" تهیه شد که در حقیقت، فهرست 1819 حضور بین المللی فیلم کوتاه با تمام اطلاعات دقیق فیلم ها، جشنواره ها، شهرهای محل برگزاری جشنواره ها و جوایز کسب شده است.

دبیر جشنواره سی و پنجم، فیلم کوتاه را نماینده سینمای فرهنگی و هنری ایران نامید با توضیح اینکه به نسبت دیگر بخش های سینمای ایران، کمترین اعتبارات را جذب می کند. در بخش دیگری از صحبت ها، از سرمایه های کم دست اهالی فیلم کوتاه سخن به میان آورد که باعث می شود آنها، تمام توان و انرژی خودشان را روی خلاقیت و ایده های بدیع بگذارند.

وی ابراز امیدواری کرد که جشنواره سی و پنجم در شأن وضعیت فیلم کوتاه ایران باشد و از تلاش ها برای برگزاری باشکوه جشنواره فیلم کوتاه تهران سخن گفت و از برگزاری مراسم اختتامیه این جشنواره برای نخستین بار در برج میلاد تهران خبر داد.

همچنین، تفاوت عمده جشنواره امسال را با سال قبل به طور عمده در بخش بین الملل دانست و به تعداد 5100 فیلم کوتاه ارسالی از 120 کشور دنیا اشاره کرد که به دبیرخانه جشنواره فیلم کوتاه تهران رسید و در یک فرآیند هشت ماهه با حضور اساتید سینمایی و فیلمسازان جوان شناخته شده عرصه فیلم کوتاه مورد داوری قرار گرفتند و در نهایت، 67 اثر برای حضور در بخش بین الملل انتخاب شدند و همه آثار، تولید سالهای 2017 و 2018 میلادی هستند که اکثریت قریب به اتفاق آنها، جوایز مختلفی در عرصه بین المللی به دست آورده اند.

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، بازار بین الملل فیلم کوتاه را دیگر تغییر عمده بخش بین الملل جشنواره سی و پنجم برشمرد که با حضور خریداران فیلم کوتاه از شبکه های تلویزیونی مختلف و بنیادهای سینمایی گوناگون و همچنین، تهیه کنندگان و سرمایه گذاران ایرانی و خارجی برگزار می شود و کارگاه آموزشی پیچینگ بین المللی با هدف آموزش دفاع از پروژه ها در مقابل تهیه کنندگان و سرمایه گذاران برای ترغیب آنها به سرمایه گذاری در تولید فیلمهایشان به دبیری "گابریله"، دیگر برنامه بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران است.

علاوه بر این، موسوی از گفتگو با منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما و علاقه مندی تعدادی از تهیه کنندگان سینمای بلند برای شرکت در جشنواره سی و پنجم و کشف استعداد بهترین فیلمسازان کوتاه و سرمایه گذاری در آثار آینده آنها خبر داد.

موسوی، قسمت دیگری از برنامه ها را اینگونه شرح داد که برای اولین بار، از 110 مهمان خارجی برای شرکت در سی و پنجمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران دعوت شد که ویزای بیش از 40 نفر از آنها صادر شده است و وارد ایران خواهند شد. او همچنین از 13 آبان، آغاز دوباره تحریم های آمریکا و فشار مخرب رسانه ای صحبت کرد و از هنر به عنوان اهرم درهم شکننده فشارهای رسانه ای نام برد و گفت که بعد از کشور فرانسه، کشور آمریکا بیشترین آثار ارسالی را به دبیرخانه جشنواره فیلم کوتاه تهران داشته است که نشان از بی اعتنایی هنرمندان به فضای ایران ستیزی و ایران هراسی دارد.

آخرین نکته دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران درباره بخش بین الملل به تولید مشترک مربوط می شد با توضیح اینکه تعدادی از مهمانان خارجی شرکت کننده،از قبل با برخی فیلمسازان ایرانی ارتباط گرفته و فیلمنامه های آنها را مطالعه کرده اند و در حقیقت، برای عقد قرارداد برای تولید مشترک در جشنواره سی و پنجم حضور می یابند که به نظر من، اتفاق بزرگی است. موسوی بیان کرد که با وجود همه فشارهای اقتصادی و کاهش ارزش ریال، ساخت فیلم کوتاه در ایران، یک عمل اقتصادی برای سرمایه گذاران و تهیه کنندگان بین المللی و عقد قراردادهای تولید مشترک مطابق با چارچوب های فرهنگی و هنری ایران به حساب می آید زیرا در کشورهای خارجی، امکان ندارد با پنج هزار یورو بتوان فیلمی ساخت و در آنجا، یک فیلم با بودجه سی تا چهل هزار یورویی به مرحله تولید می رسد.

بیست نشست تخصصی تحت عنوان "35/20" از دیگر برنامه های جشنواره سی و پنجم است که سیدصادق موسوی، از پوستر نشست ها در نشست رسانه ای رونمایی کرد و گفت که در حال حاضر، صد نفر برای حضور در نشست ها ثبت نام کرده اند و مهمترین اساتید عرصه سینما و تلویزیون در پروژه "35/20" حضور دارند که دبیر علمی نشست های تخصصی، دکتر احمد الستی هستند. دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران اضافه کرد که آخرین کارگاه روزانه نشست های تخصصی به انتقال تجربیات یکی از اساتید بین المللی از طریق اسکایپ به مدت 35 دقیقه اختصاص می یابد که اسامی بسیار درجه یکی هستند و تا قطعیت حضورشان، امکان اعلام نام آنها وجود ندارد. او توضیحات خودش را درباره نشست های تخصصی "35/20" اینگونه تکمیل کرد که نشست ها در چهار حوزه فرمالیسم،رئالیسم، تجربه گرایی و مینی مالیسم برگزار می شوند. همچنین، با پایان معرفی نشست های تخصصی "35/20"،از کتاب "34/20" حاوی مطالب نشست های تخصصی سی و چهارمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران رونمایی شد سپس رونمایی از دو کتاب دو زبانه فارسی و انگلیسی با عنوان های "گزیده فیلم های کوتاه انجمن سینمای جوانان ایران در سال 1396" و "گزیده فیلم های کوتاه انجمن سینمای جوانان ایران در سال 1395" در نشست رسانه ای سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران صورت پذیرفت. طبق اعلام دبیر،از سه کتاب دیگر (منتشرشده در انتشارات آبان)از مجموعه هفت کتاب انتشاریافته برای جشنواره سی و پنجم در ایام برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران و به طور ویژه، در روز کتاب و سینما با حضور فیلمسازان و علاقمندان به فیلم کوتاه در پردیس سینمایی ملت پرده بر خواهند داشت.

وی راجع به کاتالوگ اظهار داشت که کاتالوگ قبل از آغاز جشنواره فیلم کوتاه تهران، در سایت در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. موسوی ادامه داد که کاتالوگ در 416 صفحه و به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه شده و حاوی تمام اطلاعات مربوط به مدرسان و داوران بین المللی، نشست های تخصصی "35/20" و تمام فیلم های کوتاه ایرانی و خارجی شرکت کننده در جشنواره سی و پنجم است.

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، تغییرات در حوزه فنی را به صورت زیر شرح داد که برای اولین بار، هر فیلمی که به صورت 2K و 4K به دبیرخانه ارائه شده باشد، به شکل 2K و 4K پخش خواهد شد. در ضمن، تمام فیلم ها همانند سال قبل با صدای دالبی روی پرده نقره ای نقش می بندند.

موسوی به همکاری با ایسفا، انجمن فیلم کوتاه ایران اشاره کرد و گفت که برای اولین بار، برای تمام اعضای علاقمند ایسفا،  کارت ورود به جشنواره سی و پنجم صادر شده است زیرا باور داریم، این جشنواره مخاطب تخصصی دارد و باید به جامعه فیلم کوتاه ایران، احترام گذاشت و خدمت رسانی کرد. انجمن فیلم کوتاه ایران، سیصد و سی عضو دارد و بیش از صد از نفر از اعضای ایسفا، تقاضای صدور کارت داشتند. از سوی دیگر، برگزیده برترین فیلم از نگاه تماشاگران را اعضای ایسفا انتخاب می کنند و مدیریت تمام جلسات معرفی و نقد بررسی فیلم ها به انجمن فیلم کوتاه ایران سپرده شده است.

او از رایزنی ها برای دعوت از وزیران کشور سخن گفت و از دکتر محمدجواد ظریف؛ وزیر امور خارجه ایران، دکتر مصطفی آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و دکتر سورنا ستاری؛ معاونت علمی ریاست جمهوری ایران، به عنوان بخشی از مهمانان شاخص روز اختتامیه جشنواره سی و پنجم نام برد.

موسوی از اطلاع سفیران کشورهای مختلف شرکت کننده در بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران از جدول اکران فیلم های کشور خودشان خبر داد و گفت که بخشی از مهمانان خارجی جشنواره سی و پنجم را سفیران تشکیل می دهند.

اجرای ارکستر مجلسی ایران به رهبری پروفسور صهبایی و با نوازندگی پنج قطعه بین المللی بخشی از مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در برج میلاد تهران است که با اجرای یک گروه کُر، نوازندگی سازهای کوبه ای و اجرای یک نمایش تئاتری به وسیله یک گروه تئاتری ادامه می یابد. دبیر جشنواره سی و پنجم پس از شرح برنامه های اختتامیه گفت که اختتامیه، باید یک رخداد هنری ویژه باشد و فقط به معرفی برندگان محدود نشود. هر هنرمند و هر مخاطبی که در برج میلاد تهران حضور دارد، باید احساس کند با حداکثر احترام با او برخورد می شود. وی افزود که مراسم بزرگداشت دکتر احمد الستی در روز اختتامیه برگزار می شود و پخش زنده اختتامیه و پوشش زنده خبری برنامه های جشنواره فیلم کوتاه تهران از طریق دو گروه تلویزیونی در صدا و سیما را از دیگر اقدامات دبیرخانه برشمرد.

همچنین، موسوی بیان کرد که مرور آثار و تقدیر از فیلمساز و فیلمبردار خوب کشور، اشکان اشکانی در جشنواره سی و پنجم صورت می گیرد.

او به 6 فیلم کوتاه ایرانی راه یافته به بخش بین الملل اشاره کرد و گفت که 7 داور، داوری بخش بین الملل را انجام می دهند و مهرداد اسکوئی، تنها نماینده ایران در جمع هیئت داوران است.

وی از فضای خوب فیلم کوتاه برای فعالیت های بینارشته ای صحبت کرد و می تواند با دیگر شاخه های هنری، همکاری بهتری به نسبت سینمای ایران داشته باشد.

حضور 70 شهردار و 30 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های کشور از دیگر برنامه های جشنواره سی و پنجم است که به استناد گفته های سیدصادق موسوی، برای نخستین بار در جشنواره فیلم کوتاه تهران به وقوع می پیوندد. وی افزود که امید است که مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور به اضافه شهرداران به اهمیت فیلم کوتاه پی ببرند و اداره کل ارشاد استان ها به دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران در استان های متبوعشان، بودجه بهتری تزریق و دفاتر شهرداری ها در ساخت فیلم کوتاه، سرمایه گذاری کنند.

موسوی از توافق با جشنواره تامپره فنلاند برای پخش آثار برگزیده جشنواره تامپره در جشنواره سی و پنجم خبر داد که نخستین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه است که برای معرفی آثار برتر خودش به آکادمی اسکار، تایید صلاحیت شده است و در کنار جشنواره کلرمونت فرانسه و اوبرهاوزن آلمان، در زمره سه جشنواره بین المللی برتر فیلم کوتاه در جهان قرار دارد.

وی از صدسالگی جشنواره فیلم کوتاه استونی سخن به میان آورد و گفت به چنین مناسبتی، برگزیده آثار انیمیشن جشنواره استونی در جشنواره فیلم کوتاه تهران به نمایش   در می آید.

وی در پایان صحبت هایش اعلام کرد که ایمان داریم، باید به جامعه فیلم کوتاه ایران خدمت کرد.

موسوی در پاسخ به خبرنگاری راجع به نامه اعتراضی 200 فیلمساز عرصه فیلم کوتاه برای حذف آثارشان از جشنواره سی و پنجم و اصلاحیه های اعمال شده به آنها از سوی دبیرخانه گفت که قانونگذار، صدور پروانه نمایش را به اداره کل نظارت و ارزشیابی واگذار کرده و هیچ جا در متن قانون نیامده است که دبیر می تواند فیلم های تاییدنشده از سوی اداره کل نظارت و ارزشیابی را به جشنواره راه بدهد. امسال، اعضای شورا 250 فیلم راه یافته به بخش های مختلف جشنواره فیلم کوتاه تهران را تماشا کردند و از نظر آنها، تعدادی از آثار، از لحاظ شرعی و عرفی، صلاحیت حضور در جشنواره سی و پنجم را نداشتند هر چند من، تمام تلاش خودم را برای حضور حداقل بخشی از آنها انجام دادم و به شورا، ادله های خودم را ارائه کردم و در نهایت، برای سه تا از فیلم ها از میان 17 فیلم تاییدنشده، پروانه نمایش صادر شد و رایزنی ها برای صدور پروانه نمایش بخش دیگری از آنها در جریان است.

خبرنگار گیتی آنلاین: فرزاد جمشیددانایی/ عکس های حاشیه خبر: مجید نیک نفس
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: