پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۱۹۰۲۲
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
توسط محققان آلمانی صورت گرفت
مهندسی این بافت قلبی در آزمایشگاه با استفاده از سلول های بنیادین نوع چند توان (پلوری پوتنت یا hiPCS) صورت گرفته است. پلوری پوتنت ها نوعی از سلول های بنیادین هستند که به طور مستقیم سلول های بالغ را تولید می‌کنند و سپس می‌توان از آن ها برای رشد انواع دیگری از سلول های مورد نیاز استفاده کرد.

به گزارش گیتی آنلاین به نقل از خبر گزاری علم و فناوری: اگر به توانایی ها و پیشرفت دانشمندان در زمینه رشد بافت ها در آزمایشگاه شک دارید، این بافت مصنوعی از قلب انسان را که مانند نمونه واقعی ضربان دارد را مورد بررسی قرار دهید.

دانشمندان توانسته اند دهلیز قلب، یعنی اتاقکی که خون را از به درون بطن ها و نیز سایر قسمت های بدن می‌فرستد را در آزمایشگاه رشد دهند. این قلب مصنوعی این توانایی را دارد که ضربان داشته باشد، ژن ها را بیان کند و مانند دهلیز واقعی بدن انسان به داروها واکنش نشان دهد. واکنش به داروها به این معناست که می‌توان از آن در درمان‌های در حال پیشرفت برخی اختلالات قلبی مانند فیبریلاسیون دهلیزی استفاده های بهینه کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، مهندسی این بافت قلبی در آزمایشگاه با استفاده از سلول های بنیادین نوع چند توان (پلوری پوتنت یا hiPCS) صورت گرفته است. پلوری پوتنت ها نوعی از سلول های بنیادین هستند که به طور مستقیم سلول های بالغ را تولید می‌کنند و سپس می‌توان از آن ها برای رشد انواع دیگری از سلول های مورد نیاز استفاده کرد.

مارتا لمی (Marta Lemme)، یکی از محققان این پژوهش از مرکز پزشکی دانشگاه هامبورگ در آلمان در این باره می‌گوید : "این نخسین باری است که بافت قلبی دهلیزی انسان در محیط آزمایشگاه و با استفاده ز منبع نامحدود و اصلی سلول های چند توان تولید می‌شود."

این دانشمند آلمانی ادامه داد : "این اتفاق می‌تواند هم در آزمایشگاه‌های آکادمیک و هم در صنعت داروسازی بسیار موثر واقع شود، چرا که برای تست کردن داروهای جدید بالقوه نیاز داریم تا در آزمایشگاه یک مدل از فیبریلاسیون دهلیزی را تولید کنیم. در این مسیر اولین قدم این است که به سلول هایی دست یابیم که به کاردیومیوسیت (سلول ماهیچه قلبی) انسانی شباهت داشته باشند."

کاردیومیوسیت ها سلول هایی هستند که ماهیچه قلب یا کاردیاک را تشکیل می‌دهند. آنچه در خصوص این کاردیومیوسیت ها منحصر به فرد است این است که آنها به بافت قلبی ضربان دار و سه بعدی تمایز پیدا می‌کنند. یعنی ویژگی هایی به آنها اجازه می دهد تا منقبض و منبسط شوند و به داروها و پالس های الکتریکی واکنش نشان دهند.

دکتر لمی در این زمینه می‌گوید : "ارزش مشخص مطالعه ما با مقایسه مستقیم بافت قلبی مصنوعی و سه بعدی ما بافت دهلیزی واقعی در انسان که از بیماران در سطوح مختلف ملکولی و عملکردی به دست آمده مشخص خواهد شد."

مزیت اصلی این تحقیق در مطالعه آریتمی قلبی یا ضربان قلب غیرطبیعی است. آریتمی قلبی انواع مختلفی دارد اما فیبریلاسیون دهلیزی متداول ترین نوع آن است.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: