پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۱۹۳۰۶
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۰
دبیرعلمی همایش قرائت کرد:
همایش یک روزه ملی ارزش آفرینی بنگاه‌های مادر «هلدینگ ها» در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی چهارشنبه 30 آبان ماه 1397 با همکاری بورس اوراق بهادار تهران و دانشگاه الزهرا در دانشگاه الزهرا برگزار شد. بیانیه این کنفرانس در مراسم اختتامیه توسط قالیباف اصل دبیر علمی همایش قرائت شد.


به گزارش گیتی آنلاین در مراسم اختتامیه همایشهمایش یک روزه ملی ارزش آفرینی بنگاه‌های مادر «هلدینگ ها» در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی از فعالان علمی و اجرایی همایش تقدیر به عمل آمد و در پایان دبیرعلمی همایش بیانیه همایش را با این آرزو که مورد توجه و استفاده مسئولان اجرایی کشور قرار گیرد قرائت کرد.

مفاد این بیانیه به این شرح است:

دانشگاه الزهرا و بورس اوراق بهادار تهران با درک اهمیت هلدینگ ها و نقش آنها در اقتصاد مقاومتی اولین همایش ارزش آفرینی هلدینگ ها در راستای اقتصاد مقاومتی را در تاریخ 97/8/30 برگزار نمودند.

اهم یافته ها و موارد تأکیدشده در سخنرانی ها و مقالات ارائه شده در این همایش به شرح ذیل است:

-1در رقابتی شدن اقتصاد، بنگاه‌های مادر  «هلدینگ ها» نقش مهمی دارند لذا لازم است این شرکت ها بیشتر مورد توجه قرارگیرند و سیاست های تشویقی و تسهیلی برای آنها در نظر گرفته شود.

-2با تقویت ساختار هلدینگ، شفافیت و کیفیت حاکیت شرکتی دربازارهای مالی و اقتصادی کشور افزایش می یابد لذا لازم است این نقش هلدینگ بیشتر مورد توجه قرارگیرد.

3- با توجه به امکان سرمایه گذاری غیرمستقیم و توزیع گسترده سهامداری که هلدینگ ها فراهم می کنند لازم است که حضور هلدینگ ها در بازار سرمایه و پذیرش آنها در بورس تقویت شود.

4- با توجه به این که دارایی های تحت تملک هلدینگ ها سهام شرکت ها یعنی دارایی های مالی است طبق مقررات از محل استقراض بانکی نمی تواند تامین مالی شود، لازم است که ابزاری مناسب در بازار سرمایه مورد تأکید قرار گیرد.

5- بعد از افزایش شرکت های زیر مجموعه هلدینگ ها در بازار سرمایه به دلیل از دست دادن کنترل شرکت هلدینگ ها خیلی نمی توانند با فروش سهام از بازار تامین مالی کنند با تأیید ابزاری که هلدینگ ها بتوانند هم کنترل خود را بر روی بنگاه اقتصادی حفظ کنند و در ضمن از محل فروش سهام تأمین مالی کنند، لازم است.

6- با توجه به نقش بی بدیل هلدینگ ها در بازار اولیه و اجرای پروژه های سرمایه گذاری بلندمدت لازم است این ساختار در کشور بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

7- با توجه به الزام شرکت های بزرگ در به کارگیری استانداردهای حسابداری IFRS اهتمام هلدینگ ها در پیاده سازی هلدینگ ها مورد تأکید است.

8- فناوری اداره شرکت ها و فعالیت ها توسط هلدینگ ها در دنیا بسیار توسعه یافته است. ضرورت دارد با همکاری بورس اوراق بهادار تهران و دانشگاه الزهراء و هلدینگ ها این موضوع مورد پژوهش، بومی‌سازی و اجرا قرارگیرد.

همچنین محمدرضا رستمی دبیر اجرایی همایش در گفتگو با خبرنگار گیتی آنلاین گفت: همایش ملی ارزش آفرینی هلدینگ ها در راستای سیاست های مقاومتی معمولا هر دو سال یک بار برگزار می شود.

وی افزود: از زمانی که رهبری سیاست های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ و تبیین کردند سعی کردیم در راستای تبیین این سیاست ها چند تا سمینار در دانشگاه الزهرا برگزارکنیم و این همایش ها به این می پردازند که چکار کنیم که از طریق هلدینگ ها در کشورمان ارزش آفرینی کنیم.

رستمی اظهارداشت: می دانید کشور ما هلدینگ های بزرگی دارد اما به هرحال معضل بیکاری و بحث ارزش آفرینی و عدم هماهنگی در هلدینگ ها وجود دارد و معضلاتی را که شما می بینید به لحاظ ساختاری و به لحاظ استراتژیک مطرح است.

معاون سابق بورس تهران ادامه داد: به همین دلیل فکر کردیم در یک مجموعه دانشگاهی دور هم بنشینیم و از مدیران اجرایی هم دعوت کنیم مدیران بورس را هم دعوت کنیم تا بتوانیم اینجا یک راهکارهایی بدهیم.

دبیراجرایی همایش گفت: با فراخوان همایش حدود 60 مقاله به دبیرخانه ارسال شد این مقالات داوری شد و 23 مقاله پذیرش شده که در کتاب همایش چاپ خواهد شد. این همایش یک روزه است و بعد از ظهر هم پانل های تخصصی برگزار می شود و در سه یا چهار پانل سعی می کنیم که موضوعات را جمع و جور کنیم .

کل اهداف همایش در راستای اقتصاد مقاومتی است که هلدینگ ها چکار کنند که بتوانند ارزش آفرینی کنند، خلق ارزش کنند که منجر به افزایش، تولید و افزایش ثروت و نهایتا افزایش اشتغال شود.

به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین در این همایش یک روزه مدیران اجرایی هلدینگ ها، بانک ها و بیمه ها حضور داشتند مدیرعامل بورس و مدیران بورس انرژی حضورداشتند.

ظرفیت سالن حدود 600 نفر اعلام شد و شرکت کنندگان دانشجویان دانشگاه های الزهرا و تهران بودند.


نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: